Біль у м’язах або по-науковому міалгія – це симптом, який відчувала кожна людина у своєму житті. Окрім того, він виникає достатньо часто як у молоді, так і у людей похилого віку. Які причини болю у м’язах та як проводиться його лікування?

Біль у м’язах, як і любий біль в організмі людини, є сигналом про якесь порушення в роботі чи функціональному стані м’язової системи. Він являє собою захисний механізм, який направлений на швидке виявлення патологічного вогнища для швидкого його усунення. Але тривалий біль у м’язах, який супроводжується стійким їх спазмом і зміною загального стану хворого, являється вже патологічним, бо із розряду захисного він переходить у виснажуючий.

Причини, що викликають біль у м’язах

Біль у м’язах зазвичай пов’язаний з прямим пошкодженням м’язової тканини, її спазмом або певними станами організму і загальними порушеннями. Розберемось детальніше.

Причини болю в м’язах:

  • Хвороби хребта – такі захворювання, як протрузія чи міжхребцева грижа, а також зміщення хребців, остеохондроз та спондильоз хребта можуть приводити до подразнення чи защемлення нервових корінців спинного мозку, що викликає біль в м’язах; окрім того, порушується нервово-трофічна функція нервової системи стосовно м’язів з появою спазму або скорочення окремих волокон, що посилює біль в спині і у м’язах зокрема.
  • Біль у м’язах, викликаний їх прямим пошкодженням при травмах – пошкоджуючий фактор викликає мікророзриви м’язів, їх капсул та сухожиль, розчавлення тканин з розвитком гематоми і набряку, а також пряме пошкодження нервів, що викликає больовий синдром, аж до больового шоку.
  • Спазм м’язів – стійке тривале їх скорочення приводить до здавлювання рецепторів капсули м’язів і самих нервів, а також судин, що приводить до виснаження енергетичних запасів, ішемії тканин і порушення інервації. Тобто, спазм, який спочатку є захисним механізмом, потім погіршує ситуацію.
  • Міозит – біль у м’язах виникає внаслідок запалення з розвитком набряку та компресії нервових закінчень, що посилює больові відчуття при любих рухах.
  • Тривале статичне напруження і вимушене положення тіла – одноманітна сидяча робота, носіння сумки на одному плечі, неправильна постава чи вимушене положення внаслідок важкої хвороби також викликають біль у м’язах.
  • Біль у м’язах після тренування або важкої роботи – біль пов’язаний із накопиченням молочної кислоти у м’язах і зміщенням pH крові в бік ацидозу (кислої реакції). Але це відбувається лише під час тренування, коли при сильному напруженні венозний відтік порушується і молочна кислота не встигає виводитись із током крові. Це приводить до відчуття печіння. Але при відпочинку печіння проходить, бо венозний відтік відновлюється.

 

Біль у м’язах на другий чи третій день після тренування чи важкої праці, особливе без звички, при тривалій перерві та без поступового нарощування, виникає внаслідок не самої молочної кислоти, як вважалось раніше, а внаслідок мікророзривів м’язових волокон і зв’язок, а також пошкодження кровоносних судин. Але цей біль є адаптаційним, адже це приводить до посилення регенераторних та біологічних процесів в організмі, що сприяє заживленню і збільшенню м’язової маси, а також має і загальнозміцнюючий вплив на організм. Інша справа, коли після таких тренувань чи навантажень проходить недостатньо часу для повноцінного відпочинку. В такому випадку резервні запаси вичерпуються і виникають різні захворювання, при яких біль у м’язах більш інтенсивніший і не має нічого спільного з фізіологічним станом організму.

  • Інфекційні захворювання – вірусні інфекції також часто супроводжуються болем у м’язах у вигляді ломоти, що викликано інтоксикацією.
  • Гнійні процеси – флегмона, абсцес, бешиха супроводжуються болем у м’язовій тканині.
  • Системні захворювання сполучної тканини, ревматизм.
  • Біль у м’язах також виникає при інсультах, міопатіях, хворобах обміну речовин, дисбалансі електролітів крові і при багатьох інших захворюваннях і станах.

Лікування болю у м’язах

Лікування міалгії починається з виявлення основної причини. Для правильного виставлення діагнозу проводиться ретельне обстеження, додатково проводиться ультразвукова діагностика, комп’ютерна томографія чи МРТ, різні лабораторні обстеження.

У випадках, коли причиною болю у м’язах є патологія хребта, проводиться відповідне лікування захворювань хребта, для чого в медичному центрі “Меднеан” застосовується мануальна терапія, як основа лікування більшості хвороб хребта, а також широкий комплекс фізіотерапевтичних процедур. Фізіотерапія чудово усуває больовий синдром та запальний процес, розслаблює спазмовані ділянки та посилює біологічні процеси в м’язовій тканині.

З метою розслаблення м’язів, знеболення та посилення кровопостачання застосовується електротерапія та високотонова терапія. Проводиться ударно-хвильова терапія для усунення трігерних точок та м’язових ущільнень. Застосовується механічний чи ручний масаж, теплові процедури, гідромасаж, активна та пасивна кінезотерапія та багато інших процедур.

Обов’язково проводиться ультразвукова терапія для зменшення набряку та запального процесу, а також лазеротерапія для посилення процесів регенерації тканин. Іноді застосовується медикаментозне лікування при наявності інфекційного ураження м’язів та при системних захворюваннях сполучної тканини.

Найкращим профілактичним заходом є активний спосіб життя з дозованими навантаженнями і правильним його виконанням. Ранкова гімнастика є простим і одночасно дуже дієвим методом профілактики появи хвороб, які викликають біль у м’язах.

Звертайтесь в медичний центр “Меднеан” для безпечного та ефективного лікування болю у м’язах та його причин!