Біль у попереку чи не самий поширений симптом, який зустрічається у людей середнього і похилого віку. Незалежно від того, чи пов’язана робота із сильним фізичним навантаженням чи статичним навантаженням, в певний момент часу може виникнути цей симптом. Однак, найчастіше саме фізичне навантаження, особливо неправильно виконуване, приводить до появи гострого болю в попереку.

Слід відмітити, що останнім часом біль у попереку все частіше з’являється і в більш молодшому віці. І взагалі, хвороби опорно-рухового апарату суттєво почастішали і помолодшали. Це зв’язано із багатьма факторами, але, мабуть, серйозне погіршення екологічної ситуації за останні десятиліття грає вирішальну роль. Крім того, сприяючим фактором виступає харчування, а саме широке використання в харчових продуктах хімічних речовин не природного походження. Правда це питання ще слід детально вивчати.

Але найважливішим фактором розвитку хвороб хребта і, відповідно, появі болю у попереку, є спосіб життя. Мається на увазі фізична активність. Ніхто не буде сперечатися, що все частіше можна побачити дітей за комп’ютером, аніж на футбольному полі чи спортивному майданчику. Крім того, коли дитина довго сидить за комп’ютером, вона не звертає увагу на свою поставу, а іноді сидить, підтягнувши ногу під себе. Це призводить до порушення постави та сприяє розвитку такого захворювання, як сколіоз, а також викликає біль у попереку.

Часто патологія поперекового відділу хребта приводить до защемлення сідничного нерва, а саме, корінців, які його формують. В такому випадку виникає люмбоішіалгія, тобто, біль у попереку супроводжується болем в нозі, порушенням чутливості в нижній кінцівці, онімінням ніг, печінням тощо.

Причини болю попереку

Якщо дивитися в глибину механізму, то можна виділити дві умовні групи чинників, що викликають біль у попереку: провокуючі і ті, які є безпосередніми причинами виникнення болю.

До провокуючих факторів відносяться сильні фізичні навантаження і статичне напруження. При важких фізичних навантаженнях, особливо тих, які виконуються не правильно, виникають різні стани, які вже виступають безпосередньою причиною, від якої болить спина. Наприклад, гостре зміщення хребців в поперековій ділянці хребта, протрузія та міжхребцева грижа і таке інше.

Під статичним напруженням мається на увазі певна фіксована поза: стояча чи сидяча робота з одноманітними рухами. При цьому обмежується рухова активність і відбувається напруження окремих м’язових груп. Це приводить до постійного навантаження на певні ділянки хребта, порушення кровопостачання в них, а також до скутості. При тривалому статичному напруженні виникають патологічні процеси в цих ділянках, що викликає біль у попереку.

Дуже часто біль у попереку виникає при розвитку коксартрозу, що пов’язано із зміною навантаження на поперековий відділ хребта через вкорочення кінцівки на боці ураження кульшового суглобу.

До провокуючих факторів також можна віднести переохолодження поперекової ділянки, зміна атмосферного тиску, магнітні бурі.

До безпосередніх причин, що викликають біль у попереку, відносяться різні захворювання, як гостро виникаючі, так і хронічні. Але потрібно сказати, що різкий біль в хребті завжди пов’язаний з сильним провокуючим фактором, який приводить до подразнення чи защемлення нервової тканини. Тобто, біль у попереку чи іншій ділянці хребта завжди пов’язаний з подразненням нервових корінців спинного мозку (корінцевий синдром) та розвитком їх запалення (радикуліт). Це подразнення може відбуватися внаслідок патологічних відкладень солей кальцію у місцях виходу корінців від спинного мозку (спондильоз), що є наслідком чи чи наступною стадією остеохондрозу хребта.

Також воно відбувається при зміщенні хребців, яке може зумовлювати повне защемлення. Міжхребцева грижа та протрузія також виступають дуже значимими чинниками, що зумовлюють біль у попереку. Тому лікування міжхребцевої грижі та протрузії є дуже важливим і, здебільшого, є основним фактором усунення больвого синдрому.

Узагальнюючи, можна вибудувати наступний механізм розвитку болю у попереку: провокуючі фактори на фоні дегенеративних змін в міжхребцевих дисках приводять до розвитку певних захворювань поперекового відділу хребта, які приводять до подразнення нервових корінців. Радикулопатія, яка при цьому виникає, проявляться болем у попереку, порушенням чутливості та функцій.

Як лікувати біль у попереку?

Виходячи із вищесказаного, лікувати біль у попереку в першу чергу потрібно шляхом впливу на причину, а вже в потім, в якості профілактики, уникати факторів, які провокують і сприяють виникненню цього симптому.

Дуже часто лікувати біль у попереку починають із застосування медикаментів. Зазвичай застосовують нестероїдні протизапальні препарати та знеболюючі. Але потрібно чітко усвідомити, що препарати впливають лише на симптом, тобто, усувають біль у попереку, а не його причину. Тому, з часом, захворювання знову себе проявить і біль у попереку почне турбувати з новою силою. Як же лікувати біль у попереку?

Звичайно ж, ефективно і остаточно усунути біль у попереку можна лише вилікувавши захворювання, яке привело до больового синдрому. Тобто, потрібно в першу чергу ефективно лікувати захворювання хребта, а симптом сам зникне. Дізнайтесь, як проводиться ефективне та безпечне лікування захворювань хребта в медичному центрі “Меднеан”.

З метою профілактики виникнення захворювань хребта, які викликають біль у попереку, слід вести активний спосіб життя, не цуратись ранкової гімнастики та дозованих фізичних навантажень, а також нормалізувати раціон харчування та режим відпочинку. Потрібно пам’ятати, що профілактика завжди краща за лікування.

Читайте також: