Уявіть собі ситуацію, коли раптово з’являється сильний біль в грудній клітці, під лопаткою та в грудях. Сильно поколює в боці, прострілює наперед в грудну клітку та пече. Одразу виникає страх – щось із серцем! Можливо, однак, це може бути неврологічним симптомом, що вказує на міжреберну невралгію.

Людині, яка не має відношення до медицини, важко розібратись, чи це болить серце, чи у неї появились симптоми невралгії. В цьому допоможе розібратись дана стаття. Також ви дізнаєтесь про види цього недугу та як його лікувати.

Отож, набирайтесь терпіння та дочитайте статтю до кінця!

Для початку звернемо увагу на види міжреберної невралгії. Це умовний поділ для кращого розуміння причин захворювання.

Отже, можна виділити наступні види:

  • невралгія механічного походження
  • вірусна невралгія

Механічна міжреберна невралгія – це сильний біль по ходу міжреберного нерва, який виникає при його защемленні чи подразненні на рівні сегментів хребта з розвитком запального процесу (радикуліт). Тобто, вона виникає при захворюваннях хребта, при яких відбувається стиснення нервового корінця.

Вірусна пов’язана з інфікуванням певним видом вірусу і мова в даному випадку йде про герпетичну невралгію. А тепер детальніше.

Хвороби хребта – причини міжреберної невралгії

Причиною міжреберної невралгії є остеохондроз хребта, особливо його ускладнення. Найчастіше вона виникає при неправильних, різких поворотах тулуба, при піднятті вантажу, що провокує таке ускладнення, як зміщення хребців.

Також вона виникає при спондилоартриті, гормональній спондилопатії, спондиліті, хворобі Бехтерева, при первинних пухлинах або метастазах, пухлинах спинного мозку.

Не слід забувати про протрузію та міжхребцеву грижу, при яких відбувається пряма компресія нерва в корінцевому каналі, що приводить до його набряку та появі сильного болю по міжреберному проміжку, де цей нерв проходить.

Міжреберну невралгію провокують травми хребта, переохолодження та робота на протягах, а також стресові ситуації.

Часто причиною міжреберної невралгії можуть бути не лише вищезгадані хвороби хребта, а й сильне перенапруження м’язів спини. Це призводить до посилення м’язового спазму і вадне коло замикається. Зазвичай це м’язи розгиначі спини або м’язи плеча і лопатки. При цьому відчувається наростання больових відчуттів при розтягуванні постраждалого м’язу (при нахилі, рухах плечем або лопаткою).

Герпетична невралгія

Як видно із самої назви, вона викликана особливим вірусом із групи герпесвірусів, який попадає в організм частіше всього в дитинстві. Тобто, після перенесеної банальної вітрянки вірус не гине повністю, а “ховається” в нервовій тканині, особливо нервових гангліях.

При певних умовах, які ослаблюють імунітет організму, цей вірус активується та викликає запалення нервової тканини, одним із проявів якого є міжреберна невралгія. Хворіють в основному люди похилого віку, в яких імунітет ослаблюється природнім шляхом старіння, а також хворі на імунодефіцитні стани. У дітей ця недуга практично не зустрічається.

Характерною особливістю герпетичної невралгії є специфічний висип на грудній клітці (і не лише на ній) по міжреберному проміжку, де проходить міжреберний нерв. Ця ділянка пече, може свербіти та сильно болить. Його ще називають оперізуючий спинний лишай або оперізуючий герпес.

Хвороба триває 2 або 3 місяці і при правильному лікуванні наступає одужання. Однак можуть виникати повторні випадки захворювання. Тоді це вже називається постгерпетична невралгія. Тобто, це є рецидив захворювання (повторний випадок).

Симптоми

Основні симптоми міжреберної невралгії:

  • постійний або приступоподібний, інтенсивний біль в спині між лопатками та по ходу міжреберних проміжків оперізуючого характеру, який частіше виникає на одному боці грудної клітки
  • симптоми розладів чутливості у відповідній ділянці: оніміння, повзання мурах
  • м’язові спазми
  • оперізуючий герпес
  • підсилення симптомів під час чхання, кашлю, при глибокому диханні, при фізичному навантаженні, обмацуванні хворого місця
  • імітація серцевого болю.

 

Подібність клінічної картини цього захворювання із хворобами серця потребує чіткої диференціації. Так, при серцевих хворобах біль тимчасовий і в спокої проходить, не посилюється при рухах грудної клітки і знімається судинорозширюючими препаратами. При невралгії біль постійний, посилюється при любих рухах, глибокому диханні, пальпації чи натисканні на ребра чи хребет.

Але найкращим методом підтвердження чи виключення патології серця є електрокардіографія.

Що ж робити, коли турбує біль в спині та по ходу міжреберного проміжку? Слід обов’язково звернутись до спеціаліста, не затягуючи, адже чим раніше розпочате лікування, тим швидше наступає одужання і є гарантія недопущення ускладнень хвороби.

Фахівці медичного центру “Меднеан” проведуть комплексну діагностику для виявлення причини та виключення серцевої патології, а також проведуть відповідне комплексне лікування.

Міжреберна невралгія – лікування без медикаментів

Міжреберна невралгія, лікування якої прямо залежить від причини, потребує виявлення основного захворювання, так як вона сама по собі може бути лише одним з багатьох симптомів більш серйозних захворювань. Для діагностики використовується рентген, комп’ютерна томографія, ультразвукова діагностикатермографія чи МРТ. Для виключення патології серця проводиться електрокардіографія.

Вирішити проблему можна, пройшовши курс комплексного лікування хребта з використанням такого метода, як мануальна терапія. Вона дозволяє усувати причину міжреберної невралгії, а саме зміщення хребців, функціональні блоки, впливати на регресію протрузіі і є основою лікування міжхребцевої грижі дисків, тому результат може бути відчутний вже через кілька візитів до лікаря. Спеціальними прийомами й техніками мануальний терапевт усуває защемлення чи подразнення нервових корінців і допомагає відновити нормальну роботу легень, внутрішніх органів.

Міжреберна невралгія, лікування якої повинно бути комплексним, добре піддається впливу фізіотерапевтичних процедур. Для розробки хребта призначається механічний або ручний масаж спини, іноді застосовується гідромасаж, озонові ванни, тощо.

Вигрівання комбінується з локальною кріотерапією для кращого ефекту. Лазеротерапія добре знімає запалення та відновлює функціональність нервової тканини, тобто, покращує нервову провідність та інервацію. Ультразвукова терапія чудово знімає трігерні м’язові точки та біль, зменшує запальний процес та набряк з нервових корінців. В комплексному лікуванні фізіотерапія передбачає застосування і інших методів: магнітотерапії із використанням постійного та імпульсного магнітного поля, електротерапії з різними струмами, як для розслаблення, так і стимуляції м’язів, ударно-хвильової терапії, інфрачервоної сауни та багато інших дієвих процедур.

При наявності оперізуючого герпесу, який часто супроводжує міжреберну невралгію, можна додатково застосовувати і медикаменти.