Бурсит колінного суглобу являє собою запалення однієї або одночасно декількох синовіальних сумок, які знаходяться в місцях найбільшого тиску. Він представляє собою чітко обмежену припухлість з почервонінням (при гострому процесі), місцевим підвищенням температури та болючістю при пальпації.

Суглобова сумка (бурса) являється своєрідним мішком, в якому виробляється спеціальна рідина. Синовіальна сумка здатна пом’якшувати тиск на суглобові поверхні колінного суглобу та м’язові сухожилля, і захищати їх від пошкодження. При дуже сильному травмуючому факторі, чи під впливом інших причин, синовіальна сумка запалюється, що є основою бурситу колінного суглобу.

Причини бурситу колінного суглобу

Причини, які викликають бурсит колінного суглобу, можна згрупувати наступним чином:

  • Травма суглобу і тканин, що його оточують – при падінні, ударі, сильному стискуванні тканин може розвиватись бурсит колінного суглобу.
  • Сильне фізичне навантаження, яке призводить до перевантаження суглобу – відбувається розтягнення зв’язок і сухожиль, а також суглобової капсули і синовіальної оболонки. Виникає частіше у важкоатлетів, футболістів.
  • Інфекційне ураження суглобової сумки, артрит.
  • Подагра – частіше викликає бурсит біля великого пальця стопи, але іноді і бурсит колінного суглобу.
  • Аутоімунні захворювання з пошкодженням синовіальної оболонки.

 

Іноді виявити причини бурситу колінного суглобу не вдається.

Види бурситу колінного суглобу

В залежності від ураження тієї чи іншої сумки, бурсит колінного суглобу буває наступних видів:

  • надколінний (супрапателярний) – запалення сумки, яка знаходиться зверху колінної чашки; виникає у людей, які тривалий час знаходяться на колінах(наприклад, плиточники), а також при травмах;
  • підколінний (інфрапателярний) – бурсит підколінної сумки колінного суглобу, який частіше виникає при розтягненні зв’язок і суглобової капсули;
  • кіста Бейкера – запалення синовіальної сумки, яка знаходиться по задній внутрішній поверхні коліна. З’являється частіше у жінок з надлишковою вагою.

 

Бурсит колінного суглобу буває гострий, який виникає раптово з вираженими симптомами, а також хронічний, який супроводжується в’ялим перебігом і чергується періодами загострення та ремісії. Бурсит, особливо хронічний, з часом може призводити до пошкодження суглобового хряща, що є причиною розвитку артрозу колінного суглоба в майбутньому.

В залежності від присутності інфекційного агента, бурсит колінного суглобу буває наступних видів:

  • гнійний – запалення викликається мікробами, які попадають в сумку при серйозних травмах, при пункції суглобу або при сепсисі;
  • серозний – асептичне запалення.

 

Симптоми бурситу колінного суглобу

Симптоми захворювання суглобів сильно виражені. При хронічному перебігу симптоми можуть бути згладжені в період ремісії, але в період загострення проявляються достатньо гостро. Хронічний перебіг часто супроводжується відкладанням солей кальцію у зв’язках і колінних сумках.

При надколінному бурситі з’являється біль в коліні, причини якого пов’язані із тиском випоту на нервові закінчення синовіальної оболонки; біль посилюється при рухах. Також характерним симптомом є наявність припухлості зверху колінної чашки з місцевим почервонінням та підвищенням температури.

Підколінний бурсит характеризується слабо вираженим болем, незначною припухлістю з локалізацією під колінною чашкою.

При наявності кісти Бейкера біль турбує при ходьбі по сходинкам, також наявне випинання по задній поверхні коліна, яке періодично може зникати і знову з’являтись.

Діагностика

Для встановлення діагнозу бурсит колінного суглобу, зазвичай, достатньо огляду пацієнта. Відмічаються характерні симптоми: місцева припухлість (на відміну від тотальної припухлості при артриті колінного суглоба) з почервонінням і підвищенням температури, біль. Іноді проводиться пункція суглобу для виявлення збудника. Але її не слід робити при серозному бурситі.

Лікування бурситу буде більш повнішим при правильно встановленому діагнозі, у чому допомогає ультразвукова діагностика.

Лікування бурситу колінного суглобу

Лікування залежить від виду бурситу. При інфекційному бурситі обов’язково призначаються антибіотики, також проводиться пункція і дренаж колінного суглобу. При серозному бурситі зазвичай призначаються знеболюючі і протизапальні препарати, активно використовується фізіотерапія.

Лікування з допомогою фізіотерапевтичних процедур в медичному центрі “Меднеан” має багато переваг та не викликає ніяких ускладнень. Фізіотерапія не має побічних впливів, які характерні для медикаментів, чудово усуває симптоми та прискорює одужання за рахунок активації власних резервів організму. Особливу увагу слід приділити ультразвуковій терапії, яка володіє чудовим протинабряковим ефектом, добре усуває запалення та біль. За рахунок високочастотних коливань ультразвукової хвилі відбувається перехід набрякового випоту із стану геля в золь, тобто, із більш в’язкішого стану в більш рідкіший. Це покращує резорбцію (всмоктування) рідини та зменшує набряк.

Лазеротерапія також застосовується з метою зменшення набряку, запального процесу та знеболення. Окрім того лазерна терапія володіє досить вираженим біостимулюючим впливом, тобто, вона прискорює процеси регенерації і заживлення. При хронічному бурситі з наявністю відкладень кальцинатів обов’язково використовується ударно-хвильова терапія. Добре себе зарекомендували магнітотерапія з імпульсним магнітним полем та електротерапія.

В домашніх умовах можна використовувати лід для зменшення набряку, а в клінічних умовах використовується локальна кріотерапія.

Із народних методів часто допомагає листок капусти з медом, прикладений на 8 годин, але інколи цей метод може викликати загострення. Є багато інших народних методів, з допомогою яких проводиться лікування бурситу колінного суглобу в домашніх умовах. Але все-таки краще проконсультуватись у лікаря для отримання адекватної терапії. А тут можна дізнатись, як лікують захворювання суглобів по-сучасному.