Дорсалгія являє собою симптом, який характеризує наявність того чи іншого захворювання хребта і часто є самою першою його діагностичною ознакою. Вона може виникати в будь-якому віці, однак найчастіше зустрічається в зрілому. Це медичний термін, який формується із латинських слів “dorsum” – спина, “algos” – біль, тобто, це біль в спині незалежно від локалізації. Розглянемо детальніше причини дорсалгії та методи її лікування.

Причини дорсалгії

Згідно зі статистичними даними, 90% всього населення так чи інакше відчуває біль у спині. Дорсалгія може бути пов’язана з іррадіацією від внутрішніх органів, тобто, при патології внутрішніх органів біль віддає в певні ділянки спини. Але наявність специфічних симптомів ураження того чи іншого органу з урахуванням результатів додаткових обстежень допомагаю уточнити діагноз. Однак основною і найбільш частою причиною дорсалгії є хвороби хребта, а саме паталогія його сегментарного апарату.

Причини дорсалгії:

  • зміщення хребців
  • протрузія чи міжхребцева грижа диску
  • грижі Шморля
  • спондильоз
  • остеохондроз
  • травми хребта
  • спазм м’язів спини
  • хвороба Бехтерева

 

Ці захворювання хребта приводять до компресії та подразнення нервових корінців в корінцевому каналі або за його межами, що викликає їх набряк та розвиток запальної реакції (радикуліт чи по-сучасному радикулопатія). Це в свою чергу викликає дорсалгію, порушення чутливості в певних зонах інервації, розвитку спазму м’язів, як захисної реакції на біль, а також порушення рухової активності та працездатності.

Дорсалгія поширена як серед дорослих, так і серед дітей, але наслідки проявів і причини відчутно різні. Дорсалгія в дитячому віці є частою причиною сутулості дитини (порушення постави). Якщо вчасно не проводити лікування, у дитини розвивається сколіоз, який потребує тривалого лікування.

Для виявлення причини дорсалгії проводиться ультразвукова діагностика, яка дозволяє оцінити стан міжхребцевих дисків та ступінь звуження корінцевих каналів, а також термографія. Додатково для виключення серцевої патології проводиться електрокардіографія. За необхідності більш детального обстеження проводиться комп’ютерна томографія чи магнітно-резонансна томографія.

Симптоми дорсалгії

У більшості випадків дорсалгія виникає гостро, тобто виникає біль в хребті, який пов’язаний з певним фізичним навантаженням, невдалим нахилом чи після незручного положення під час сну. Такий стан зазвичай пов’язаний із розвитком гострого зміщення хребців, при якому, як вказувалось вище, виникає подразнення чи защемлення нервових корінців з наступним їх запаленням. Крім того, важке фізичне навантаження, особливо неправильне його виконання, може приводити до формування грижі, що також викликає гострий стан.

В інших випадках дорсалгія виникає поступово, тобто, біль в спині спочатку має ниючий характер, виникає періодично після навантажень чи певних рухів і у спокої проходить самостійно. Це зазвичай пов’язано з розвитком дегенеративних змін в міжхребцевих дисках з наступним формуванням спондильозу, розвитку нестабільності хребців та інших ускладнень остеохондрозу. Пізніше інтенсивність болю зростає, що змушує хворого звертатись за допомогою.

Подразнення корінців приводить до розвитку дорсалгії не лише в ділянці патологічного вогнища, але і у ділянках відповідної інервації. Так, наприклад, при наявності патологічного стану в грудному відділі хребта часто виникає міжреберна невралгія, при якій біль віддає по ходу певного міжреберного нерва аж до передньої грудної стінки. Часто це супроводжується герпетичними висипаннями по ходу міжреберних проміжків.

При защемленні сідничного нерва, а саме корінців, які його формують (корінець сегменту хребта на рівні L5-S1 та, рідше, L4-L5) розвивається ішіас. Він характеризується сильним болем у попереку, іноді аж до гострого люмбаго з іррадіацією по всій нозі і майже завжди супроводжується порушенням чутливості (оніміння ніг) і функціональності нижньої кінцівки.

