Остеоартроз – це загальна назва патологічних процесів, які розвиваються при дегенеративних змінах суглобового хряща. Прояви остеоартрозу можуть виникати як у великих, наприклад, колінних чи кульшових, так і у мілких суглобах, наприклад, кисті та стопи. Також остеоартроз виникає і у міжхребцевих суглобах.

Часто можна почути вислів деформуючий артроз. Ця назва характеризує одну із стадій розвитку остеоартрозу, коли суглобові поверхні змінюють свій нормальний вигляд через пошкодження суглобового хряща та крайових кісткових розростань. При цьому суглоби стають збільшеними з горбистою поверхнею.

Що викликає остеоартроз?

Потрібно сказати, що остеоартроз суглобів є не чим іншим, як наслідком старіння організму, в тому числі і суглобової хрящової тканини. Але фізіологічно це відбувається поступово без різкої та вираженої симптоматики. У випадку, коли остеоартроз виникає у більш молодшому віці і спричиняє багато неприємностей, говорять про хворобу та підбирають відповідне лікування.

Як вже вказувалось, хвороба є наслідком старіння організму і в похилому віці виникає у кожного, але є багато факторів, які здатні прискорити цей процес.

Серед сприяючих факторів можна виділити наступні:

  • важкі фізичні навантаження – велике навантаження, яке перевищує адаптаційні можливості хряща, або навантаження протягом тривалого часу, можуть приводити до пошкодження суглобового хряща та викликати остеоартроз;
  • запальні процеси – перенесений артрит є фактором, який в майбутньому може спровокувати артроз;
  • різні пошкодження, переломи кісток, які проходять через суглобову щілину, крововиливи у суглобову порожнину;
  • вроджені аномалії – дисплазії суглобів являються сприяючими факторами розвитку артрозу у майбутньому;
  • хвороби судин – порушення кровопостачання навколосуглобових тканин та кісток приводить до порушення живлення хрящової тканини та її дегенерації;
  • ендокринні порушення – цукровий діабет, ожиріння, порушення кальцієвого обміну та інше;
  • наявність супутньої патології – наприклад, плоскостопість є фактором, який приводить до зміни осі навантаження на колінні та кульшові суглоби, що може приводити до розвитку остеоартрозу;
  • генетична схильність.

 

Лікування остеоартрозу

Лікування захворювань суглобів проводиться по-різному, все залежить від можливостей клініки, в яку звертається пацієнт. В основному, лікування остеоартрозу проводиться з допомогою протизапальних та знеболюючих препаратів, але таке лікування усуває лише симптоми. Часто класичні схеми включають застосування хондропротекторів для покращення живлення хрящової тканини, але для досягнення хоча б якогось ефекту, таке лікування повинно бути дуже тривалим з повторюваними курсами після перерви.

Сучасне лікування артрозу суглобів включає в себе комплексний та індивідуальний підхід до кожного пацієнта. Високою ефективністю володіє лазеротерапія, яка здатна посилювати регенерацію хрящової тканини, а також усувати больовий синдром. Обов’язково показане застосування ударно-хвильової терапії для відновлення рухливості в суглобах та посилення кровопостачання. Застосовується електротерапія, при необхідності – витягування суглобів.

В процесі лікування остеоартрозу гарним засобом реабілітації виступає механотерапія, а саме CPM-терапія. Це метод пасивної розробки суглобів для відновлення об’єму рухів та профілактики контрактур і анкілозу. Лікувальна гімнастика також є невід’ємною складовою для хворих остеоартрозом та повинна застосовуватись не лише в процесі лікування, але й у якості профілактики.

Прогноз залежить від стадії та занедбаності процесу, при якому хворий звернувся за допомогою, а також від вибору методів, але потрібно сказати, що вилікувати це захворювання неможливо. Лікування направлене на покращення якості життя хворого та недопущення прогресування хвороби.