Кіфоз – це нормальне, фізіологічне викривлення хребта  в сагітальній площині, яке еволюційно сформоване для забезпечення амортизації. Тобто, фізіологічний кіфоз грудного віллу хребта та фізіологічний лордоз шийного та поперекового відділів формують S-подібний хребет, що є ідеальним для пом’якшення навантажень на хребет. Однак, існують різні патологічні різновиди кіфозу, про які йтиме мова в цій статті.

Патологічний кіфоз являє собою порушення постави і проявляється сагітальним кіфотичним згином хребта, що є більшим за норму, вершина якого локалізується при грудному типі у ділянці сьомого-дев’ятого грудних хребців, а при попереково-грудному типі – у ділянці десятого грудного і першого поперекового хребців.

Стадії кіфозу

  • перша стадія проявляється в’ялою поставою з дещо збільшеним кіфозом у грудному або попереково-грудному відділі, який є стабільним і не зникає в лежачому положенні на рівній поверхні;
  • друга стадія співпадає з появою перших ядер оссифікації апофізів і саме тоді появляються клінічні і ренгенологічні ознаки: хребет кіфотично зігнутий, нахиляється в бік, що зумовлює асиметрію надпліч і лопаток. Сколіоз характеризується наявністю S-подібного викривлення і ренгенологічно присутня торсія хребців, що не характерно для кіфозу. У цій стадії у 25% дітей виникає біль в спині після навантаження, який зникає в спокої;
  • у третій стадії кіфоз щільно фіксований і тому компенсаторно збільшується об’єм рухів у ділянках лордозу – це зумовлює нестабільність хребців і спричинює корінцевий біль після навантаження. М’язи спини анталгічно напружені.

 

Причини кіфозу

Причин кіфозу може бути дуже багато. До основних причин кіфозу можна віднести наступні хвороби та чинники:

  • спадкова схильність
  • дисонтогенетична неповноцінність дисків
  • пологові травми, що проявляють себе у підлітковому віці
  • інтенсивний ріст хребта та відставання у розвитку м’язової системи
  • хвороба Шейермана-Мау – остеохондропатія термінальної пластинки хребців, яка призводить до деформації тіл хребців і розвитку кіфозу
  • травми, в результаті яких трапляються підвивихи, зміщення хребців, захворювання хребта

 

Хвороба розвивається повільно, але тим не менш батьки не завжди помічають порушення постави в своїх дітей. Кіфозу може не бути в десять, одинадцять, тринадцять років, але він може різко з’явитися в чотирнадцять. Ось чому важливо знайти передвісники захворювання і вчасно звернутися до спеціаліста. Якщо ваша дитина часто хворіє на простудні захворювання, худа за статурою, а батьки високого зросту, в дитинстві були такі захворювання як, дисплазія кульшових суглобів, кривошия, рахіт – вірогідність кіфозу дуже велика.

Симптоми кіфозу

Кіфоз найчастіше з’являється у хлопчиків в період інтенсивного росту, у віці 13-20 років. Першими симптомами кіфозу можуть бути скарги дитини на біль в спині, швидку втомлюваність, біль у грудях, між лопатками, головний біль, викривлення хребта, батьки можуть помітити сутулість, випирання лопаток тощо.

Кіфоз краще помітний збоку, у розслабленому положенні, при цьому проявляється характерна дуга в ділянці спини. При кіфозі йде обмеження рухів хребта, хворому важко робити нахили-повороти, рухи в спині можуть викликати біль, втому тощо. Викривлення хребта призводить до порушення кровопостачання головного мозку. Хворому важко сконцентрувати свою увагу, з’являється розсіяність, неуважність.

В результаті кіфозу знижується імунітет, дитина частіше може захворіти на простуду. Починають страждати внутрішні органи, розвиваються хронічні хвороби. Кіфоз, крім своїх зовнішніх проявів та порушень, призводить до швидкого старіння хребта – остеохондрозу. При кіфозі знижується висота міжхребцевих дисків, втрачаються амортизаційні функції хребта, утворюються міжхребцеві грижі. І як наслідок – дорсалгія, нездатність нормально рухатися, порушення мозкового кровообігу, тощо.

Кіфоз лікування

Лікування кіфозу лише комплексне, консервативне. Основним впливом, спрямованим на виправлення кіфозу є мануальна терапія. Призначається для лікування механічний чи ручний масаж спини,  вигрівання, цілий комплекс фізіотерапевтичних процедур.

Лазеротерапія добре знеболює, знімає запалення та є сильним стимулюючим фактором для посилення регенерації тканин. Ультразвукова терапія зменшує набряк та чудово знеболює. Магнітотерапія покращує живлення тканин, електротерапія розслаблює м’язи, ударно-хвильова терапія відновлює рух та знімає трігерні точки.  Інфрачервона сауна дає глибоке прогрівання тканин, знімає біль і запалення, сприяє очищенню організму.

Дуже важливим в лікуванні є проведення фізичних вправ, скерованих на реклінацію кіфозу. Рекомендується спати на твердій поверхні.