Радикуліт – це запалення нервового корінця внаслідок його подразнення чи защемлення в корінцевому каналі чи на виході з нього при різноманітних захворюваннях хребта та оточуючих тканин. В народі радикулітом називають стан, при якому болить поперек та віддає в ногу, однак, як стає зрозуміло, запалення корінця може бути в будь-якому відділі хребта і, відповідно, біль може локалізуватись у різних ділянках спини.

Радикуліт являє собою найбільш поширене захворювання периферичної нервової системи, за якого уражуються пучки нервових волокон, що йдуть від спинного мозку (корінцевий синдром). Найчастіша причина радикуліту – протрузія чи міжхребцева грижа дисків, при яких міжхребцеві диски втрачають еластичність, починають вип’ячуватись в спинно-мозковий канал чи в бік виходу корінців і здавлюють чи подразнюють їх, від чого і болить спина.

Остеохондроз хребта супроводжується відкладанням солей кальцію по краям суглобових поверхонь, які також можуть подразнювати нервові корінці і викликати радикуліт. Також дуже часто радикуліт виникає внаслідок зміщень хребців. Різкі рухи (такі, як поворот тулуба, голови), спазми м’язів спини при травмі, переохолодження тіла, інтоксикація можуть провокувати виникнення радикуліту.

Попереково-крижовий радикуліт

Попереково-крижовий радикуліт (радикулопатія) зустрічається майже в кожного третього, хто має хвороби хребта. Попереково-крижовий радикуліт з переважним ураження корінців крижового відділу, з яких формується сідничний нерв, називають ішіас. При ішіасі біль поширюється по ходу сідничного нерва (у сідницю, задньо-зовнішню поверхню стегна і гомілку, п’яту); супроводжується відчуттями мерзлякуватості в нозі, оніміння ніг, повзання мурашок. Попереково-крижовий радикуліт найчастіше виникає при зміщенні п’ятого поперекового хребця або при виникненні протрузії чи грижі в четвертому чи п’ятому сегменті, що викликає защемлення сідничного нерва.

При шийно-плечовому радикуліті виникає біль в плечі, лопатці, підсилюється при повороті голови, рухах рукою, кашлі. У важких випадках відчувається оніміння, печіння і поколювання в шкірі руки, порушується чутливість. Грудний радикуліт зустрічається досить рідко і проявляється болями в міжреберних проміжках, що посилюються при русі.

Симптоми радикуліту

Радикуліт, симптоми якого проявляються, як біль у попереку, по ходу уражених нервових корінців і зонах іхньої інервації, супроводжується порушенням чутливості, руховими розладами. Зазвичай захворювання розвивається гостро, але в багатьох випадках переходить в хронічну форму з періодичними загостреннями. У залежності від місця ураження нервових волокон виділяють різні форми радикуліту. При розвитку в грудному відділі хребта виникає міжреберна невралгія. Найбільш поширений попереково-крижовий радикуліт, пр якому симптоми спостерігаються локально та в сідниці з віддачею в стегно, гомілку, стопу. Симптоми посилюються при рухах, тому хворий, зазвичай, приймає вимушену позу. У ліжку хворий, щоб зменшити біль, зазвичай згинає ногу (симптом приведеної ноги).

Лікування радикуліту

Радикуліт, лікування якого повинно бути комплексним, вимагає впливу, в першу чергу, на причину захворювання, а також на симптоми. Перед початком лікування необхідно провести детальне обстеження. Для цього проводиться ультразвукова діагностика, комп’ютерна томографія, МРТ, термографія.

Для ефективного лікування радикуліту потрібно усунути причину, тобто проводити лікування захворювань хребта.

Лікування в медичному центрі “Меднеан” включає в себе комплексний та індивідуальний підхід. Основою лікування є мануальна терапія, яка дозволяє розблокувати сегменти хребта, усунути зміщення хребців та функціональні блоки, відновити рухливість в сегментах хребта та усунути больовий синдром одразу ж після застосування. Вона також являється основою лікування міжхребцевої грижі.

Також застосовується механічний або ручний масаж спини та фізіотерапевтичні процедури для зняття симптомів. Серед них вираженою протизапальною і стимулюючою дією володіє HILT-терапія, лазеротерапія. Використовується також ультразвукова терапія, локальна кріотерапія, високотонова терапія, вигріваючі процедури. Фізіотерапія здатна ефективно впливати на запальний процес та усувати симптоми, якими супроводжується радикуліт.

Зазвичай прогноз благоприємний, але в запущених випадках радикуліт потребує тривалого лікування, що вимагає терпіння від хворого.