Поперековий остеохондроз розвивається досить часто і все у більш молодшому віці, що пояснюється великим навантаженням на цей відділ хребта. Варто сказати, що поперекові диски утримують на собі вагу практичного усього тіла людини, а також і додаткові навантаження, пов’язані з його діяльністю. І вони можуть витримувати такі надзвичайні навантаження, але постійне напруження на межі має свої наслідки.

Поперековий остеохондроз, як і шийний остеохондроз та грудний, розвивається у всіх без винятку в похилому віці. Це фізіологічний процес старіння організму і міжхребцевих дисків зокрема. Але проблема в тому, що його поява в молодому віці не є нормою. Це наслідок зношування міжхребцевих дисків, яке пов’язане з впливом постійних пошкоджуючих факторів.

Може скластися враження, що основною причиною поперекового остеохондрозу є лише сильні фізичні навантаження. Так, перевантаження є основною причиною, але порушення кровопостачання сусідніх структур також приводить до порушення живлення тканин диску. Наприклад, генетичні аномалії хребців або судин, а також патологія судин (атеросклероз, ангіопатії), приводять до порушення кровопостачання хребців і, відповідно, хрящової тканини. Адже диск не має судин, а живлення його відбувається від тіла хребця шляхом дифузії.

Дуже важливим фактором в розвитку поперекового остеохондрозу є обмеження рухової активності, що може бути пов’язано з тривалим вимушеним положенням хворого, а також малорухомий спосіб життя. Небажання займатися спортом і активно рухатись, заміна гри на вулиці на комп’ютерні ігри, а також ожиріння, приводять до ослаблення м’язів та їх атрофії, що негативно впливає на хребет в цілому та живлення дисків зокрема. По цій причині лікування повинно враховувати і корекцію режиму активності хворого.

Поперековий остеохондроз в свою чергу приводить до змін у всіх структурах хребта: розвивається остеоартроз суглобів, утворених суглобовими відростками хребців, а також розвиваються кісткові шиповидні розростання по краям тіл хребців (спондильоз), відбувається кальцинування зв’язок та сухожиль. Це в свою чергу посилює симптоми та погіршує перебіг хвороби.

Симптоми поперекового остеохондрозу

Поперековий остеохондроз тривалий час може ніяк себе не проявляти. Іноді появляється незначний біль у попереку після фізичного навантаження, різкого повороту чи невдалого нахилу, також виникає скутість та порушення рухливості. Але певна провокація, частіше у вигляді піднімання вантажу, приводить до сильного загострення та посилення симптомів.

Загострення пов’язане не з самим остеохондрозом, а з наслідками чи його ускладненнями. Часто виникає зміщення хребців, протрузія, а також така серйозна патологія, як міжхребцева грижа. Вони викликають компресію спинномозкових нервів, наслідком чого є радикулопатія.

Запалення сідничного нерва, яке розвивається при подразненні корінців, супроводжується болем по всій нозі та порушення чутливості. Іноді виникає незначний біль в сідниці з послідуючим поширенням по стегну та гомілці, в інших випадках біль в стегні та гомілці супроводжує різкий спазм литкових м’язів.

Іноді біль настільки сильний (гостре люмбаго), що хворий займає вимушене положення, а в деяких випадках не може знайти собі місця. Біль посилюється при кашлі та чханні, виникає оніміння ніг, пізніше появляється слабкість в ногах.

Лікування поперекового остеохондрозу

Лікування поперекового остеохондрозу носить скоріше підтримуючий характер. Вилікувати його неможливо, як неможливо зупинити процеси старіння та повернути молодість. Цього медицина поки що не в стані виконати.

Лікування остеохондрозу хребта направлене в першу чергу на позбавлення від його ускладнень, купування больового синдрому та запального процесу, а також на покращення кровопостачання в хребтовому сегменті і, відповідно, живлення хрящової тканини. Це дозволяє призупинити подальший розвиток процесу, тобто, поперековий остеохондроз не прогресує далі.

Особливе значення має лікування міжхребцевої грижі, адже це одне із важких ускладнень, яке потребує правильного лікувального підходу для повернення хворого до нормального життя.

Терапія обов’язково включає в себе виконання спеціальних вправ на певному обладнанні, наприклад, застосовується кінезотерапія на системі “Редкорд”, а також включає рекомендації з приводу корекції способу життя з виконанням вправ та ранкової гімнастики, дозованих фізичних навантажень.

В медичному центрі “Меднеан” проводиться лікування остеохондрозу та його наслідків без використання препаратів та операції.

Читайте також: