Чому болить спина?” – думає людина і згадує, як безтурботно і легко вона рухалась раніше, виконувала різні нахили тулуба, легко діставала руками до підлоги, витримувала любі фізичні навантаження без будь-яких наслідків. Може здатись, що болить в спині від старості. Але це не завжди так. Є багато причин, від яких болить спина і в молодому віці.

Біль в спині виникає при різних захворюваннях і станах хребта, які призводять до подразнення чи защемлення нервових корінців спинного мозку, розвитку запального процесу (радикуліт), обмеженню рухливості. Це остеохондроз хребта та його ускладнення спондильоз, які сковують рух, а також такі стани, як зміщення хребців, виникнення таких захворювань, як міжхребцева грижа та протрузія дисків, грижі Шморля, анкілозуючий спондилоартрит чи хвороба Бехтерева і багато інших захворювань, при яких болить спина. Вони можуть виникати практично в любому віці і залежать від багатьох факторів, про які ми і поговоримо в цій статті.

Болить спина після сну

Недарма хочу виділити цей фактор на першому місці, адже практично третину свого життя ми проводимо у сні і якість ліжка безпосередньо впливає на наше здоров’я. Адже недарма говорять, що здоровий хребет – основа здоров’я всього організму. І якщо під час сну хребет не приймає свого природного положення, а надто розгинається і переносить різні навантаження на свої сегменти, це призводить до певних проблем, від чого і болить спина.

Ми можемо вести здоровий спосіб життя, намагатися правильно виконувати фізичні навантаження, завжди робити ранкову гімнастику і займатися спортом, але якщо матрац неправильно підібраний або термін його експлуатації вже давно пройшов, ми вранці просинаємось з поганим настроєм і у нас болить спина.

Якщо він занадто м’який, то не створює достатньої опори для тазу, від чого поперек занадто прогинається і з’являється біль у попереку. Також хребет прогинається в грудному відділі, від чого може формуватись сколіоз, наступає порушення постави і з’являється біль в спині між лопатками.

Також болить спина, якщо він надто жорсткий, так як хребет також не буде відпочивати через не фізіологічне положення, а також будуть боліти точки максимального дотику і кістки в загальному, тобто, він не виконує ортопедичної і анатомічної функцій. Матрац повинен бути підібраний індивідуально для кожного з урахуванням віку і особливостей організму. Основна функція, яку він повинен виконувати – підтримання анатомічного положення хребта для розвантаження його сегментів і можливості нормального живлення його структур та максимального відновлення, а також розслаблення м’язів і повноцінного відпочинку людини. Тому він повинен володіти анатомічним і ортопедичним ефектами.

Для дітей бажано підбирати більш жорсткий матрац для правильного формування хребта. Для людей похилого віку бажано підбирати м’ягкий, що кістки та суглоби не відчували сильного тиску. Для людей середнього віку більш за все підходить матрац середньої жорсткості. Але все індивідуально і підбирати його потрібно шляхом випробовування у магазині. До речі, в європейських країнах відводиться місяць на випробування, після чого його можна повернути, якщо не підійшов. Це оптимальний період для того, щоб вияснити, чи підходить він саме вам.

Біль в спині від носіння сумки на плечі

Часто болить спина від носіння сумки на плечі. З чим це пов’язано? Відбувається це через те, що постійне носіння сумки на одному плечі викликає рефлекторне напруження м’язів плечового поясу для усунення її сповзання і утримання на плечі. Таке одностороннє перенапруження м’язів призводить до їх перевтоми, розвивається м’язово-тонічний синдром, може з’явитися біль в плечі.

Постійне напруження м’язів плечового поясу з однієї сторони може призвести до зміщення хребців в шийному відділі хребта, від чого виникають болі в шиї. Також тривале носіння сумки на одному плечі призводить до зміни осі хребта, від чого розвивається порушення постави і сколіоз, від чого з часом також болить спина.

Виходом із такої ситуації є носіння сумки з перехопленням через шию, або чергувати носіння сумки на дві сторони.

