Плексит в перекладі з латинської мови “plexus”- сплетення, “it”- запальний процес, тобто, плексит – це запалення сплетення спиномозкових нервів.

Спиномозкові нерви, виходячи від спинного мозку, на певних рівнях об’єднуються між собою сполучними гілками і формують сплетення. Таких сплетінь в організмі людини є чотири: шийне, плечове, поперекове та крижове. Тобто, вони формуються на рівні верхніх та нижніх кінцівок для посилення їх функцій.

Запальний процес може виникати в любому сплетенні, але найбільш часто розвивається плечовий плексит. При цьому розвивається набряк нервової тканини та порушуються її функції.

Причини плекситу

Причини, які викликають плексит, можна розділити на наступні групи:

  • захворювання хребта – подразнення або защемлення нервових корінців з розвитком запалення (радикуліт) при зміщенні хребців, при наявності протрузії або грижі диску, а також внаслідок проявів остеохондрозу виникає запальна реакція у відповідному нервовому сплетенні;
  • травми – плексит виникає при контузії сплетіння або при пошкодженні чи стисненні його кістковими уламками, також при тривалому незручному або вимушеному положенні тіла, при пологових травмах;
  • фізичні перевантаження можуть приводити до розтягнення або розривів м’язів, сухожиль або суглобових капсул з розвитком набряку тканин, запаленням, від чого може також розвиватися і плексит;
  • плексит інфекційного характеру – часто виникає при ураженні вірусом герпесу, а також при інших вірусних та бактеріальних інфекціях;
  • судинні порушення та хвороби обміну речовин;
  • пухлини – здавлювання сплетення при доброякісних або злоякісних пухлинах.

 

Симптоми, що супроводжують плексит

Симптоми плекситу різноманітні і залежать від того, яке сплетіння уражене, але можна виділити загальні прояви, характерні для любого плекситу:

  • неврологічні симптоми – оніміння пальців рук про пошкодженні шийного та плечового сплетінь, оніміння ніг при ураженні поперекового та крижового сплетінь, повзання мурах, порушення чутливості;
  • больовий синдром – гострі болі в шиї, біль в плечі, що віддає по всій руці, біль у попереку, крижово-тазовій ділянці та на протязі всієї ноги;
  • порушення рухової активності – обмеження або повна відсутність рухів в шиї, верхніх або нижніх кінцівках, що викликано сильним болем;
  • симптоми порушення нервової трофіки тканин – ослаблення м’язів та їх атрофія, зміни шкірних покривів.

У відповідності з цим плексит протікає у вигляді невралгічної та паралітичної стадій.

Лікування плекситу

Лікування залежить від основної причини, яка викликає плексит, а також від того, на якій стадії хворий звернувся за допомогою. Чим раніше розпочате лікування (чим раніше хворий звернеться за кваліфікованою допомогою), тим позитивніша динаміка лікування та прогноз, тобто, зменшується ризик різноманітних ускладнень, в тому числі паралічу.

Проводиться лікування захворювань хребта для усунення причин подразнення чи защемлення нервів, що формують сплетіння. Симптоматичне лікування проводиться для усунення запального процесу, знеболення, посилення регенерації. З цією метою застосовується фізіотерапія в різноманітних її проявах.

Ультразвукова терапія дозволяє забирати набряк тканин, знеболювати та покращувати стан пацієнта вже після декількох сеансів. Лазеротерапія стимулює нервову провідність та заживлення тканин, що важли для недопущення трофічних порушень або для їх лікування. Електротерапія застосовується у якості розслаблюючого фактору у гострій стадії захворювання, а також для стимуляції м’язів при виникненні парезів та паралічів. Високотонова терапія застосовується для знеболення та стимуляції обміну речовин в організмі.

Проводиться лікування цукрового діабету, подагри та інших хвороб для нормалізації трофічних процесів у тканинах. Для цього коригується дієта та призначаються відповідні препарати.

Плексит часто супроводжується вираженим больовим синдромом, тому іноді доводиться використовувати сильні знеболюючі та протизапальні медикаменти, в тому числі і гормональні. Іноді виникає необхідність у проведенні блокади.

При травматичних пошкодженнях часто виникає необхідність в хірургічному втручанні для репозиції кісткових уламків, видалення осколків. При інфекційному ураженні проводиться специфічне лікування у відповідності до збудника.

Лікування плекситу включає і реабілітаційні заходи, які спрямовані на повне відновлення функцій та повернення до повноцінного життя.