Артроз суглобів являє собою захворювання, що проявляється пошкодженням суглобового хряща, крайовими розростаннями, деформацією та клінічно проявляється больовим синдромом і обмеженням рухливості суглобу. Що ж стосується лікування артрозу суглобів, то складність полягає в тому, що це захворювання є наслідком старіння організму та зношування хряща в тому числі. Цей факт є визначальним при формулюванні питання: чи можна вилікувати артроз? Давайте розберемось по порядку.

Як стало зрозумілим, артроз суглобів характеризується пошкодженням суглобового хряща, тому може розвиватись у будь-якому суглобі людського організму. Але найбільш часто він ровивається у з’єднаннях, які витримують постійні навантаження внаслідок знаходження тіла в вертикальному положенні, а також внаслідок специфічних навантажень, в залежності від виду діяльності.

При артрозі може бути вражений будь-який із суглобів, однак частіше за все він вражає колінні (артроз колінного суглоба) й кульшові суглоби (коксартроз), плечові та ліктьові, тощо. Коли мова йде про ураження дрібних суглобів хребта, це називається спондилоартрозом.

Постійні перевантаження, наявність перенесених травм та операцій, а також запальних процесів в суглобовій порожнині, сприяють більш ранньому старінню та зношуванню хрящової тканини. Ці фактори, разом з погіршенням екологічної ситуації та якості харчування, являються ймовірними причинами того, що це захворювання помолодшало.

Хвороба розвивається повільно та має певну стадійність розвитку. В першу чергу зміни стосуються суглобового хряща, після чого в процес втягуються всі структури суглоба, що приводить до порушення його функцій. Тому лікування суглобів на ранніх стадіях артрозу збільшує ефективність та покращує прогноз. Але, на жаль, вилікувати артроз неможливо, адже неможливо перемогти старість.

Стадії артрозу суглобів

Незалежно від причини, розрізняють три стадії цього захворювання:

  1. На першій або початковій стадії хвороба майже ніяк не проявляється, тому хворі рідко звертаються за допомогою. Може виникати незначний біль при тривалих навантаженнях, підвищена втомлюваність, при цьому немає скутості та порушення тонусу м’язів. На рентгенограмі може бути незначне звуження суглобової щілини.
  2. На другій стадії симптоми виникають навіть при незначних навантаженнях і не завжди проходять у спокої, виникає скутість в суглобі та атрофія м’язів (хворий не навантажує їх через щадіння певного суглоба). Також присутнє руйнування суглобового хряща та менісків, що на рентгенограмі проявляється наявністю остеофітів та крайових розростань, суттєвим звуженням щілини, деформацією поверхонь.
  3. Третя характеризується постійним больовим синдромом, суттєвим зниженням рухливості або повною її відсутністю (анкілоз). Хворий часто фіксує кінцівку в певному положенні для полегшення болю. На рентгенограмі виражена деформація суглобових поверхонь, суглобова щілина відсутня.

 

В залежності від походження розрізняють артроз суглобів двох видів. Первинний артроз виникає внаслідок перевантаження суглобів при зайвій вазі, активних заняттях спортом, при виконанні важкої фізичної праці, а також внаслідок порушення обміну речовин і передчасного старіння суглобів. Велику роль відіграють спадковість, недостатня м’язова активність, надмірне вживання алкоголю, паління.

Вторинний артроз виникає внаслідок природних змін суглобів, внутрішньо-суглобових переломів, зрушень вісі суглоба та порушення відповідності його поверхонь, ревматичних захворювань та обмінного характеру (ревматоїдний артрит, подагра, тощо).

Лікування артрозу суглобів в центрі “Меднеан”

Лікування артрозу суглобів в першу чергу направлене на призупинення прогресування захворювання, знеболення та відновлення рухливості. Повністю вилікувати артроз неможливо, але можна значно полегшити стан хворого та не допустити інвалідності.

Лікування артрозу суглобів в медичному центрі “Меднеан” проводиться з урахуванням індивідуальних особливостей організму, стадії захворювання, віку та наявності супутньої патології. Для лікування використовується мануальна терапія, яка дозволяє усунути блоки, підвивихи та збільшити об’єм рухів при розробці. Лікування артрозу з допомогою мануальної терапії покращує показники та попереджує розвиток анкілозу.

В центрі “Меднеан” застосовується фізіотерапія у вигляді комплексу різноманітних процедур, які проводяться на сучасному обладнанні для більш ефективного та безпечного застосування. Дуже сильним помічником для лікування артрозу суглобів є метод ударно-хвильової терапії, який дозволяє руйнувати остеофіти та крайові розростання, покращувати живлення суглобу та хрящової тканини, знімати больовий синдром і скованість навіть після першої процедури. Окрім того, він посилює кровопостачання м’яких тканин та кісток, а також синовіальної оболонки суглоба, що також покращує живлення і хрящової тканини шляхом дифузії в суглобову порожнину.

Сильний вплив в процесі лікування артрозу має лазеротерапія та HILT-терапія, які стимулюють відновлення хрящової тканини, ефективно усувають больовий синдром та запалення. Це найсильніші стимулятори для регенерації тканин. Застосовуються різні види лазерної терапії для більш ефективного застосування при різних станах.

Ультразвукова терапія ефективно застосовується при артрозі, який супроводжується набряком і запаленням. Вигрівання чергується з локальною кріотерапією, що значно посилює кровообіг. Магнітотерапія також покращує кровопостачання за рахунок розширення судин, а також знеболює, покращує процеси заживлення. При наявності м’язових спазмів чудовим засобом виступає електротерапія. Для загального прогріву, знеболення та покращення емоційного стану застосовується інфрачервона сауна.

Обов’язково для лікування артрозу суглобів застосовується механотерапія, яка дозволяє пасивно розробляти суглоби для відновлення живлення хрящової тканини, збільшення об’єму рухів, попередження розвитку контрактур.

Фізіотерапія має багато суттєвих переваг, в тому числі відсутність побічних ефектів, що дозволяє їй замінити медикаментозне лікування. Це і пояснює її широке застосування на даний час.

Ефективність лікування артрозу залежить не лише від правильного вибору лікувальної тактики, а й від стадії хвороби. Тому бажано чим раніше звертатись за допомогою.