Що ж стосується шкільних рюкзаків, то вони кращі за прості сумки, але потрібно враховувати той факт, що при великій масі рюкзака він буде затягувати школяра до заду, що змусить його нахилятися вперед. Це може призвести до порушення постави і викривлення хребта.

Чи болить спина від носіння взуття на високих підборах?

Жінки завжди бажають виглядати гарно, тому високі підбори завжди являються невід’ємним атрибутом цієї краси і чим вони вищі, тим стрункішою і привабливішою стає жінка. Але за таку красу приходиться розплачуватися – кут навантаження на хребет змінюється, особливо на поперековий його відділ, що з часом може призвести до зміщення хребців, посиленню поперекового лордозу і до розвитку таких захворювань, як протрузія та міжхребцева грижа. При цьому спочатку спина болить періодично, а потім постійно. Люмбалгія може супроводжуватись запаленням сідничного нерва (ішіас), при якому біль віддає по всій нозі, з’являється оніміння ніг.

Окрім того, змінюється навантаження на колінні суглоби, що може викликати артроз колінного суглоба, а також формується вальгусна деформація стопи (кісточка), особливо при надто вузькому взутті.

Для попередження таких захворювань потрібно віддавати перевагу туфлям на середніх підборах і частіше носити взуття на низькому ходу. Але не потрібно впадати у відчай, адже це не означає, що жінкам не можна носити взуття на високих підборах. Жінці не можна заборонити бути красивою і, якщо одівати високі підбори періодично, а не носити постійно, ніяких проблем із хребтом не виникне.

Неправильне чи тривале сидяче положення

Часто ми сидимо, закинувши нога за ногу, не підозрюючи, що це шкодить не лише нашому хребту, а й викликає порушення відтоку венозної крові і порушення кровопостачання нижніх кінцівок. Безпечніше сидіти в положенні, коли дві ноги щільно торкаються підлоги.

Болить спина також при деяких професіях, при яких людині приходиться довго сидіти. При цьому, виконуючи певну роботу, вона не звертає уваги на свою поставу і часто сутулиться, від чого також може з’явитись дорсалгія.

Особливе значення має статичне навантаження, при якому відбувається постійне напруження м’язів плечового поясу і спини без динамічних рухів. Це призводить до перевтоми м’язів і появи больових відчуттів.

Болить спина і при неправильно підібраному стільці. Для комфортного сидіння спинка повинна бути високою і трохи повинна бути нахилена назад. Ідеально, коли є підтримка попереку, яка не дає можливості їй прогинатися назад.

Болить спина від сильних фізичних навантажень

Також болить спина при сильних фізичних навантаженнях, які призводять до певних патологічних процесів в сегментах хребта з подразненням нервових корінців і розвитком запального процесу. Це важка фізична робота або важкий спорт при недотриманні заходів безпеки, також неправильне виконання навантаження, наприклад, піднімання вантажу нахиляючись, а не присідаючи. Це основні причини, які призводять до гострих зміщень хребців і формування протрузії та міжхребцевої грижі, від чого болить спина і з’являється певна неврологічна симптоматика.

Болить спина при емоційних перевантаженнях

Різні стресові ситуації, образи на інших людей чи негативні емоції також можуть призвести до появи болю в спині. Болить спина в тих випадках, коли людина бере на себе надто багато обов’язків, але фізично не може з ними справитись. В таких випадках говорять, що вона взяла на себе непосильну ношу.

Негативні емоції погіршують переносимість болю, а також перешкоджають процесам відновлення в організмі, за загострює хронічні захворювання.

Це основний, але не повний перелік факторів, від яких болить спина, але якщо їх враховувати, можна зробити своє життя більш комфортним і щасливим.

Якщо після врахування цих факторів та їх корекції біль в спині не проходить, ви можете звернутись в медичний центр “Меднеан”, де фахівці визначать причину болю та запропонують сучасне та ефективне лікування.