Біль в плечі – симптом, який вказує на наявність захворювання плечового суглобу і оточуючих його тканин, або являється діагностичною складовою інших захворювань. І досить часто поява болю в плечі пов’язана саме із наявністю захворювань в шийному відділі хребта.

Плечовий суглоб відіграє чи не основну роль у функціонуванні основного “інструмента” людини – руки. Це основна складова ланка, яка забезпечує рух і функціональність верхньої кінцівки. Виходячи з цього, плечовий суглоб несе на собі основне навантаження і, відповідно, частота його пошкоджень достатньо велика.

Але захворювання суглобів плечового поясу верхніх кінцівок виникають не лише від діяльності людини і пов’язані з травматичними факторами. Вони також виникають від впливу зовнішніх факторів оточуючого світу: температури, вологості, магнітних бурь, інфекційних агентів та інше. Вони або викликають запальний процес, або сприяють його виникненню.

Слід згадати, що організм людини володіє надзвичайними резервними можливостями, але при тривалих навантаженнях чи впливі дуже сильних пошкоджуючих факторів вони вичерпуються. Це приводить до розвитку захворювання, що в цьому випадку викликає біль в плечі.

Причини болю в плечі

Причини болю в плечі дуже багаточисельні, але, в основному, вони пов’язані з травмуючими факторами і інфекційним ураженням. Ці фактори мають пошкоджуючий вплив не лише на сам плечовий суглоб, але й на оточуючі тканини: суглобову капсулу, зв’язки і сухожилки, м’язи, плечове нервове сплетення.

Також біль в плечі може виникати внаслідок іррадіації болю із сусідніх ділянок тіла, наприклад, при захворюваннях шийного відділу хребта, серця тощо. Тому завжди дуже важливим є виявлення причини болю в плечі.

Так чому болить плече?

Як було сказано вище, пошкоджуючі фактори викликають патологічні стани в суглобі і навколишніх тканинах, що викликає біль в плечі. В залежності від того, які структури пошкоджуються, можна виділити наступні причини болю в плечовому суглобі:

  • артрит – запалення плечового суглобу з набряком, обмеженням руху і болем у плечі, яке виникає при інфекційному чи аутоімунному пошкодженні;
  • тендініт – запалення сухожилків, яке частіше виникає від сильних фізичних навантажень, а також через відкладання солей кальцію; біль посилюється при рухах, коли задіюється певний м’яз, сухожилок якого запалений(частіше великого грудного м’яза і біцепса);
  • тендовагініт – запалення піхви сухожиль (особливо міжгорбкового сухожилля двоголового м’язу плеча);
  • бурсит – запалення суглобової сумки з вираженим набряком, обмеженням руху і болем в плечі;
  • плечелопатковий периартрит – запалення тканин, що оточують суглоб, яке пов’язане частіше з подразненням нервових корінців шийного відділу хребта та симпатичних вузлів при таких захворюваннях, як: остеохондроз хребта, зміщення хребців, протрузія чи міжхребцева грижа. При цьому біль в плечі дуже інтенсивний, особливо вночі, і супроводжується обмеженням руху через те, що хворий щадить руку;
  • артроз – дегенеративно-дистрофічне захворювання суглобу з пошкодженням суглобового хряща, зменшенням суглобової змазки і відкладанням солей кальцію по краям суглобових поверхонь; супроводжується незначним болем в суглобі, посилюється при рухах і супроводжується хрускотом;
  • захворювання шийного відділу хребта – остеохондроз, спондильоз, наявністьі зміщень хребців чи грижі, при яких відбувається подразнення нервових корінців, які формують плечове сплетення. При цьому виникає радикуліт чи корінцевий синдром, який викликає не лише біль в плечі, але й у шиї, віддає по всій руці, виникає оніміння пальців, повзання мурашок, а також може супроводжуватися симптомами недостатності кровопостачання по хребетним артеріям: головокружінням, головним болем, підвищенням тиску, порушенням зору і слуху;
  • плексит плечового сплетення;
  • вивих плечового суглобу – біль в плечі супроводжується явною деформацією плеча з повним обмеженням руху;
  • гострі травми плечового суглобу: переломи, розриви або розтягнення зв’язок, що супроводжується набряком, порушенням функції і болем у плечі.

Лікування болю в плечі

Лікування болю в плечі передбачає зняття больового синдрому, але в першу чергу повинно бути направлено на усунення основної причини. Якщо проводити лише симптоматичне лікування, то ефект буде незначним і тимчасовим. Тому діагностичний пошук повинен бути направлений на першоджерело, яке викликало біль в плечі.

Якщо біль в плечі з’явився внаслідок гострої травми, в якості першої допомоги слід накласти фіксуючу пов’язку і холод для зменшення набряку. Але потім обов’язково потрібно звернутись до фахівця.

При запаленні зв’язок і сухожилків, а також суглобової капсули, необхідно виключити пошкоджуючі фактори і проводити протизапальну терапію. При наявності захворювань шийного відділу хребта необхідно проводити лікування остеохондрозу хребта і його ускладнень.

При артрозі плечового суглобу лікування направлене на посилення регенерації хрящової тканини, усунення патологічних відкладень солей кальцію і відновлення руху в суглобі та призупинення прогресування хвороби.

Для лікування зазвичай використовують знеболюючі і протизапальні препарати, але, враховуючи множинні побічні дії від застосування медикаментів, використання їх недоцільне. Для цього краще використовувати фізіотерапевтичні процедури, які не мають побічних впливів і дають більш значний ефект, ніж препарати. Фізіотерапія є чудовою альтернативою медикаментам.

Крім того, фізіотерапевтичне лікування часто має вплив безпосередньо на саму причину. Наприклад, ударно-хвильова терапія дозволяє руйнувати шпори, патологічні відкладення солей кальцію в суглобах і зв’язках. Лазеротерапія чи HILT-терапія дають сильний стимулюючий ефект, що є незамінним для відновлення хрящової тканини при артрозі.

Особливо слід відмітити методику, яка в медичному центрі “Меднеан” застосовується в якості основи лікування більшості захворювань хребта та суглобів. Мануальна терапія дає можливість зняти функціональні блоки як в самому хребті, так і в суглобах, відновити рух та фізіологічне положення суглобових поверхонь та часто одразу усуває причину болю в плечі. Також проводиться масаж спини, особливо шийного відділу та плече-лопаткової ділянки. Дуже важливою є реабілітація після лікування, яка направлена на повне відновлення функціональності плечового суглобу.

Звертайтесь в медичний центр “Меднеан” для ефективного та безпечного лікування причин, що викликають біль в плечі!