Біль у коліні – це симптом, який свідчить про захворювання колінного суглобу і тканин, які його оточують. Колінні суглоби виконують опорну функцію та отримують велике навантаження в повсякденному житті. Під впливом певних причин відбувається розвиток захворювання суглобів і з’являється перша ознака – біль у коліні.

Причини болю у коліні

  • По-перше, гонартроз (артроз колінного суглоба) – це дегенеративно-дистрофічне захворювання суглобового хряща, яке розвивається у похилому віці. Артроз – найчастіша причина, що викликає біль у коліні. Він виникає після навантаження і на відміну від артриту, зникає після відпочинку. Хворому важко підніматися зі стільця, спускатися та підніматися по сходах. Також хрустять суглоби і з часом з’являється  їх деформація.
  • По-друге, артрит– це запалення суглобу, яке виникає при інфекціях, травмах, системних захворюваннях сполучної тканини (ревматоїдний артритхвороба Бехтерева), подагрі. Характеризується швидким виникненням, що виражене набряком та припухлістю суглоба, посиленням болю у спокої, особливо вночи, і зменшенням під час руху. Розвивається артрит колінного суглоба у будь-якому віці, але частіше у молодому.
  • По-третє, травма меніска швидко виникає у суглобі, супроводжується хрускотом та гострим болем у коліні, турбує відчуття стороннього предмета або забитого цвяха. Суглоб може блокуватися, розвивається набряк. Якщо не проводити лікування, розпочнеться деформуючий артроз та анкілоз суглоба.
  • По-четверте, периартрит – це запалення сухожилля напівперетинчастого м’язу (гусяча лапка). З’являється біль на внутрішній поверхні колін при їх зжиманні один до одного, при ходьбі вниз по драбині, при перенесенні вантажу. На відміну від артрозу, немає обмеження в русі та деформації. При ходьбі по рівній поверхні біль не турбує. Хворіють частіше жінки.
  • По-п’яте, біль у коліні, причини якого пов’язані із судинною патологією (порушення кровопостачання коліна). Виникає частіше у період інтенсивного росту, а саме в підлітковому віці через те, що кровоносні судини не встигають за ростом кісток. Посилюється після навантаження, на зміну погоди, при переохолодженні, не супроводжується обмеженням руху.
  • По-шосте, бурсит колінного суглобу – це запалення суглобової капсули з локальною припухлістю під чашкою (підколінний бурсит) або набряком надколінної чашечки(надколінний бурсит) чи під коліном у виляді “шишки” (кіста Бейкера). Супроводжується місцевим підвищенням температури, почервонінням, обмеженням рухів. Виникає після травм, важкого фізичного навантаження, надлишкової ваги, при аутоімунних захворюваннях. Від артриту відрізняється відсутністю загального набряку коліна.
  • По-сьоме, хвороба Осгуда-Шляттера – це хондропатія чи остеохондропатія горбистості великогомілкової кістки.

 

Причини, не пов’язані з пошкодженням колінних суглобів:

  • Коксартроз – це захворювання, де біль у коліні виникає внаслідок пошкодження кульшового суглобу. При цьому ніяких змін у колінному суглобі немає, рухи залишаються повноцінними. Якщо провести тест на розведення ніг у боки або відведення ноги, то при наявності коксартрозу виникає больовий синдром і неможливість цього зробити, чого немає при пошкодженні колінного суглобу.
  • Хвороба Пертеса також супроводжується болем у коліні.
  • Біль у коліні, пов’язаний з іррадіацією поперекового відділу при таких захворюваннях, як спондильоз, зміщення хребців, наявність протрузії чи міжхребцевої грижі, які викликають радикуліт, запалення сідничного нерва (ішіас), тощо. При цьому він відчувається по задній поверхні всієї ноги, також присутній біль у попереку.

 

Як виявити причину болю в коліні?

Для визначення причин болю у коліні потрібен правильний діагностичний підхід та диференційна діагностика. Враховуються дані анамнезу, де лікар визначає провокаційний фактор та дізнається про початкові симптоми розвитку захворювання. Проводиться ретельний огляд і пальпація для виявлення специфічних симптомів, характерних для тих чи інших захворювань. Із додаткових методів дослідження йайкращим є магнітно-резонансна томографія для аналізу всіх структур колінного суглобу. Комп’ютерна томографія досліджує більше кісткові структури.

Для оцінки стану суглобового хряща, менісків, зв’язок і сухожилків, кровотоку, хорошим діагностичним засобом є ультразвукова діагностика (УЗД). Застосовується термографія.

 

Що ж робити, коли болить коліно?

Перш за все, варто вказати, що лікування суглобів повинен проводити спеціаліст після з’ясування причини. Проте, є  деякі засоби, які хворий може використовувати самостійно. Про це детальніше в наступній статті: болі у колінах – методи лікування.

Медичний центр “Меднеан”:
Розташування: карта “Меднеан”
Фейсбук: перейти на сторінку
Інстаграм: перейти на сторінку
Телеграм: перейти на сторінку
Ютуб: перейти на сторінку