Ішіас – це запалення сідничного нерва, яке проявляється досить вираженою клінічною симптоматикою, сильно обмежує рухову активність хворого та змінює його емоційний стан. Він проявляється сильним болем в попереку, сідниці та по задній поверхні ноги, в той час, як причина локалізована в попереково-крижовому відділі хребта. Начастіше симптоми ішіасу виникають у людей середнього віку, хоча найперші прояви можуть з’явитись набагато раніше і починаються із ниючого болю в попереку.

Слід сказати, що ішіас є лише сукупністю симптомів і виникає як наслідок різноманітних захворювань хребта. Найчастіше він виникає при патології поперекового та крижового відділів хребта. Наприклад, зміщення хребців, а також протрузія чи вже сформована міжхребцева грижа, викликають компресію нервових корінців, які формують сідничний нерв, що і є причиною розвитку ішіаса.

За статистичними даними грижа хребта найчастіше стає причиною ішіасу внаслідок здавлювання нервових корінців у корінцевому каналі, через що виникає радикуліт та запалення сідничного нерва з сильним болем та комплексом неврологічних порушень. Патологія крижово-клубових зчленувань, зміщення хребців, функціональні блоки та інша патологія нерідко викликають дискомфорт, біль та можуть викликати защемлення сідничного нерва і його запалення (ішіас). Вагітність, в результаті якої відбувається перерозподіл навантаження на центр ваги також може бути однією із причин виникнення захворювання.

Не варто забувати про так звані тунельні синдроми, які призводять до здавлювання сідничного нерва в анатомічних каналах, наприклад, синдром грушевидного м’язу. Також хвороба Бехтерева, остеохондроз хребта та спондильоз в поперековому відділі, різні травми та пухлини часто приводять до цього стану. Ці та вищеперераховані стани являються причинами ішіаса і для їх виявлення проводиться ультразвукова діагностика, комп’ютерна томографія (КТ), магнітно-резонансна томографія (МРТ), термографія або звичайний рентген.

Симптоми ішіасу

Для ішіаса характерні сильні болі у попереку та сідниці, що віддають в стегно і часто по всій нозі; хворі скаржаться на біль в коліні і по всій гомілці, а також на слабкість в нозі, оніміння пальців ніг, та інші неврологічні прояви.

Для ішіаса характерні і інші симптоми:

  • біль в сідниці, який поширюється зазвичай по одній нозі і може посилюватися при тривалому сидінні, стоянні
  • відчуття “повзання мурашок”, поколювання, печіння
  • слабкість, напруженість м’язів, оніміння
  • різкий біль, що посилюється під час ходьби, нахилів, кашлю, чхання.

 

Біль в спині, який супроводжує ішіас, може тривати від кількох днів та навіть до кількох місяців. У проміжках між нападами пацієнтів часто турбують скутість поперекового відділу, напруження м’язів та інші схожі прояви. Біль при ішіасі в одній ситуації може мати виснажливий, нестерпний характер, а в іншій людина може відчувати невеликий дискомфорт, проте з часом біль так чи інакше посилюється.

Лікування ішіасу

Ішіас, лікування якого носить індивідуальний та комплексний характер, включає в себе вплив на основне захворювання, що викликало запалення сідничного нерва, тобто, на причину, а також усунення симптомів та відновлення нервової провідності. Тому повинно проводитись лікування таких ускладнень остеохондрозу, як зміщення хребців, протрузіїя та міжхребцевої грижі, спондильозу хребта, тощо.

Ішіас, лікування якого в медичному центрі “Меднеан” проводиться немедикаментозним шляхом, може самостійно пройти при усуненні причини, що його викликала. Так, лікування міжхребцевої грижі та усунення зміщень хребців поперекового відділу за допомогою мануальної терапії приводить до того, що симптоми ішіаса зникають самі по собі (при ранньому зверненні за допомогою). Але при тривалому запаленні сідничного нерва, чи постійному подразненні нервових корінців поперекового відділу грижою, лікування ішіасу може бути затяжним.

Для зняття запалення і відновлення нервової провідності в нашому центрі використовується фізіотерапія у вигляді комплексу різноманітних процедур. Ультразвукова терапія чудово знімає набряк і запальний процес, усуває больовий синдром та больові трігерні точки, значно покращує самопочуття хворого одразу після застосування.

Обов’язково застосовується лазеротерапія в різних її варіаціях: MLS терапія, лазерна терапія слабкої потужності та новий метод лазерного лікування – HILT-терапія. Лазерний промінь здатний проникати глибоко в тканини, що дає можливість усувати запальний процес з корінців та сідничного нерва, знеболювати та стимулювати регенерацію. Тобто, шляхом стимуляції нервових волокон, він відновлює нервову провідність і чутливість в нозі.

Магнітотерапія зменшує запальний процес та больовий синдром, покращує кровопостачання та трофіку тканин, а також підвищує адаптаційні можливості організму до змін навколишнього середовища. Електротерапія чудово знімає спазми м’язів, а також дозволяє їх стимулювати при необхідності, для чого є в наявності різноманітні види струмів.

Вплив ударно-хвильової терапії полягає в тому, що вона руйнує патологічні відкладення кальцію, тому застосовується для руйнування остеофітів та вогнищ кальцинації, а також для відновлення рухливості та знеболюючого ефекту.

Теплові процедури, такі як вигрівання грілками та інфрачервона сауна можуть комбінуватись з локальною кріотерапією. Обов’язково призначається ручний масаж спини, а при необхідності – гідромасаж.

Прогноз лікування зазвичай благоприємний, коли мова йде про раннє звернення за допомогою. Однак при запущених випадках, чи при наявності тривалого защемлення нервових корінців грижою, лікування тривале і потребує більше зусиль та терпіння.

Турбує біль в попереку і віддає по всій нозі? Звертайтесь в центр “Меднеан” за консультацією (наші контакти). Запорука вашого здоров’я – це наш професійний підхід.