Ахілобурсит являє собою запалення суглобової сумки, яка знаходиться в ділянці прикріплення ахілового сухожилля до п’яткової кістки. В цій ділянці знаходяться дві такі сумки: між п’ятковою кісткою і сухожиллям, а також між сухожиллям та шкірою. Сумки виконують пом’якшуючу функцію на сухожилля і являються свого роду амортизаційною подушкою.

Під впливом різних причин розвивається запальна реакція, при якій епітеліальні клітини, що вистилають сумку, продукують надлишок рідини, що призводить до формування шишки біля ахілового сухожилля. Це викликає порушення рухової активності та біль.

Причини, які викликають ахілобурсит:

 • прямі травми п’яткової кістки;
 • перевантаження ахілового сухожилля – найбільш часто ахілобурсит виникає у спортсменів, у яких навантаження відбувається на литкові м’язи і, відповідно, на ахілове сухожилля: скакуни, бігуни, футболісти та інші;
 • хронічне подразнення при вузькому та незручному взутті;
 • п’яткова шпора;
 • деформація Хаглунда – екзостоз пяткової кістки вище місця прикріплення сухожилля призводить до постійного тиску на нього або сумку, що викликає запалення;
 • високі каблуки також можуть провокувати ахілобурсит;
 • артрит гомілково-стопного суглобу, при якому запалення зачіпає і суглобові сумки;
 • подагра – відкладення солей сечової кислоти викликають подразнення і запалення суглобової сумки;
 • системні захворювання суглобів (ревматоїдний артрит) та сполучної тканини;
 • ускладнення після інфекційних захворювань.

 

Сприяючими факторами виступає недостатній розігрів м’язів і зв’язок перед майбутніми навантаженнями, надлишкова вага, малорухомий спосіб життя.

Симптоми ахілобурситу

У більшості випадків ахілобурсит характеризується вираженою клінічною симптоматикою з гострою появою і пов’язаний з травмою або інфекційним процесом. Це гострий ахілобурсит. Хронічне запалення виникає при постійному подразненні тісним взуттям, постійним травмуванням ахілового сухожилля або наявністю п’яткової шпори. Симптоми при цьому стерті, захворювання триває довго з періодичним загостренням і може приводити до формування ущільнення та кальцинації, що ще більше порушує функцію кінцівки.

Основні симптоми ахілобурситу:

 • ахілодинія – біль в ділянці прикріплення сухожилля до п’яткової кістки, який посилюється при ходьбі, стрибках чи бігу;
 • пульсуючий біль в самому сухожиллі і м’язах гомілки;
 • порушення рухливості в гомілковостопному суглобі;
 • симптоми локального запалення: почервоніння, набряк і місцеве підвищення температури;
 • загальне підвищення температури при розвитку гнійного запалення.

 

Ахілобурсит може ускладнитись розривом ахілового сухожилля, гнійним запаленням, а також кальцинуванням сумки з формуванням щільної шишки. Розрив сухожилля супроводжується гострим болем, швидким набряком тканин і вираженим спазмом литкових м’язів. Гнійне запалення характеризується підвищенням температури, загальною інтоксикацією, слабкістю і болем пульсуючого характеру.

Діагностувати ахілобурсит допомогають специфічні симптоми, локалізація процесу і зібраний анамнез розвитку хвороби. Додатково у виставленні діагнозу допомагає ультразвукова діагностика, яка виявляє ексудативне запалення сумки.

Лікування ахілобурситу

Лікування ахілобурситу слід проводити як можна раніше, щоб не допустити гнійного запалення або інших ускладнень. Лікування включає в себе спокій для хворої ноги, можна використовувати мобілізаційну пов’язку або спеціальні ортези для обмеження рухів. Також бажано змінити взуття на більш просторе і легке.

Для зменшення набряку і болю можна прикладати лід, в клінічних умовах проводиться локальна кріотерапія.

Зазвичай лікування ахілобурситу проводиться з допомогою медикаментозних засобів, а саме нестероїдних протизапальних препаратів. В медичному центрі “Меднеан” замість медикаментів застосовується фізіотерапія, яка не має побічних впливів на внутрішні органи і тканини та володіє високою терапевтичною ефективністю.

В гострий період проводиться ультразвукова терапія для усунення набряку і запалення, а також зменшення больових відчуттів. Ультразвукові хвилі сприяють зменшенню в’язкості набрякової рідини та покращують проникність мембран, що приводить до всмоктування та виведення рідини, що зменшує набряк. Використовується також лазеротерапія для посилення процесів регенерації, знеболення та зменшення запального процесу. З цією метою в медичному центрі “Меднеан” застосовуються різні види лазерного випрмінювання, в тому числі HILT-терапія та лазерна терапія MLS.

При гнійному запаленні суглобової сумки потрібно її дренувати для видалення гною з допомогою пункції або розрізу, а також проводити промивання антисептиками та антибіотиками.

Лікування хронічного ахілобурситу включає використання ударно-хвильової терапії. Ударно-хвильова терапія дозволяє поступово руйнувати патологічні відкладення і посилювати кровообіг. В деяких випадках виникає необхідність в оперативному втручанні для висічення кальцинованої сумки чи видалення екзостозів.