Це запитання цікавить багатьох, адже кого не болять ноги чи не боліли раніше. У когось болять ноги після виснажливої праці, у декого вони болять при зміні погоди, а у декого болять по невідомій причині. Так чому ж все-таки ноги болять?

Щоб зрозуміти, від чого виникають болі в ногах, потрібно розуміти, які структури нижніх кінцівок відповідають за це. Болять ноги при патології нервової системи, судинної або кістково-м’язевої.

Часто болять ноги після важкої фізичної праці, також при стоячій роботі, особливо після тривалого перебування на ногах. Це пов’язано з погіршенням венозного та лімфатичного відтоку від ніг, що призводить до набряку тканин та здавлювання нервових закінчень. При цьому відчувається важкість та розпирання. Це перехідний стан, який усувається шляхом піднімання ніг на підвищення на деякий час. Але без профілактичних заходів може виникнути варикозна хвороба, що потребує відповідного лікування.

При варикозній хворобі часто виникає тромбофлебіт, тобто, утворення тромбу та його запалення, що супроводжується болем пекучого, пульсуючого характеру з підвищенням температури. Процес частіше односторонній, але може виникати і на обох ногах одночасно.

Болять ноги не лише при порушенні відтоку крові від нижніх кінцівок, а також при порушенні притоку. Так, при такій відомій патології судин, як облітеруючий ендартеріїт, відбувається значне звуження артеріол ніг, що призводить до кисневого голодування, особливо при навантаженні. Характерною ознакою є переміжне кульгання, яке характеризується частими зупинками під час ходьби. Це пов’язано з тим, що під час ходьби потреба в кисні зростає, але звужені судини не можуть забезпечити цю потребу. Тому виникає різкий спазм литкових м’язів та біль.

Болять ноги і при цукровому діабеті через виникнення ангіопатії периферичних судин, що порушує кровопостачання периферичних тканин. Але біль частіше локалізується в дистальних відділах ніг.

Атеросклероз судин також приводить до порушення кровопостачання, від чого болять ноги, частіше в ділянці гомілок.

Болять ноги при патології хребетного стовпа

Звичайно ж, болять ноги при захворюваннях попереку. Це пов’язано з тим, що інервація нижніх кінцівок забезпечується поперековим відділом спинного мозку. Тому, при різних захворюваннях поперекового відділу хребта може порушуватися функція нервових корінців і при цьому болять ноги. Про це тепер більш детально.

Такі стани, як протрузія та міжхребцева грижа, а також зміщення хребців у попереку можуть приводити до компресії або защемлення корінців спинного мозку, що може викликати радикуліт та запалення сідничного нерва (ішіас). Це супроводжується болем по всій довжині ноги або обох ніг, або спочатку болять ноги в ділянці сідниць, пізніше виникає біль в стегні та гомілці. При цьому порушується чутливість, виникає оніміння пальців ніг, виникає слабкість в кінцівці.

При наявності патології верхніх сегментів поперекового відділу хребта чи запалення попереково-клубового м’язу відбувається подразнення стегнових нервів, від чого болять ноги по передній поверхні стегон.

Крім того, причинами болю в ногах може виступати спазм м’язів стегна та гомілки, а також запалення м’язів (міозит). Але такі стани зазвичай виникають на одній кінцівці, рідше на обох одразу. Артроз кульшових суглобів, а також колінних та гомілково-стопних суглобів, плоскостопість та запальні захворювання суглобів також викликають біль в ногах.

Як стає зрозуміло, болять ноги при досить різноманітних станах та захворюваннях, тому якісна діагностика є запорукою послідуючого успішного лікування.