Болі в шиї – симптом, який вказує на наявність патологічного процесу в структурах шиї. Це своєрідний індикатор, що сигналізує про появу певного стану чи захворювання в сегментарному апараті шийного відділу хребта. Однак, іноді появі болю в шиї (цервікалгії) передує головокружіння, головний біль, помутніння в голові чи поява шуму у вухах, а також артеріальна гіпертензія. Це симптоми, поява яких пов’язана із синдромом вертебральної артерії, що виникає при компресії хребетних артерій в шийному відділі. А тепер детальніше.

Якщо згадати анатомічні і функціональні особливості шийного відділу хребта, то стає зрозуміло, з чим пов’язане часте пошкодження сегментів хребта, що викликає болі в шиї. Шийний відділ найбільш рухливий, що забезпечує максимальні повороти голови. Окрім того, шийний відділ забезпечує кровопостачання задніх відділів головного мозку, приблизно на третину, з допомогою хребетних артерій. Також в шиї присутні багато інших великих судин і інших структур, стан яких прямо залежить від хребта.

Патологічні процеси можуть одночасно локалізуватись і в грудному відділі, при цьому болі в шиї супроводжуються болем в грудній клітці. Цей стан носить назву цервікоторакалгія.

Причини болей в шиї

Болі в шиї викликають різні хвороби хребта, а також оточуючих його тканин. Серед основних причин можна виділити наступні:

  • Остеохондроз хребта – найчастіша причина, що викликає болі в шиї. Цервікалгія виникає вранці, після сну, або при тривалому читанні, вишиванні в незручному положенні. Болі в шиї винкають внаслідок подразнення нервових корінців патологічними відкладеннями солей кальцію, самими хребцями при зменшенні висоти міжхребцевих дисків (спондильоз), а також при виникненні ускладнень остеохондрозу. Тому лікування ускладнень остеохондрозу є одним із головних завдань медицини.
  • Зміщення хребців – стан, який виникає, в основному,при навантаженні на пояс верхніх кінцівок, при тривалому статичному навантаженні. При цьому відбувається подразнення або защемлення нервових корінців, від чого розвивається корінцевий синдром. Може з’явитись біль в плечі, а також біль в лікті і поширитись по всій руці. Виникає оніміння пальців, повзання мурашок. При тривалому подразненні корінців, а також симпатичних вузлів шиї, виникає синдром Зудека. Зміщення хребців призводить також до здавлювання хребетних артерій, від чого розвивається синдром хребтової артерії: головний біль, головокружіння, шум у вухах, порушення зору, нестабільність артеріального тиску.
  • Протрузія – патологічний стан між хребцевого диску, при якому відбувається його вип’ячування, але без розриву фіброзного кільця. Болі в шиї турбують майже постійно, провокуються рухами голови. Присутній корінцевий синдром. Своєчасне лікування протрузії дозволяє не лише усунути болі в шиї, але й попередити розвиток грижі, адже її лікування набагато складніше.
  • Міжхребцева грижа – вип’ячування пульпозного ядра диску внаслідок розриву його фіброзного кільця. Виникає при сильних фізичних навантаженнях, хлистових травмах, а також є ускладненням остеохондрозу. Супроводжується сильними болями в шиї, неврологічною симптоматикою, симптомами порушення кровопостачання по хребетним артеріям.
  • Нестабільність хребців – патологічна рухливість хребців. Біль в шиї зменшується після звичних рухів головою з хрустінням.
  • Хвороба Бехтерева – вражає, в основному, крижово-клубові з’єднання і поперековий відділ, рідше – шийний відділ хребта. Болі в шиї супроводжуються скованістю рухів, розвивається сутулість.
  • Міалгія –болючість м’язів, що виникає перенапруження, протягів, незручної подушки чи внаслідок запалення (міозит). Біль посилюється при рухах, м’язи при пальпації болючі.
  • Міоспазм – виникає при захворюваннях хребта (м’язово-тонічний синдром), при перенапруженні м’язів. При пальпації м’язи ущільнені і болючі. Біль посилюється при спробі рухати головою.
  • Травми шиї – особливо хлистові при автомобільних аваріях із забоєм м’яких тканин, можливістю переломів хребта з компресією спинного мозку.
  • Також біль в шиї викликають системні захворювання сполучної тканини, наприклад, ревматоїдний артрит, також пухлини м’яких тканин шиї та метастази в хребті, запалення щитовидної залози та інше.

 

Діагностика

Для вияснення причини, яка викликає болі в шиї, існує багато додаткових методів: звичайна ренгенографія, комп’ютерна томографія, магнітно-резонансна томографія. Також досить інформативними є ультразвукова діагностика та термографія.

Лікування болю в шиї в центрі “Меднеан”

Потрібно чітко усвідомити, що усунути болі в шиї з допомогою медикаментів повністю неможливо, адже вони не впливають на причину, а лише усувають симптоми. Для усунення болю в шиї потрібно вияснити причини його виникнення, про які вже вказувалось вище. Для цього проводиться ретельний огляд і додаткове обстеження, а потім призначається відповідне лікування.

Лікування болю в шиї в медичному центрі “Меднеан” проводиться з допомогою мануальної терапії та фізіотерапевтичних процедур. Мануальна терапія здатна впливати безпосередньо на причину больового синдрому, тобто дозволяє усувати зміщення хребців, функціональні блоки, відновлює нормальну рухливість і є основою лікування міжхребцевої грижі та протрузії. Це основа лікування при наявності больового синдрому не лише в шийному відділі, а й при його локалізації в будь-якому відділі хребта.

Додатково, з метою симптоматичного лікування, замість медикаментів, в медичному центрі “Меднеан” застосовується фізіотерапія, що запобігає розвитку ускладнень, властивих для лікарських засобів, та забезпечує значно більшу ефективність лікування.

Для зменшення запального процесу та набряку нервових корінців проводиться процедура ультразвукової терапії, яка, крім того, чудово усуває напруження та м’язові спазми. Для знеболення та стимуляції процесів регенерації тканин, зокрема відновлення хрящової тканини та нервової провідності, застосовується лазеротерапія у вигляді лазера низької інтенсивності, багатохвильової закритої лазерної системи або HILT-терапії.

При необхідності декомпресії сегментів хребта проводиться сухе витягування хребта або підводна витяжка. При наявності м’язових спазмів використовується електротерапія. Застосовується також масаж спини з особливим акцентом на шийний відділ.

Своєчасне виявлення причини і адекватне її лікування дозволяють усунути не лише болі в шиї але й інші симптоми, які їх супроводжують. Звертайтесь в медичний центр “Меднеан” за кваліфікованим лікуванням та реабілітацією!