Інсульт представляє собою омертвіння ділянки головного мозку, що розвивається при гострому порушенні його кровопостачання або при крововиливі в цю ділянку. Тобто, виникнення інсульту безпосередньо пов’язане із станом серцево-судинної системи.

Існує думка, що інсульт з’являється лише у людей похилого віку, але це не так. Хвороба часто виникає і у людей працездатного віку. З чим це пов’язано?

Причини інсульту

Причини ішемічного інсульту – це частіше всього різкий спазм судин головного мозку, формування тромбу або тромбоемболія при варикозній хворобі, а також при відриві тромбу із порожнин серця. При цьому просвіт судини повністю перекривається, що приводить до кисневого голодування певної ділянки головного мозку і його змертвіння.

Геморагічний інсульт з’являється при розриві аневризми судини або при розриві патологічно зміненої стінки судини. Зазвичай це відбувається при підвищенні артеріального тиску.

Сприяючими факторами виступає атеросклероз судин, надлишкова вага, нераціональне харчування, паління та зловживання алкоголем, наявність варикозної хвороби. Провокуючим фактором виступає артеріальна гіпертензія, а також сильні стресові ситуації, які викликають різкий спазм судин.

Симптоми

Симптоми геморагічного інсульту протікають більш гостро, на відміну від ішемічного. Всі симптоми можна умовно розділити на загальні та неврологічні.

Загальні симптоми:

  • головний біль, головокружіння;
  • артеріальна гіпертензія;
  • нудота та блювота;
  • загальна слабкість.

 

Неврологічні симптоми:

  • парези та паралічі кінцівок на одному боці;
  • парез мімічних м’язів на одному боці – проявляється опущенням кута рота, парусінням щоки при розмові чи спробі дути, слинотечею;
  • порушення чутливості в кінцівках, оніміння пальців рук, оніміння ніг;
  • дизартрія – порушення мови;
  • птоз, міоз, енофтальм – тріада симптомів, які означають опущення повіки, розширення зіниці та западіння очного яблука;
  • психічні розлади при ураженні лобних долей мозку.

 

Лікування інсульту

При появі вищеперерахованих симптомів слід одразу викликати швидку медичну допомогу. В стаціонарі проводиться відповідне лікування. Проводиться тромболітична терапія в перші години появи інсульту, проводяться заходи для нормалізації роботи дихальної та серцево-судинної систем, а також метаболічна терапія. У випадках геморагічного інсульту іноді виникає необхідність оперативного втручання.

Варто сказати, що ефективність лікування залежить від площі ураження і від того, які ділянки головного мозку пошкоджені. Лікування тривале і потребує багато терпіння та зусиль. Але важливою є також і реабілітація після інсульту для максимального відновлення функцій та повернення хворого до нормального життя, наскільки це можливо.

Не слід забувати, що інсульт дуже часто повторюється через деякий час. Тому, з метою профілактики слід завжди контролювати стан артеріального тиску, уникати стресових ситуацій, нормалізувати харчування та позбутись шкідливих звичок. Крім того є певні рекомендації щодо профілактики інсульту для попередження його розвитку взагалі.