Міозит – запалення м’язової тканини, яке пов’язане з впливом травматичного фактору, інфекційного агента, аутоімунних захворювань, а також дуже часто виникає при захворюваннях хребта. Прояви міозиту можуть виникати в одному конкретному м’язі або в цілій групі, частіше виникають в м’язах шийного відділу хребта і в ділянці лопаток. При міозиті зазвичай виникає спазм відповідного ураженого м’язу.

Часто ми можемо чути від своїх знайомих про те, що після протягу починає тягнути шию або з’являється печіння у м’язах і біль в спині після навантаження, або з’являється біль у попереку і спазм м’язів після переохолодження. У всіх цих випадках можна говорити, що однією із причин таких симптомів може виступати міозит.

Міозит може виникати гостро внаслідок швидкого одномоментного впливу патологічного фактору, а також може розвиватись поступово з періодами загострення та затихання і бути присутнім тривалий час. В такому випадку мова йде про хронічний міозит.

Які причини викликають міозит?

Основні причини міозиту:

  • гострі вірусні інфекції – гострі респіраторні захворювання дихальних шляхів можуть ускладнюватися міозитом при проникненні вірусів або їх токсинів у м’язи;
  • бактеріальні інфекції – міозит виникає при бактеріальній інфекції, як специфічній (туберкульоз, сифіліс), так і не специфічній (стрептококи, стафілококи, пневмококи та інші.);
  • паразитарні інфекції;
  • системні захворювання сполучної тканини – циркулюючі імунні комплекси при системних захворюваннях аутоімунного характеру осідають в суглобовій синовіальній оболонці (ревматоїдний артрит), сполучній тканині, шкірі, а також у м’язах, що викликає міозит або дерматоміозит;
  • травми – прямий забій м’язової тканини або розтягнення з мікророзривами може приводити до запальної реакції;
  • статичне напруження – виконання роботи, яка потребує певного положення і напруження може викликати спазм м’язів спини та міозит;
  • важка фізична робота чи тренування – причиною є перенапруження м’язів, яке викликає розриви м’язових волокон з послідуючою запальною реакцією;
  • температурний фактор – такі причини, як протяги, різке переохолодження можуть провокувати міозит.

 

Симптоми міозиту

Симптоми міозиту залежать від того, які м’язи втягнуті в запальний процес, але завжди присутня так звана тріада: міальгія, ущільнення та місцеве підвищення температури.

При ураження шийних м’язів хворого турбують болі в шиї, який часто віддає в руку, з’являється біль в плечі пекучого характеру, може виникати головокружіння і головний біль. При обстеженні виявляється ущільнення м’язу з почервонінням і місцевим підвищенням температури. При гострому процесі з’являються симптоми загальної інтоксикації, підвищується температура тіла.

Біль у м’язах посилюється при любих рухах і при пальпації. В хронічній стадії, внаслідок заміщення м’язових волокон фіброзною тканиною і відкладанням солей кальцію, прощупуються щільні вузлики.

При локалізації міозиту в грудному відділі хворий відчуває біль у спині між лопатками і вділянці ущільнення, біль посилюється при рухах і може віддавати в ліву лопатку і грудину, що можна помилково сприйняти за біль у серці. Хворий не може повноцінно вдихнути через посилення симптомів.

Міозит поперекового відділу хребта характеризується болем у попереку аж до гострого люмбаго. Рухи хворого утруднені, зазвичай він приймає лежаче положення.

Лікування міозиту в центрі “Меднеан”

Лікування міозиту включає в себе етіотропну терапію, тобто, лікування причини, а також симптоматичну, що включає в себе усунення запального процесу та набряку, больового синдрому та спазму.

Етіотропне лікування передбачає застосування противірусних і антибактеріальних препаратів при інфекційній природі міозиту. Застосовується протизапальна терапія при системних захворюваннях з допомогою нестероїдних та стероїдних препаратів при необхідності.

При наявності гострої травми до цього місця потрібно по можливості одразу прикласти холод для зменшення набряку та гематоми. В клінічних умовах використовується локальна кріотерапія.

В медичному центрі “Меднеан” проводиться лікування захворювань хребта у випадках, коли вини являються причиною міозиту. Особливо важливим є лікування міжхребцевої грижі для попередження важких ускладнень. Широко застосовується мануальна терапія для усунення зміщень хребців та розвантаження функціональних блоків, відновлення рухливості і звільнення нервових корінців від компресії. Проводиться механічний або ручний масаж спини, гідромасаж, а також електротерапія з розслаблюючими струмами. Високою ефективністю володіє ударно-хвильова терапія, високотонова терапія, лазеротерапія із застосуванням різних видів лазеру та багато інших методів фізіотерапії.

Завжди потрібно пам’ятати, що профілактика краще, ніж лікування, тому потрібно вести активний спосіб життя, своєчасно проводити лікування інфекційних хвороб і берегти своє здоров’я.