Остеохондроз – це комплекс дистрофічних порушень в хрящах, які вкривають суглобові поверхні, тому може розвиватися практично в будь-якому суглобі, але в цьому випадку мова йде про міжхребцеві диски. При цьому зменшується їх тургор та еластичність.

Доречі, раніше це визначення стосувалось широкої групи суглобових патологій, але пізніше стало вживатись виключно по відношенню до хребта.

З цього визначення випливає, що остеохондроз являє собою банальне старіння хребта. Так чому ж лікарі виставляють цей діагноз та починають лікувати це захворювання? Хіба сучасна медицина навчилась боротись із старінням?

Вся суть полягає у тому, що остеохондроз хребта сам по собі практично не викликає ніяких симптомів, окрім незначного обмеження рухливості, відповідно, проводити його лікування не є доцільним. Однак його ускладнення потрібно починати лікувати якнайшвидше.

Основними ускладненнями цієї хвороби є зміщення хребців, які призводять до подразнення чи защемлення нервових корінців та розвитку запалення (радикуліт), нестабільність хребців, протрузія чи сформована грижа дисків, тощо.

Часто розвивається порушення постави, сколіоз та кіфоз. Також наслідком остеохондрозу є спондильоз. Вони і викликають біль у спині та інші симптоми. Тому ускладнений остеохондроз потрібно лікувати обов’язково, однак сама по собі фраза “лікувати остеохондроз” не зовсім вірна.

Появу остеохондрозу хребта можна прив’язати до періоду, коли людина перейшла з чотирьох на дві ноги, що значно збільшило навантаження на сегменти хребта. І чим більше людина розвивається і прогресує, тим більше розплачується за це здоров’ям хребта та суглобів. Тобто, можна припустити, що першопричиною остеохондрозу хребта є прямоходіння.

У процесі дорослішання в людини фізіологічно редукується судинне русло в міжхребцевих дисках, тому живлення їх відбувається дифузно. Цим ускладнюється відновлення міжхребцевих дисків після травм і навантажень. Неповноцінність раціону харчування посилює дегенеративні процеси. Хрящ втрачає еластичність і міцність, змінюється його форма і консистенція.

Негативно позначаються на дисках нераціональна і несиметрична робота м’язів хребта, а саме: при неправильних звичних позах, при недостатній розминці, при носінні сумок на плечі, при використанні м’яких подушок і матраців.

Стимулятором патологічних процесів може виступати плоскостопість. Якщо змінена стопа не забезпечує належну амортизацію при рухах, цю функцію бере на себе хребетний стовп, а отже і навантаження на нього зростає.

Ожиріння також являється сприяючим фактором, який з часом провокує розвиток остеохондрозу. Зайва жирова тканина, відкладаючись в різних місцях, ускладнює підтримку рівноваги і перевантажує міжхребцеві суглоби. Тому корекція фігури і ваги вкрай необхідні для ефективного лікування.

Симптоми захворювання, як правило, дуже різноманітні. Але, незалежно від того, чи це шийний, шийно-грудний чи поперековий остеохондроз, клінічна картина буде мати спільні ознаки. Це пов’язано із подразненням нервової тканини.

При цьому розвивається корінцевий синдром, наслідками якого є оніміння пальців рук, міжреберна невралгія, оніміння ніг. Порушується не лише чутливість, а також обмежується рухова активність, виникає сильний біль.

Дорсалгія в шийному відділі хребта супроводжується симптомами порушення кровопостачання головного мозку, що викликано синдромом хребетної артерії. Цей синдром пов’язаний із стисненням хребетних артерій в шийному відділі хребта при наявності ускладнень.

Із додаткових методів обстеження використовується рентген, комп’ютерна томографія, магнітно-резонансна томографія, ультразвукова діагностика, термографія.

 

Лікування ускладнень остеохондрозу хребта в центрі “Меднеан”

Лікування остеохондрозу – це складний процес, під час якого лікар підбирає саме ту методику, яка підійде конкретному пацієнту.

Вилікувати остеохондроз неможливо, але можна значно покращити стан пацієнта та поборотися з ускладненнями.

 

Як вже вказувалось вище, лікування направлене на усунення ускладнень і призупинення прогресування хвороби, а саме:

  • усунення причин, які викликають біль в спині (основна скарга пацієнтів);
  • посилення кровопостачання хребців, навколишніх тканин і, відповідно, міжхребцевих дисків:
  • зміна способу життя і профілактичні заходи.

 

При ефективному лікуванні у медичному центрі “Меднеан” відбувається реабілітація хребта з його самофіксацією: проходить біль в спині, повертається рухливість і людина відчуває себе здоровою.

Лікування остеохондрозу хребта в центрі “Меднеан” передбачає застосування мануальної терапії, а також фізіотерапії у вигляді цілого комплексу процедур.

Мануальна терапія є одним із самих ефективних методів, що дозволяє відновити рух, усунути зміщення та м’язові спазми. Використовується також ручний масаж спини або механічний. Проводяться процедури вигрівання, які комбінуються з екстремальним холодом (локальна кріотерапія) для значного підвищення кровопостачання.

Лазеротерапія застосовується з метою стимуляції нервових корінців для відновлення їх функцій, а також посилення регенерації хрящової тканини. HILT-терапія є новим методом, який має сильний стимулюючий вплив.

Ультразвукова терапія добре знімає набряк і запалення, магнітотерапія покращує мікроциркуляцію крові та знімає біль і запалення. Електротерапія застосовується для усунення м’язових спазмів або для стимуляціїї їх при атрофії.

Ударно-хвильова терапія руйнує патологічні відкладення солей кальцію, відновлює рух та усуває біль, що робить її незамінною в процесі лікування. Цей метод дає можливість прицільно впливати на деякі остеофіти для їх руйнування, а також проводиться для покращення рухливості хребта і кровопостачання, усунення м’язових тригерних точок та знеболення.

Інфрачервона сауна дає можливість глибокого прогрівання тканин, що призводить до посилення кровообігу, покращує настрій та сприяє очищенню організму.

Хоч остеохондроз і неможливо вилікувати, однак професійний і комплексний підхід забезпечує тривалу ремісію і дає можливість хворому почувати себе повноцінним членом суспільства.