Електротерапія – це один із видів фізіотерапії, в основі якого лежить пропускання електричного струму через тканини для стимуляції нервів і м’язів. Це ще один із сучасних методів лікування, що активно застосовується в медичному центрі “Меднеан”. Методи електротерапії застосовуються в комплексному лікуванні захворювань суглобів та хребта.

Декому на думку одразу приходить такий давно відомий метод, як електрофорез, який передбачає введення медикаментів в організм хворого з допомогою гальванічного електричного струму. Так, це різновид електротерапії, але він вже досить застарів і має більше історичне значення, ніж практичне. Сучасні методи електротерапії набагато безпечніші, ефективніші та більш приємніші по відчуттям. Згадати, наприклад, двохполюсну інтерференцію чи тенс струми, або надсучасний різновид електротерапії – високотонову терапію.

Покази до застосування електротерапії

Електротерапія в медичному центрі “Меднеан” застосовується в комплексних заходах по реабілітації пацієнтів із захворюваннями хребта та периферичної нервової системи, в процесі реабілітації спортсменів після різноманітних травм, а також в процесі лікування захворювань суглобів. При тій чи іншій патології застосування цього методу лікування передбачає досягнення певних цілей, які умовно можна згрупувати в три групи.

Цілі електротерапії:

  • знеболення та заспокійливий вплив при різноманітних запальних захворюваннях периферичної нервової системи, наприклад, радикуліт, корінцевий синдром, міжреберна невралгія, ішіас (защемлення сідничного нерва і його запалення), тощо;
  • стимуляція нервово-м’язової системи при м’язовій атрофії, в’ялих парезах та паралічах, при пошкодженні периферичних нервів, артрозі суглобів, тощо;
  • розслаблення м’язів при наявності спазмів та запалення, тонічного їх напруження при спастичних парезах та паралічах, наявності запального процесу в суглобах.

 

Цілком зрозуміло і логічно, що для досягнення таких різносторонніх цілей та для високої ефективності лікування потрібно індивідуально підбирати вид струму, що буде найбільш доцільнішим в тій чи іншій ситуації. Якщо наявний спазм м’язів чи гострий запальний процес в суглобі, застосовується електротерапія з меншою подразнюючою дією та розслаблюючим ефектом, наприклад двохполюсна інтерференція, діадинамічні чи струми тенс-100. Якщо ж потрібно стимулювати м’язи чи нервові волокна, застосовується тенс-300, струми Фарадея, тощо.

Інтенсивність електротерапії підбирається індивідуально для кожного пацієнта відносно порогу збудливості, що забезпечує гарну переносимість та відмінний лікувальний ефект. Тобто, після підключення процедури інтенсивність підвищується від мінімального до того максимального значення, яке буде оптимальним при даному захворюванні та буде комфортно переноситись пацієнтом.

Процедури електротерапії, що застосовуються в медичному центрі “Меднеан”, абсолютно безпечні. Вони не викликають подразнення шкіри чи опіків, на відміну від старого методу електрофорезу, про який вже згадувалось вище, та не потребують спеціальних захисних розчинів на електроди.

Ефекти електротерапії

Основні ефекти електротерапії:

 

Електротерапія забезпечує знеболюючий ефект за рахунок перезбудження периферичних нервів, що, по одній із теорій виникнення болю, приводить до блокування передачі больових імпульсів до центральної нервової системи. Крім того, розслаблення м’язів приводить до зменшення тиску на нервові волокна, що теж дає заспокійливий вплив.

Стимуляція м’язів сприяє посиленню притоку крові до них і, відповідно, до оточуючих тканин. Наприклад, стимуляція м’язів спини прияє посиленню кровообігу не лише в них самих, а й у структурах хребта, що опосередковано сприяє покращенню трофіки міжхребцевих дисків та благоприємно впливає на процес лікування міжхребцевої грижі чи протрузії, а також для профілактики прогресування остеохондрозу.

Як вже вказувалось, електротерапія не має побічних впливів та дуже добре переноситься. Серед основних протипоказань слід відмітити наявність у пацієнта кардіостимулятора, металічних імплантів, та порушення серцевого ритму при необхідності впливу на ці ділянки, а також активний туберкульоз та пухлини.