Протрузія – це випинання міжхребцевого диску в канал спинного мозку або в бік корінцевих каналів без розриву фіброзного кільця, тобто, це та ж міжхребцева грижа диску, тільки початкового ступеню. Протрузією називають вип’ячування міжхребцевого диску розміром 1-6 мм без руйнування зовнішнього кільця диску та виходу пульпозного ядра за його межі, що визначається з допомогою комп’ютерної томографії, магнітно-резонансної томографії чи ультразвукової діагностики.

Стадії розвитку процесу:

  • перша стадія характеризується початковими змінами у фіброзному кільці – виникають перші тріщини; клінічно супроводжується локальним болем;
  • при другій стадії диск вип’ячується на 2-3 мм; локальний біль може суроводжуватись іррадіацією в ногу чи руку, в залежності від локалізації;
  • третя стадія характеризується вип’ячуванням до 6 мм – це перехідна фаза, коли починає руйнуватись фіброзне кільце та формується справжня міжхребцева грижа; супроводжується гострим болем, неврологічними симптомами та порушенням рухової функції.

 

Протрузія міжхребцевого диску частіше виникає в поперековому відділі хребта, рідше в шийному і набагато рідше в грудному, що обумовлено анатомічними та функціональними особливостями хребта. Часта локалізація в поперековому відділі зумовлена найбільшими навантаженнями на цей відділ ніж на інші. В залежності від того, де вона локалізується, у хворого виникають характерні прояви.

Причини протрузії міжхребцевих дисків

Основними причинами являються сильні фізичні навантаження, особливо неправильні на несиметричні навантаження, одноманітна та статична робота (сидяча, тощо). Сприяючими факторами виступають неправильна організація відпочинку, малорухомий спосіб життя, судинна патологія, хвороби обміну речовин, що приводять до порушення живлення хрящової тканини дисків та розвитку її дегенерації (остеохондрозу).

Так як диск не має прямого кровопостачання і живиться через термінальну пластинку тіл хребців шляхом дифузії речовин, його тургор та еластичність залежать від стану самих хребців та їх кровопостачання. Якщо по якимось причинам це дифузне живлення погіршується, він втрачає еластичність та пружність і не здатен витримувати ті навантаження, які передбачені фізіологічно, тому формується вип’ячування. При вичерпуванні компенсаторних механізмів фіброзне кільце пошкоджується і пульпозне ядро виходить за його межі, тобто, формується грижа. Виходячи з цього, не можна допускати прогресування протрузії, бо лікування міжхребцевої грижі потребує набагато більше зусиль.

Причинами протрузії також можуть бути травми хребта, зміщення хребців, патологія серцево-судинної системи, аномалії розвитку хребта. Сприяючими є остеохондроз та спондильоз, порушення постави, сколіоз, кіфоз, остеопороз.

Симптоми протрузії міжхребцевих дисків

Симптоми протрузії обумовлені компресією або подразненням нервового корінця, що викликає біль в спині, неврологічні симптоми в ділянках інервації відповідних корінців, порушення руху та роботи внутрішніх органів. Симптоми залежать від локалізації протрузії.

Симптоми протрузії поперекового відділу проявляються наступним чином: з’являється біль у попереку, який виникає при тривалому сидінні, лежанні, під час ходьби, стояння. Тягнучий біль у попереку посилюється при нахилі голови вперед або піднятті прямої ноги перед собою. Слідом за болем у попереку виникає тянучий біль у нозі (ішіас), який поступово спускається від сідниці у напрямку до стопи, виникає оніміння ніг, поколювання в стопах. На всьому протязі захворювання хворому важко виконувати рухи в попереку, можуть виникати простріли (люмбаго), біль у стопах.

При протрузії в шийному відділі хребта симптоми досить типові. Порушення розвиваються в 3 етапи:

  • з’являються болі в шиї, хворому важко крутити головою, може виникнути “простріл” (цервікалгія)
  • на другому етапі біль починає віддавати в руку, з’являється тягнучий біль в плечі, хворому важко виконувати рухи рукою, з’являється відчуття “мурашок”, поколювання, порушується чутливість, з’являється підвищена пітливість
  • на третьому етапі біль локалізується переважно в руці. Він появляється при рухах в лікті, кисті, супроводжується незначною втратою обсягу рухів у порівнянні із здоровою рукою, виникає оніміння пальців, зменшується кількість волосяних фолікулів на стороні ураженої кінцівки.

На всіх етапах у хворих порушується рухливість у шийному відділі, може супроводжуватися головним болем, шийний лордоз може згладжуватися, слабшають м’язи шиї. Щоб уникнути наслідків протрузії шийного відділу, необхідно своєчасно проводити лікування.

Протрузія в грудному відділі зустрічається досить рідко і при діагностиці важливо виключити інші можливі захворювання. Для цього проводиться електрокардіографія для виключення патології серця, а також ультразвукова діагностикатермографія та інші методи обстеження.

Лікування протрузії міжхребцевого диску

Лікування протрузії полягає в правильному діагностичному підході та правильно вибраній тактиці терапії. Спочатку проводиться томографія, МРТ або ультразвукова діагностика для виявлення протрузії. Для виключення серцевої патології проводиться електрокардіографія. Потім проводиться лікування патологічного вогнища та вплив на симптоми захворювання.

Протрузія міжхребцевого диску в медичному центрі “Меднеан” лікується без хірургічного втручання. Для цього використовується мануальна терапія як основа лікування, яка дозволяє розблокувати сегменти хребта, звільнити нервові корінці та впливати безпосередньо на регресію протрузії (втягування). З цією ж метою проводиться витягування хребта для декомпресії сегментів та відновлення живлення дисків.

Використовується ручний масаж спини або механічний масаж, в залежності від кожного конкретного випадку, для розслаблення м’язів, покращення кровопостачання, впливу на трігерні точки.

Застосовується цілий комплекс фізіотерапевтичних процедур. Серед них електротерапія, яка здатна знімати спазми м’язів або стимулювати при необхідності; лазеротерапія та HILT-терапія для усунення запального процесу, знеболення та стимуляції регенерації хрящової тканини. Також проводиться ультразвукова терапія для зменшення набряку тканин та нервових корінців, магнітотерапія для знеболення та зняття гострого стану, а також ударно-хвильова терапія для руйнування патологічних відкладень солей кальцію, знеболення та відновлення руху. Фізіотерапія ефективно усуває симптоми та прискорює одужання.

Якщо своєчасно не проводити лікування, протрузія може перейти в грижу. Це більш серйозний стан, при якому посилюються всі перелічені симптоми, та лікування більш складніше та триваліше. Також може відбутись руйнування диску з його секвестрацією. В таких випадках часто показане оперативне втручання. Тому лікування потрібно проводити якомога раніше.

Для ефективного та швидкого одужання важливим є дотримання хворим цілого переліку рекомендацій. В першу чергу слід виключити любі навантаження на період лікування. Після лікування хворому потрібно слідкувати за правильністю виконання навантажень та виключити, по можливості, провокуючі фактори. Також при наявності сидячої роботи слід частіше робити перерви для профілактичних розминок.

Слід сказати, що лікування міжхребцевої грижі відбувається важче, ніж лікування протрузіїї, тому дуже важливим є своєчасне звернення за допомогою та адекватне лікування