Плоскостопість – зміна форми стопи, що характеризується опущенням її поздовжнього і поперечного склепінь.Тобто, це один із видів деформації, при якому порушується нормальне анатомічне співвідношення кісток стопи, яке в нормі повинно забезпечувати амортизацію. Однак першопричиною плоскостопості є патологія не самих кісткових структур, а слабкість зв’язок та м’язів, які в нормі повинні утримувати правильне співвідношення кісток стопи.

Причини плоскостопості

Причини плоскостопості різноманітні і залежать від його виду. Статична й рахітична плоскостопість виникають при слабкості з’язкового апарату, перонеальних та заднього великогомілкового м’язів. Сприяючими факторами при рахітичному типі є рахіт, який ослаблює кістки, а при статичному – тривала стояча робота з перевантаженням стоп, носіння тісного взуття, носіння взуття на високих каблуках, велика маса тіла.

Причини травматичної плоскостопості: пошкодження м’язів або сухожилків, а також переломи кісток в медіотарзальній ділянці. Причини паралітичного: параліч м’язів, поліомієліт.

Причиною виникнення плосковальгусної стопи частіше бувають статичні розлади. Спочатку м’язова рівновага зберігається, але з часом рівновага напрямків статичних сил порушується. Після вичерпування компенсаторних механізмів надп’яткова кістка зміщується допереду і вниз, а відведення дистальної ділянки стопи приводить до формування вальгусного положення стопи.

Сприяючими факторами є спадкова схильність, відсутність достатньої фізичної активності або, навпаки, перевантаження стоп.

Узагальнюючи потрібно сказати ще раз, що ті чи інші причини приводять до виникнення слабкості зв’язкового апарату, який утримує співвідношення між кістками стопи в правильному анатомічному положенні. Неспроможність сполучної тканини виконувати дану функцію приводить до формування плоскостопості.

Види плоскостопості

Розрізняють такі види плоскостопості:

  1. По походженню: вроджене й набуте (статичне, рахітичне, паралітичне, травматичне)
  2. По формі: поперечне, поздовжнє, змішане, плосковальгусна стопа.

 

Плоскостопість: ознаки та симптоми

Зазвичай першою ознакою появи цього захворювання є біль та підвищена втомлюваність в ногах, виникають набряки та відчуття розпирання чи важкості. Пізніше стає помітним зміна самої стопи – вона стає широкою та пласкою, завалюється всередину. Взуття стає тісним, тому часто вважають, що нога швидко виросла і потрібно носити більший розмір, однак це не завжди так.

З часом починають з’являтись неврологічні прояви: повзання мурах та затерпання в пальцях та стопі, відчуття печіння чи мерзлякуватості. Це пов’язано із здавлюванням нервових волокон, які проходять в міжфалангових проміжках. Також здавлюються і судини, що приводить до порушення кровопостачання тканин стопи.

Плоскостопість проявляється не лише болем і порушенням функцій стопи, а й з часом викликає ряд серйозних змін в інших суглобах, хребті та внутрішніх органах. Вона часто ускладнюється такими хворобами, як сколіоз та іншими видами викривлення хребта, раннім розвитком остеохондрозу хребта та таких ускладнень, як міжхребцева грижа чи протрузія дисків, вегетосудинна дистонія, артроз кульшових та колінних суглобів, часто виникає кісточка на нозі. Ці захворювання виникають через порушення амортизаційної функції стоп і збільшення навантаження на хребет та суглоби. Звідси й виникає необхідність лікування суглобів та захворювань хребта.

Діагноз “плоскостопість” виставляється на підставі рентгенографії стоп в 2-х проекціях з навантаженням (стоячи). Попередній діагноз “плоскостопість” може бути виставлений ортопедом на підставі фізикального огляду. Визначається правильність розташування анатомічних орієнтирів стопи і гомілковостопного суглобу, обсяг рухів і кути відхилення стопи, реакція склепінь і м’язів на навантаження, особливості ходи, особливості зношування взуття.

Лікування плоскостопості

Плоскостопість, лікування якого залежить від причини і механізму виникнення захворювання, потребує комплексного впливу. При статичному типі важливим є укріплення м’язів стопи. Для цього проводиться масаж, лікувальна фізкультура, рекомендується ходити босим по камінцях. Також рекомендуються супінатори для взуття.

Для лікування плоскостопості в медичному центрі “Меднеан” використовується мануальна терапія суглобів стопи, а також призначається фізіотерапія в якості різноманітних процедур. Лікування плоскостопості не обходиться без масажу, який проводиться як на стопи, так і на м’язи гомілки.

Обов’язково застосовується електротерапія для стимуляції та підримування в тонусі м’язів гомілки та стопи. Призначається також високотонова терапія, яка є різновидом електротерапії і має знеболюючий вплив та посилює метаболізм в тканинах.

Для лікування в центрі “Меднеан” широко застосовується лазеротерапія для зменшення запального процесу, набряку тканин та стимуляції процесів регенерації тканин. Лазерна терапія стимулює біологічні процеси в клітинах, що запускає механізми відновлення тканин. При необхідності проводиться процедура ударно-хвильової терапії, що покращує рухливість, знеболює, посилює кровопостачання.

Також проводяться теплові процедури у вигляді вигрівання спеціальними сольовими грілками. Ще одним із методів лікування є застосування екстремального холоду у вигляді локальної кріотерапії. Рекомендується плавання, застосування теплих сольових або хвойних ванночок. При певних показаннях проводиться хірургічне втручання.

Профілактика плоскостопості

Для профілактики рекомендується носити зручне (не тісне і не занадто вільне) взуття, віддавати перевагу туфлям з меншим каблуком, вести активний спосіб життя та виконувати регулярні фізичні навантаження. При статичній стоячій роботі потрібно проводити розминки для м’язів стоп, своєчасно проводити реабілітацію після травм та переломів.