Артрит колінного суглоба – це одна із численних хвороб, які являють собою запалення його структур. Виникнення артриту пов’язують з впливом різноманітних факторів, що і визначає вид захворювання. Але, не дивлячись на причини, симптоми артриту колінного суглоба практично не відрізняються.

Артрит набагато частіше виникає в людей працездатного віку та може мати серйозні наслідки, тому термін “поспішіть лікувати, бо воно саме пройде” тут не підходить. Лікування артриту колінного суглоба, як мінімум, повинно бути своєчасним для запобігання розвитку ускладнень. Часто вживаються інші терміни: “гоніт” та “гонартрит”. Це синоніми цієї патології, які нічим не відрізняються від неї, окрім назви.

Причини артриту колінного суглоба

Артрит колінного суглоба розвивається внаслідок впливу різних факторів, але часто буває так, що причину його появи вияснити неможливо. Крім того, він може виникати як самостійна первинна патологія, а може бути ускладненням при інших захворюваннях. Тому артрит колінного суглоба умовно можна класифікувати за походженням.

Первинні види:

 • інфекційний артрит – виникає при попаданні інфекційного збудника в тканини коліна і їх запаленні;
 • травматичний – розвивається одразу ж або протягом декількох днів після перенесеної травми;
 • ревматоїдний артрит;
 • ідіопатичний – причини невідомі;
 • подагричний – відкладання солей сечової кислоти приводить до подразнення та запалення тканин суглобу.

 

Вторинні види (виникають як ускладнення при інших захворюваннях):

 • ревматичний;
 • реактивний артрит – виникає на фоні іншої патології, наприклад, при артрозі колінного суглоба;
 • псоріатичний та інші.

 

Специфічні симптоми гонартриту

Артрит колінного суглоба може виникати гостро з вираженими клінічними симптомами, а також може протікати хронічно зі слабовираженими проявами та в’ялим перебігом. Але в тій чи іншій мірі симптоми хвороби практично ідентичні.

Основні симптоми:

 • біль в коліні;
 • набряк суглобу;
 • місцеві зміни у вигляді почервоніння та підвищення температури;
 • обмеження рухливості.

 

Болі в колінах при різних видах артриту відрізняються, але, в основному, турбують вночі, в спокої, а при рухах зменшуються. Але, якщо амплітуда рухів велика, наприклад, при присіданні, біль, звичайно ж, посилюється, що пов’язано з розтягненням суглобової капсули та зв’язок. Біль, зазвичай, не має чіткої локалізації та відчувається по всій поверхні колінного суглоба.

Що стосується набряку, то він не має чітких меж, як, наприклад, при бурситі колінного суглоба. Набряк поширюється по всій площі коліна і залежить від гостроти процесу. Крім того, шкіра навколо коліна червона та гаряча на дотик.

Як вже вказувалось, артрит колінного суглоба характеризується обмеженням рухливості, але особливо при високій амплітуді рухів. Також часто спостерігається скутість вранці, яка проходить після розходжування. Це захворювання також характеризується стійким спазмом м’язів стегна при сильному больовому синдромі, що сильно зменшує рухи у всій нижній кінцівці.

З часом може виникнути хрускіт в суглобі, що пов’язано з пошкодженням хряща та розвитком артрозу колінного суглоба.

Лікування та профілактика артриту колінного суглоба

Універсального підходу до лікування цієї патології немає, адже видів артриту досить багато і причини у них різні, і виникають вони не лише як самостійна нозологічна одиниця, а також являються супутніми при інших хворобах. Тому лікування артриту колінного суглоба буде відрізнятись, враховуючи вищеперераховані фактори. Наприклад, при наявності інфекційного гоніта, разом із протизапальною терапією обов’язково застосовується специфічна антибактеріальна терапія.

При ревматоїдному поліартриті часто виникає необхідність у проведенні системної, в тому числі і гормональної терапії. При ревматичному артриті колінних суглобів проводиться системна терапія нестероїдними та гормональними препаратами, а також застосовується антибактеріальна та гіпосенсибілізуюча терапія. При подагричному артриті основою лікування є специфічна дієта та препарати, які виводять сечову кислоту.

В медичному центрі “Меднеан” для лікування гонартриту застосовується фізіотерапія, яка дозволяє уникнути вживання медикаментів та, відповідно, характерних для них побічних ефектів. Також в комплексному лікуванні застосовується мануальна терапія суглобів.

Чудовим засобом для зменшення запальних проявів, особливо зменшення набряку, є ультразвукова терапія. Процедура також усуває больовий синдром, відновлює мікроциркуляцію та рухливість в коліні, тому приносить полегшення вже після декількох сеансів.

Обов’язково проводиться стимуляція регенераторних процесів в тканинах з допомогою лазеротерапії. Застосовуються різні лазерні установки з різними параметрами терапії, в залежності від потреби. Лазеротерапія також добре зменшує симптоми артриту і благоприємно впливає на стан хряща.

Також проводиться протизапальна терапія з допомогою імпульсного магнітного поля, локальної кріотерапії, високотонової терапії та багатьох інших методів лікування. Проводиться лікування з допомогою розслаблюючих струмів для усунення м’язових спазмів та знеболення. Ефективно застосовується ударно-хвильова терапія.

Враховуючи ступінь та гостроту запалення, застосовується гімнастика у вигляді різноманітних щадних вправ, тобто, без різких рухів та великих навантажень. У важких випадках проводиться пасивна кінезітерапія руками спеціаліста.

Що стосується профілактики, то, в цілому, все залежить від кожної людини індивідуально, адже неможливо нікого заставити похуднути для зменшення навантаження на коліна, або заставити робити ранкову гімнастику. Крім того, своєрідною формою профілактики є своєчасне лікування інфекційних хвороб для недопущення їх генералізації, а також здоровий та активний спосіб життя.

Звертайтесь в медичний центр “Меднеан” для своєчасного та безпечного лікування артриту колінного суглоба!