При локалізації патологічного процесу в шийному відділі хребта виникає біль в шиї, плечі, оніміння пальців рук. Також часто виникає синдром хребетної артерії, який характеризується головокружінням, запамороченням, шумом у вухах, головним болем. Також на цьому фоні розвивається артеріальна гіпертензія.

Окремо слід відмітити, що може порушуватися робота внутрішніх органів, наприклад, спазми кишківника, закрепи, нетримання сечі, порушення статевої функції, що пов’язано з порушенням не лише соматичної, а й вегетативної інервації органів.

Лікування дорсалгії в центрі “Меднеан”

 

Лікування дорсалгії починається після точного визначення її причини, усунення якої дозволить повністю позбутись болю, а не лише тимчасово знеболити. Крім того, ефективність лікування залежить від вибору методів, урахування наявності супутньої патології чи протипоказів до того чи іншого методу.

Дуже часто лікування починається із застосування медикаментів, а саме, нестероїдних протизапальних та знеболюючих. Але таке лікування носить лише симптоматичний характер і протирічить золотому правилу: лікувати хворобу, а не симптом. Тому повинно проводитись своєчасне лікування захворювань хребта, а саме, протрузії та міжхребцевої грижі, зміщень хребців та інших ускладнень остеохондрозу. Якщо дорсалгія виникає внаслідок ірраціації від внутрішніх органів при їх захворюваннях, потрібно проводити їх лікування і тоді симптом сам по собі зникне.

У всіх випадках слід домогтися усунення компресії нервових корінців, яка викликає корінцевий синдром. Для цього в медичному центрі “Меднеан” застосовується методика, яка здатна впливати безпосередньо на причину. Це мануальна терапія, яка дозволяє усувати зміщення хребців та функціональні блоки в міжхребцевих суглобах, а також є основою лікування міжхребцевої грижі. В комплексному застосуванні із витягуванням хребта та іншими методами мануальна терапія ефективно впливає на регресію грижі.

В медичному центрі “Меднеан” разом з мануальною терапією застосовується фізіотерапія у вигляді цілого комплексу різноманітних процедур, які проводяться на сучасному обладнанні. Фізіотерапія ефективно усуває симптоми, а саме, знеболює, зменшує запальний процес, прискорює регенерацію тканин, розслаблює м’язи. Це безпечні методи, які не мають побічних ефектів, характерних для медикаментів, та діють набагато ефективніше.

З метою зменшення набряку нервових корінців та зменшення запального процесу проводиться ультразвукова терапія. Вона також чудово розслаблює м’язи та покращує мікроциркуляцію. Обов’язково проводиться лазеротерапія для відновлення функції нервових корінців, відновлення нервової провідності та посилення процесів регенерації. Високою ефективністю володіє HILT-терапія, яка, завдяки високій потужності, здатна проникати на більшу глибину та чудово справлятись із поставленими завданнями.

Проводяться процедури магнітотерапії для покращення кровообігу, зменшення запального процесу, знеболення та посилення адаптаційних можливостей організму. Електротерапія дозволяє розслаблювати м’язи при наявності їх спазмів, або стимулювати при їх атрофії. Незамінною в процесі лікування та реабілітації є ударно-хвильова терапія для відновлення рухливості, руйнування патологічних відкладень солей кальцію, знеболення та посилення мікроциркуляції. Застосовується також інфрачервона сауна, гідромасаж та озонові ванни, механічний або ручний масаж спини та багато інших методів.

Тільки індивідуальний та комплексний підхід дозволяє ефективно проводити лікування захворювань хребта та усувати доралгію. Якщо ж проводити лише симптоматичне лікування, то ефект буде тимчасовим і хвороба через деякий час проявить себе знову.

Болить спина і обмежені рухи? Звертайтесь в медичний центр “Меднеан”, де вас обстежать, виявлять причину болю та призначать ефективне лікування.