Виходячи із свого визначення, кінезітерапія являє собою сукупність методів лікування з допомогою рухів. В перекладі з грецького, кінезітерапія так і перекладається: “kinesis” – рух, “therapia” – лікування. Часто зустрічаються і інші назви: кінезотерапія, кінезіотерапія.

Яка буває кінезітерапія?

Кінезітерапія по суті своїй охоплює велику кількість різноманітних методів, які передбачають застосування руху в якості основного лікувального впливу. Вона може бути пасивною та активною.

Пасивна кінезітерапія проводиться руками реабілітолога чи мануального терапевта і з допомогою спеціального обладнання (механотерапія). З допомогою певних маніпуляцій з м’язами у вигляді їх розтягування, а також згинання чи розгинання в суглобах, мануальний терапевт досягає розслаблення м’язів, усунення функціональних блоків та зміщень і збільшення рухливості в суглобах. Крім того, відбувається стимуляція рецепторів м’язів та інших тканин, що посилює імпульсацію в кору головного мозку. Це має велике значення для відновного лікування. Реабілітація після інсульту якраз і заснована на цьому принципі для формування нових зв’язків між нейронами та утворення нових рефлекторних дуг.

Пасивна кінезітерапія також проводиться з допомогою спеціального обладнання. Це механотерапія, яка являє собою обладнання для розробки кінцівок при паралічах та парезах. Відбувається фіксація одного або декількох суглобів і проводиться запрограмований рух з певною амплітудою та швидкістю для розробки суглобів, стимуляції м’язів та глибоких рецепторів.

Витягування хребта також можна віднести до пасивної кінезітерапії. З її допомогою проводиться лікування міжхребцевої грижі та протрузії, а також, при необхідності, проводиться витягування суглобів.

До пасивної кінезітерапії можна віднести і масаж.

Активна кінезітерапія передбачає активне включення в роботу м’язів самим пацієнтом. Вона може проводитись на спеціальних тренажерах, бігових доріжках, а також з допомогою горизонтального вивішування хворого для створення умов невагомості та виключення із роботи певних м’язів (кінезотерапія на системі “Редкорд”). Останній метод є особливо цінним для хворих, що перенесли інсульт, а також при наявності різноманітних захворювань хребта та суглобів.

Що нам дає кінезотерапія?

Кінезотерапія забезпечує максимальне навантаження на потрібні м’язи з виключенням всіх інших для максимальної розробки патологічної ділянки. В тілі людини є багато м’язів, про які ми навіть і не підозрюємо і рідко включаємо їх в роботу. Кінезітерапія забезпечує включення в роботу цих м’язів, особливо глибоких. Максимальне їх пропрацювання, іноді навіть долаючи біль, забезпечує посилення кровопостачання не лише у м’язах, але й у прилягаючих тканинах, а також усуває больовий синдром та формує м’язовий корсет.

Як відомо, слабкість м’язів та зв’язкового апарату приводить до порушення живлення суглобової капсули та хрящової тканини, що викликає дегенеративні зміни та приводить до розвитку артрозу. Крім того, без фіксуючого м’язевого корсету суглоби піддаються частому травмуванню і ризик появи захворювань різко зростає. Кінезітерапія дозволяє укріплювати м’язовий корсет, покращувати кровопостачання та живлення тканин, усувати больовий синдром.

З допомогою кінезітерапії проводиться лікування захворювань хребта, а також лікування суглобів, проводиться реабілітація після інсульту для формування нових зв’язків між нейронами головного мозку та відновлення працездатності органів та систем. Крім того, з допомогою цього методу можна проводити не лише лікування, але й займатися профілактикою та нарощуванням м’язевої маси.