Люмбаго – це гострий біль прострілюючого характеру в ділянці поперекового відділу хребта, який супроводжується скутістю хворого, вимушеним його положенням та неможливістю пересуватись. Будь-які рухи супроводжуються посиленням болю, що, зазвичай, приковує хворого до ліжка.

Замість терміну люмбаго застосовується також термін “гострий простріл”, “гострий попереково-крижовий радикуліт”, тощо. Це все різні синоніми одного і того ж стану, що виникає при гострому защемленні корінців у поперековому відділі хребта при наявності його патології. Як саме розвивається люмбаго та як його лікувати?

Причини люмбаго

Як вже вказувалось вище, основною причиною люмбаго є різноманітні хвороби хребта, які приводять до подразнення нервових корінців у корінцевому каналі. Радикупатія, яка при цьому розвивається, супроводжується сильним болем у попереку, рефлекторним напруженням м’язів та скутістю. А провокуючими факторами, які приводять довиникнення чи загострення цих захворювань, є, зазвичай, важкі фізичні навантаження, особливо при неправильному їх виконанні, різке переохолодження, невдалий нахил чи поворот.

Вказані фактори приводять до гострого зміщення хребців, а також до формування протрузії та міжхребцевої грижі, що викликає раптову компресію нервових корінців і, як наслідок, гострий простріл. Внаслідок компресії корінців розвивається їх набряк, запальна реакція, що підсилює біль у попереку та збільшує його тривалість.

Часто причиною виникнення гострого люмбаго є защемлення суглобової капсули дуговідросчастого міжхребцевого суглобу або раптовий підвивих суглобового відростка з розривом його зв’язок. Особливо часто це виникає при такому стані, як нестабільність хребців, а також при анкілозуючому спондилоартриті (хвороба Бехтерева). Сприяючими факторами є дегенеративні зміни в міжхребцевих дисках, тобто, остеохондроз та наступний етап його розвитку – спондильоз хребта.

Тому лікування захворювань хребта, а також лікування суглобів хребтових сегментів відіграють основну роль в усуненні люмбаго.

Дуже часто при люмбаго розвивається ішіаc, тобто простріл виникає не лише у попереку, а й віддає по всій нозі, супроводжується сильним онімінням, печінням, повзанням мурах, а також частими судомами литкових м’язів. Це відбувається внаслідок защемлення сідничного нерва, а саме, корінця на рівні сегменту хребта L5-S1.

Дуже рідко причинами люмбаго можуть бути ревматизм, ревматоїдний артрит та деякі інфекції, пухлини. Іноді, навіть використовуючи сучасні методи обстеження, встановити причину гострого люмбаго досить складно. Для уточнення причини проводиться додаткове обстеження: ультразвукова діагностика, термографія, за необхідності томографія та МРТ.

Симптоми люмбаго

Симптоми люмбаго можуть появлятися не одразу, а поступово. Це може бути тупий біль у попереку на протязі декількох днів, який раптово посилюється та сковує хворого. Як правило, біль в спині обмежує рухи, не дозволяє зробити найменші нахили, повороти, навіть незначні рухи у попереку приводять до сильного болю.

При даній патології спостерігається напруження і болючість м’язів в ділянці попереку, що обумовлено захисною реакцією на біль. М’язи рефлекторно спазмуються для обмеження рухливості патологічної ділянки, щоб зменшити біль. Однак, з часом, такий захисний механізм приводить до погіршення ситуації.

Внаслідок розвитку радикулопатії (стара назва радикуліт), виникають такі симптоми, як порушення чутливості в нижній кінцівці або обох одразу, відчуття холоду чи жару в ногах, виникає оніміння ніг та спазми литкових м’язів. З часом, якщо не лікувати причину люмбаго, може виникати парез або параліч нижньої кінцівки, атрофія м’язів.

Під час нападу людина стає безпорадною, будь-яка спроба руху посилює біль. Біль триває від кількох хвилин до декількох годин і навіть декількох діб. Він стихає при лежанні на жорсткій поверхні. Інколи сильний біль може раптово зникнути самостійно, однак пізніше може з’явитись знову.

Приступи досить виснажують хворого, спостерігається емоційна нестабільність та нервозність.

Лікування люмбаго в медичному центрі “Меднеан”

Лікування люмбаго повинно проводитись якомога раніше. При виникненні перших симптомів слід звертатися за допомогою. Самолікування не тільки не покращує стан, а може ще й призвести до ускладнень.

Основним принципом лікування люмбаго в медичному центрі “Меднеан” є усунення причини, а не лікування самого симптома. Якщо не вилікувати захворювання, яке привело до гострого больового синдрому, з часом біль знову появиться. Тому для лікування в медичному центрі “Меднеан” не застосовуються медикаменти, які забезпечують лише симптоматичне лікування.

З метою впливу на причину застосовується мануальна терапія, яка здатна одразу покращити стан пацієнта шляхом усунення зміщень хребців та функціональних блоків в міжхребцевих суглобах, звільнення нервових корінців та відновлення рухливості в сегментах хребта. В якості допоміжного лікування застосовуються фізіотерапевтичні процедури, які призначаються в залежності від потреби.

На початковому етапі застосовується ультразвукова терапія для зменшення набряку та запалення нервових корінців, а також усунення м’язового напруження. Пізніше підключаються продедури лазеротерапії для відновлення функції нервових корінців, покращення нервової провідності та стимуляції процесів регенерації тканин. Проводиться також магнітотерапія, електротерапія із розслаблюючими струмами, ударно-хвильова терапія, інфрачервона сауна, HILT-терапія, високотонова терапія та інші. Проводиться ручний масаж спини, озонові ванни та гідромасаж.

В деяких випадках при інтенсивних болях використовують болезаспокійливі та спазмолітичні препарати, однак фізіотерапія, зазвичай, дозволяє ефективно усувати симптоми і заміняє медикаментозне лікування. Крім того, вона позбавлена побічних ефектів, характерних для медикаментів.

Лікування в медичному центрі “Меднеан” носить комплексний і індивідуальний характер. Це являється основою ефективного лікування і вашого здоров’я. Звертайтесь в центр “Меднеан” для безпечного лікування люмбаго та інших гострих станів, викликаних різними захворюваннями хребта.