Біль в коліні – симптом, який свідчить про захворювання колінного суглобу і тканин, які його оточують, а також виникає внаслідок іррадіації болю при інших захворюваннях. Які причини болю в коліні? Давайте розберемось по-порядку.

Приблизно кожна друга людина так чи інакше відчувала чи відчуває біль в коліні, як і біль в плечі. Колінні суглоби виконують опорну функцію і отримують дуже велике навантаження в повсякденному житті. І вони чудово справляються зі своїм завданням тому, що будова суглобу передбачає виконання великих навантажень без пошкоджень і якихось наслідків. Але так чи інакше під впливом певних причин відбувається розвиток захворювання суглобів і з’являється перша ознака – біль в коліні. Також цей симптом виникає внаслідок віддачі болю в коліно при захворюваннях інших органів і систем. А тепер конкретно.

Причини болю в коліні

Біль в коліні, пов’язаний із захворюваннями колінного суглобу і оточуючих його тканин:

  • Гонартроз (артроз колінного суглоба) – дегенеративно-дистрофічне захворювання з пошкодженням суглобового хряща, яке розвивається в старшому віці. Артроз – найбільш часта причина, що викликає біль в коліні. Біль виникає після навантаження і на відміну від артриту, зникає після відпочинку. Хворому важко підніматися із стільця, спускатися і підніматися по сходам. Також хрустять суглоби і з’являється з часом їх деформація.
  • Артрит – запалення суглобу, яке виникає при інфекційному пошкодженні, травмах, системних захворюваннях сполучної тканини (ревматоїдний артритхвороба Бехтерева), подагрі. Характеризується швидким початком, вираженим набряком і припухлістю суглобу, посиленням болю в спокої, особливо в нічний час і зменшенням при рухах. Розвивається артрит колінного суглоба в любому віці, але частіше в молодому.
  • Травма меніска – розвивається швидко в одному суглобі, зразу виникає хрускіт і гострий біль в коліні, турбує відчуття стороннього предмета або забитого цвяха, суглоб може блокуватися, розвивається набряк. Якщо не проводити лікування, розвивається деформуючий артроз і анкілоз суглобу.
  • Периартрит – запалення сухожилля напівперетинчастого м’язу (гусяча лапка). Виникає біль на внутрішній поверхні колін при їх прижиманні один до одного, при ходьбі вниз по драбині, при перенесенні вантажу. Обмеження рухливості і деформація не виникає ніколи на відміну від артрозу. При ходьбі по рівній поверхні біль не турбує. Хворіють частіше жінки.
  • Біль в коліні, причини якого пов’язані із судинною патологією (порушення кровопостачання коліна). Виникає частіше в період інтенсивного росту в підлітковому віці через те, що кровоносні судини не встигають за ростом кісток. Процес симетричний, виникає після навантаження, на зміну погоди, при переохолодженні, не супроводжується обмеженням рухливості.
  • Бурсит колінного суглобу – запалення суглобової капсули з локальною припухлістю під чашкою (підколінний бурсит) або набряком надколінної чашечки(надколінний бурсит), або під коліном у виляді “шишки” (кіста Бейкера); супроводжується місцевим підвищенням температури, почервонінням, обмеженням рухливості. Виникає після травм, важкого фізичного навантаження, надлишкової ваги, при аутоімунних захворюваннях. Від артриту відрізняється відсутністю загального набряку коліна.
  • Хвороба Осгуда-Шляттера – хондропатія чи остеохондропатія горбистості великогомілкової кістки.

 

Причини, не пов’язані з пошкодженням самих колінних суглобів:

  • Біль в коліні, який віддає від кульшового суглобу при такому захворюванні, як коксартроз. При цьому ніяких змін в колінному суглобі немає, рухи в повному обсязі. Якщо провести тест на розведення ніг в боки або відведення ноги, то при наявності коксартрозу виникає больовий синдром і неможливість цього зробити, чого немає при пошкодженні колінного суглобу.
  • Хвороба Пертеса також супроводжується болем в коліні.
  • Біль в коліні, пов’язаний з іррадіацією з поперекового відділу при таких захворюваннях, як: спондильоз, зміщення хребців, наявність протрузії чи міжхребцевої грижі, які викликають радикуліт, запалення сідничного нерва (ішіас), тощо. При цьому він відчувається по задній поверхні всієї ноги, також присутній біль у попереку.

 

Як виявити причину болю в коліні?

Враховуючи велику різноманітність причин, що викликають біль в коліні, потрібен правильний діагностичний підхід і диференційна діагностика.

Враховуються дані анамнезу, які допомогають виявити провокуючий фактор і дізнатися про початкові симптоми розвитку захворювання. Проводиться ретельний огляд і пальпація для виявлення специфічних симптомів, характерних для тих чи інших захворювань.

Із додаткових методів дослідження самим кращим є магнітно-резонансна томографія, яка дозволяє побачити на серії знімків всі структури колінного суглобу. Комп’ютерна томографія дозволяє оцінити більше кісткові структури.

Для оцінки стану суглобового хряща, менісків, зв’язок і сухожилків, а також для оцінки кровотоку, хорошим діагностичним засобом виступає ультразвукова діагностика (УЗД). Звичайний рентгенівський знімок також може внести деяку ясність у встановленні діагнозу. Застосовується термографія.

Що ж робити, коли болить коліно?

Найважливіше запитання, яке хвилює пересічну людину, у якої наявний біль в коліні – як же позбутись болю і хвороби цілком? Слід сказати, що лікування суглобів повинен проводити спеціаліст після з’ясування причини. Але є також деякі способи, які хворий може використовувати самостійно. Про це детальніше в наступній статті: