Чому хрустять суглоби і чи небезпечно це? Це перша ознака захворювання чи не слід звертати на це увагу? Давайте разберемось.

Кожен, напевне, спостерігав, як його друзі, знайомі чи близькі люди хрустять пальцями, а може й сам так робив. І зазвичай це робиться як щось необхідне, як розминка для пальців. При цьому мало хто задумується, чи можна так робити і чи не приведе це до якихось наслідків.

Також багато хто скаржиться на хруст в суглобах при рухах, також вранці після сну, що проходить після розминки. При цьому ніяких больових відчуттів немає. Дехто взагалі не звертає на це увагу. Так чому хрустять суглоби? Це нормальне явище чи сигнал про небезпеку?

В нормі рух у суглобах відбувається безшумно. Це забезпечується хрящовою тканиною, яка відіграє роль амортизаційної прокладки, а також суглобовою рідиною, яка відіграє роль змазки. Важливим моментом для безшумної роботи є точне співвідношення суглобових поверхонь(конгруентність). При порушенні цієї відповідності або пошкодженні суглобового хряща відбувається зісковзування з виступів або нерівностей, від чого і з’являється хруст.

Також хрустять суглоби при ослабленні суглобової капсули і зв’язок , що призводить до підвищення амплітуди рухів. При цьому відбувається вихід суглобової поверхні за межі хряща, що також викликає хруст.

Здавалося б, хруст сам по собі без ніяких інших клінічних проявів не приховує загрози. Однак він являється першим симптомом, який сигналізує про початкові патологічні процеси в суглобах. Найбільш часто хруст вказує на початкову стадію розвитку захворювання (артроз суглобів). А це вже серйозне захворювання.

Раніше вважалось, що хрустять суглоби при старінні, тобто цей симптом виникає в похилому віці. Однак тепер ситуація кардинально змінилася і хруст з’являється у все більш молодому віці і сигналізує про розвиток захворювання. Але, з іншого боку, хруст (без інших клінічних проявів) є сигналом, що вказує на початковий процес розвитку захворювання, що дає можливість для проведення ранніх профілактичних і лікувальних заходів для призупинення прогресування.

Чому хрустять суглоби?

Як вже було сказано, хрустять суглоби при невідповідності суглобових поверхонь, а також при наявності перешкоди в площині руху в самому суглобі або із зовні.

Можна виділити наступні стани, при яких хрустять суглоби:

  • Функціональнй блок або підвивих – суглобові поверхні не відповідають одна одній і при руху з’являється хруст;
  • пошкодження суглобового хряща при артрозі (артроз колінного суглоба) – суглобова поверхня стає горбистою, що утруднює ковзання. Хруст при артрозі пов’язаний також і з відкладанням солей кальцію на суглобових поверхнях. Хруст при артрозі є першою ознакою початкової стадії артрозу. Потім з’являється біль і інші ознаки.
  • особливо слід відмітити пошкодження меніска колінного суглобу – хруст в суглобі супроводжується болем, обмеженням руху, а іноді із заклинюванням суглобу відірваними частинами меніску;
  • підвищена рухливість суглобів – спостерігається при вродженій патології або при ослабленні суглобової капсули і зв’язок, внаслідок чого суглобові поверхні виходять за межі хрящової тканини і при поверненні створюють клацання або хруст;
  • відкладання солей кальцію в суглобовій капсулі, зв’язках і м’язах, які прилягають до суглобу. При цьому хруст супроводжується болем і обмеженням рухів.

 

Що робити, коли хрустять суглоби?

Хвилюватись не слід. Якщо хрустять суглоби, але ніяких інших проявів немає, проводити лікувальні заходи немає сенсу. В таких випадках потрібно проводити профілактичні заходи. З цією метою хорошим профілактичним засобом є гімнастика і дозовані фізичні навантаження.

Особливо корисною є аквааеробіка і плавання. У воді суглоби розвантажуються від земного тяжіння, що дає можливість відновити живлення хрящової тканини.

Можна проводити профілактичні курси фізіотерапевтичних процедур, наприклад, лазеротерапію чи більш потужнішу HILT–терапію. Це дає можливість стимулювати суглобовий хрящ і призупинити прогресування артрозу.

Повноцінно лікувати суглоби потрібно в тому випадку, коли окрім хрусту наявні і інші симптоми: біль під час руху, деформація та порушення функції кінцівки. Як в такому випадку проводиться лікування суглобів дізнайтесь тут: /uk/likuvannya-suglobiv

Що стосується звички хрустіти руками, то цього робити не слід. Постійне травмування хрящової тканини суглобів кисті приведе до прогресування артрозу. В такому випадку краще робити розминку: зжимання і розжимання кистей з опором , створеним власними м’язами. Ця вправа добре розробляє суглоби і покращує кровопостачання.

При наявності функціональних блоків або підвивихів проводиться мануальна терапія. Вона дає можливість усунути блоки і відновити рух.