Часто після міцного сну з’являється оніміння ніг чи рук. Відбувається це тому, що здавлюються нерви та судини кінцівок в певному положенні тіла. Але через деякий час оніміння ніг чи оніміння пальців рук проходить самостійно. Але що робити, коли воно не проходить і турбує постійно, а також, коли разом з онімінням ніг виникає сильний больовий синдром?

Оніміння ніг – це симптом, який вказує на пошкодження нервів чи судин на різних рівнях, що потребує детального обстеження в клінічних умовах. Воно може бути перехідним станом або стійким, що турбує тривалий час і вказує на певне захворювання.

Оніміння ніг описується як повзання мурашок, поколювання, печіння. Тобто, в основі своїй це порушення чутливості. Часто це є першим симптомом виникаючого захворювання, яке викликає защемлення сідничного нерва. Іноді, одночасно виникає біль у попереку або по всій нозі, порушується функція кінцівки.

Причини оніміння ніг

Оніміння ніг часто виникає при незручному положенні, при тривалому сидінні, також в позиції закинутої ноги на ногу, що викликає компресію нервових стовбурів і судин. Це є перехідним станом, який проходить самостійно і не потребує лікування. Але існують множинні хвороби хребта, при яких одним із перших симптомів є оніміння ніг. Тому при тривалому онімінні ніг, яке самостійно не проходить, потрібно звертатись за допомогою.

Найбільш часті причини оніміння ніг:

 • Остеохондроз хребта, а особливо його ускладнення;
 • Спондильоз при наявності сильно виражених остеофітів, що подразнюють нервові корінці;
 • Зміщення хребців;
 • Нестабільність хребців;
 • Протрузія або міжхребцева грижа диску, також рідко грижі Шморля. Вони призводять до подразнення нервових корінців, від чого розвивається корінцевий синдром.
 • Радикуліт, запалення сідничного нерва (ішіас), які є наслідком вищеперерахованих станів.
 • Артроз колінного суглоба – оніміння ніг виникає при здавлюванні нервових стовбурів у підколінній ямці при вираженій деформації суглобу.
 • Бурсит колінного суглобу – набряк викликає компресію нервів і оніміння ніг.
 • Тунельні синдроми: подразнення затульного нерва у одноіменному каналі; компресія сідничного нерва між грушеподібним м’язом та крижово-остистою зв’язкою (синдром грушеподібного м’язу); защемлення латерального шкірного нерва стегна під пахвовою зв’язкою (хвороба Бернгардта-Рота); компресія великогомілкового нерва в тарзальному каналі (синдром тарзального каналу); здавлення підошвових пальцевих нервів (мететарзалгія або синдром Мортона). Всі вони викликають оніміння ніг.
 • Оклюзійні захворювання судин: облітеруючийендартеріїт, діабетична ангіопатія, атеросклероз. Порушення чутливості і оніміння ніг виникає внаслідок порушення кровопостачання тканин.
 • Пошкодження центральної нервової системи: мікроінсульт, розсіяний склероз також призводять до оніміння ніг.
 • Пухлини хребта, туберкульоз також викликають оніміння ніг та біль в спині.

 

Для того, щоб виявити причину і призначити відповідне лікування, необхідно провести ретельне обстеження з урахуванням всіх клінічних і фізикальних даних. Необхідно також врахувати дані ренгенологічного обстеження, провести комп’ютерну томографію чи МРТ, при необхідності проводиться ультразвукова діагностикатермографія.

Лікування оніміння ніг

 

Лікування в центрі “Меднеан” включає в себе заходи, що впливають на причину, тобто, проводиться лікування захворювань хребта, а саме остеохондрозу і його ускладнень: протрузії, лікування міжхребцевої грижі, зміщень та нестабільності хребців. Ефективною в цьому плані є мануальна терапія, що дозволяє усувати функціональні блоки та зміщення хребців, впливати на регресію протрузії та грижі, відновлювати рухливість та знеболювати одразу після застосування. Ця методика дійсно усуває причину оніміння ніг, але в руках досвідченого спеціаліста.

Також застосовується фізіотерапія у вигляді різноманітних процедур, які проводяться з допомогою новітнього обладнання для забезпечення безпечного та ефективного лікування. Серед них слід відмітити ультразвукову терапію, що є чудовим засобом для зменшення запального процесу та набряку, а також знеболення та усунення трігерних м’язових ділянок.

Лазеротерапія є тим засобом, без якого неможливо собі уявити лікування цього стану, адже лазер здатен відновлювати нервову провідність та чутливість, а також стимулювати регенерацію хрящової тканини. В центрі “Меднеан” застосовуються різні види лазеру, від низькоінтенсивного до лазера високої потужності (HILT-терапія) та MLS терапія.

Для стимуляції м’язів нижніх кінцівок чи, навпаки, їх розслаблення при наявності спазмів, проводиться електротерапія з відповідним видом струму. Також застосовується високотонова терапія як знеболюючий засіб та стимулятор загального метаболізму в організмі. Незамінною є ударно-хвильова терапія для руйнування патологічних відкладень солей кальцію у вигляді остеофітів та шипів, які подразнюють нервові корінці та приводять до порушення чутливості і оніміння. Проводиться механічний або ручний масаж спини, за потреби – гідромасаж та озонові ванни.

Індивідуальний підхід та комплексне лікування дозволить позбутися не лише оніміння ніг, а й його причини. Після усунення причини та внаслідок відновлення нервової провідності та інервації тканин, оніміння зникає і наступає одужання. Якщо ж впливати лише на симптом, не усуваючи причину, лікувального ефекту не наступить або він буде короткочасним.