Профілактика інсульту є дуже актуальним питанням, адже це захворювання досить поширене і часто призводить до смерті. Крім того, реабілітація після інсульту для тих хто вижив потребує багато часу та засобів і часто буває малоефективною. Тому саме профілактиці інсульту потрібно приділяти особливу увагу.

Як відомо, інсульт являє собою гостре порушення кровообігу в судинах головного мозку у вигляді його ішемії (зменшення кровопостачання) або крововиливу з пошкодженням його речовини. Тобто, в обох випадках це судинні порушення, але різного характеру. Відповідно, якщо застосовувати заходи з недопущення цих порушень, це і буде профілактика інсульту, незалежно від типу.

Заходи профілактики інсульту

Давайте детальніше розберемо принципи профілактики інсульту, їх взаємодію між собою й обов’язково звернемо увагу на один дуже суттєвий профілактичний фактор.

  • Контроль стану артеріального тиску. Профілактика інсульту обов’язково повинна враховувати цей пункт, адже підвищення артеріального тиску може викликати розрив дрібних судин (особливо змінених, при нижче вказаних станах) і приводити до виникнення геморагічного інсульту. Важливо не лише контролювати, але і своєчасно стабілізувати його.
  • Профілактика інсульту шляхом нормалізації ваги тіла. Як відомо, надлишкова вага приводить до збільшення навантаження на серцево-судинну систему, адже чим більша вага людини, тим сильніше серцю потрібно качати кров, від чого підвищується артеріальний тиск і виснажуються резерви серцевого м’яза. Виникає серцева недостатність та порушення мозкового кровообігу. Крім того, при надлишковій вазі порушується обмін речовин, особливо холестерину, що сприяє розвитку атеросклерозу і, відповідно, виникненню інсульту.
  • Профілактика атеросклерозу. Атеросклероз виникає при порушенні обміну холестерину, при якому його надлишки відкладаються на стінках судин з формуванням бляшок. Ці атеросклеротичні бляшки сильно звужують просвіт судин, що приводить до зменшення кровоточу по них і являються важливим фактором в розвитку інсульту.

Для нормалізації холестерину слід змінити раціон харчування шляхом зменшення або виключення жирної смаженої їжі, більше вживати продуктів, багатих на поліненасичені жирні кислоти для зниження концентрації холестерину в крові, а також більше вживати овочі та фрукти для його виведення. Також рекомендується вести активний спосіб життя, займатися спортом.

  • Профілактика інсульту шляхом позбавлення від шкідливих звичок. Давно відомо, що нікотин сприяє розвитку спазму судин, що на фоні інших сприятливих факторів значно підвищує ризик інсульту. Що стосується алкоголю, то вживання його в невеликій кількості має благо приємний вплив на організм, але зловживання викликає спазм судин, що приводить до підвищення артеріального тиску, сприяє атеросклерозу і також збільшує ризик появи інсульту.
  • Контроль стану серця. Рекомендується періодично проходити профілактичні огляди для раннього виявлення захворювань серця, адже порушення його роботи відображується на станові органів, в тому числі й головного мозку.
  • Профілактика та лікування діабету. При цукровому діабеті розвивається патологія судин, що призводить до порушення кровообігу та підвищує можливість виникнення інсульту. Тому, для профілактики цукрового діабету слід уникати вживання простих вуглеводів (цукру, кондитерських виробів) і вживати складні вуглеводи, наприклад, каші, овочі, а також вести активний спосіб життя та отримувати адекватні фізичні навантаження. При наявності цукрового діабету слід ретельно контролювати рівень цукру в крові та дотримуватись дієти.
  • Профілактика утворення тромбів. При схильності до підвищеного тромбоутворення слід приймати препарати, що розріджують кров та контролювати цей стан з допомогою лабораторних аналізів.
  • Уникати стресових ситуацій. Різноманітні стреси викликають підвищення артеріального тиску, приводять до спазму судин, що часто є провокаційним фактором інсульту на фоні змінених судин.
  • Правильний режим відпочинку та сну. Будь-яке перенапруження без повноцінного відпочинку, постійне недосипання також являються факторами ризику. Тому для профілактики інсульту важливим є раціональний режим відпочинку.

 

Профілактика інсульту шляхом стабілізації атланта

Це самі основні принципи, які потрібно враховувати та дотримуватись. Але є ще один важливий момент, на який рідко звертають увагу, хоч він достатньо важливий. Це стан хребців шийного відділу хребта, особливо першого хребця, так званого атланта. Для того, щоб зрозуміти про що мова, потрібно коротко згадати анатомію.

Як відомо, кровопостачання головного мозку забезпечується сонною артерією, але, крім того, в цьому беруть участь також хребетні артерії. Вони відходять від підключичних артерій, піднімаються й на рівні VI шийного хребця входять в отвори поперечних відростків цього хребця з обох боків.

Проходячи вверх і виходячи з отвору поперечного відростка II шийного хребця, хребетні артерії повертають трохи назовні та входять в отвори поперечних відростків атланта, направляються вверх і проходять через ці отвори. Далі вони направляються досередини по верхній поверхні атланта, повертають доверху та входять через великий потиличний отвір в порожнину черепа.

Така скрупульозність важлива, адже таке складне анатомічне положення хребетних артерій сприяє їх механічному здавлюванню при зміщенні хребців, особливо атланта. Це приводить до обмеження току крові по них, викликає синдром хребетної артерії, вегето-судинну дистоніюголовокружіння та є фактором ризику появи інсульту через порушення кровопостачання задніх відділів головного мозку.

Тому профілактика інсульту повинна передбачати періодичний огляд шийного відділу хребта мануальним терапевтом. Мануальна терапія дозволяє усунути зміщення та відновити циркуляцію крові по хребетних артеріях.