Розрив меніска – це перше, що приходить на думку спортсменам, у яких появляється різкий біль в коліні. І недарма вони думають про саме найгірше, адже розрив меніска, особливо у важкоатлетів, футболістів, хокеїстів виникає достатньо часто. Це пов’язано із особливостями навантажень у них на колінний суглоб.

Меніски представляють собою внутрішню та зовнішню хрящові пластинки у вигляді півмісяця, ввігнута форма яких формує специфічне ложе для суглобової поверхні стегнової кістки. Це спеціальні прокладки, які забезпечують пом’якшувальну дію і захист від пошкоджень при сильних навантаженнях, а також забезпечують правильне співвідношення (конгруентність) суглобових поверхонь один до одного, тобто, забезпечують стабільність колінного суглобу.

Меніск здатний витримувати колосальні навантаження без будь-яких пошкоджень, але при певному механізмі фізичного навантаження, або при наявності дистрофічних процесів в ньому може виникати розрив.

Пошкодження меніска колінного суглоба виникає в тих випадках, коли стопа вже фіксована, а тіло по інерції продовжує рухатися, також при різкому гальмуванні і обертаннях на великих швидкостях. Це опис механізму, який викликає розрив меніска, характерного для таких видів спорту, як футбол, хокей, лижний спорт, фігурне катання та інші.

Також розрив меніска може виникати при піднятті вантажу або при стрибанні навприсядки. Тривале глибоке сидіння навприсядки, коли стегна опускаються нижче точки паралельності до підлоги, з одночасним проведенням якихось навантажень, часто викликає розрив меніска або його пошкодження. Травми менісків часто поєднуються з розривом зв’язок і пошкодженням інших структур колінного суглобу.

Розрив меніска може виникати і при слабких навантаженнях, але в тих випадках, коли є дистрофічні процеси в суглобовому хрящі і меніску. Ослаблений меніск вже не може повноцінно виконувати свої функції, від чого навіть незначне навантаження може викликати його розрив.

Симптоми розриву меніска

Одразу після травми спостерігаються симптоми загальної запальної реакції колінного суглобу без специфічних ознак. Це гостра фаза захворювання, при якій присутній загальний набряк коліна (бурсит колінного суглобу), сильний біль, що посилюється при рухах, обмеження рухів через біль. Через деякий час, коли симптоми запального процесу затихають, можна вже спостерігати симптоми, що характеризують розрив меніска.

Симптоми, які характеризують розрив меніска:

  • Біль в коліні – локалізований в ділянці розриву меніска, який посилюється при рухах, при спробі присісти, підтягнувши ноги під себе (симптом Ландау), при здійсненні ротаційних рухів в зігнутому коліні (симптом Штеймана), при спуску по сходинкам (симптом Перельмана). При цьому піднімання по сходинкам може бути безболісним. Іноді біль настільки сильний, що хворий не може наступити на ногу.
  • Набряк колінного суглобу.
  • Обмеження рухливості суглобу, заклинювання коліна.
  • Гемартроз – крововилив у порожнину суглоба.
  • Хрускіт або лускання при рухах, відчуття стороннього тіла. Хрустять суглоби внаслідок ковзання суглобової поверхні стегнової кістки по нерівній поверхні пошкодженого меніска.

 

Ступені розриву меніска

Розрив меніска діагностується на основі клінічної картини і даних інструментальних методів. Проводиться ультразвукова діагностика, а також магнітно-резонансна томографія (МРТ).

По картині МРТ розрізняють чотири ступені пошкодження меніска:

  • 0 ступінь – нормальний стан меніска;
  • I ступінь – наявність вогнища підвищеної інтенсивності, яке не досягає поверхні меніска;
  • II ступінь – наявність лінійного вогнища, яке не досягає краю меніска;
  • III ступінь – наявність лінійного вогнища, яке досягає краю меніска. Це і є істинний розрив меніска.

 

Лікування розриву меніска

Розрив меніска передбачає консервативне та хірургічне лікування. Вибір методу визначається ступенем та видом пошкодження, а також станом хворого.

Консервативне лікування проводиться в легких випадках і включає в себе спокій для коліна, протизапальну терапію, а також направлене на усунення набряку, знеболення і стимуляцію процесів регенерації. З цією метою в медичному центрі “Меднеан” використовується фізіотерапія у вигляді сучасних, різноманітних процедур.

Для зменшення набряку та запального процесу в гострій фазі хвороби проводиться ультразвукова терапія із застосуванням імпульсного режиму. Вона проводиться із застосуванням протизапальної мазі, що сприяє усуненню симптомів. Застосовується магнітотерапія для зменшення болю та покращення кровопостачання навколосуглобових тканин, посилення резорбції внутрішньосуглобової рідини.

Після зменшення набряку та запального процесу проводиться стимуляція внутрішньо-суглобових структур лазером, що прискорює заживлення та відновлення хрящової тканини. Лазеротерапія не лише прискорює регенерацію хрящової тканини, а й чудово усуває симптоми, зокрема біль в коліні. В центрі “Меднеан” з цією метою застосовується лазерний кластер низької інтенсивності, закрита багатохвильова лазерна система (MLS-терапія), а також сучасна лазерна система високої потужності (HILT-терапія).

Додатково проводиться електротерапія для зменшення інтенсивності симптомів, усунення спазму м’язів чи, навпаки, їх стимуляції при необхідності. Також застосовується ударно-хвильова терапія для покращення живлення тканин суглоба та відновлення рухливості. З метою усунення блоку колінного суглоба і збільшення об’єму рухів застосовується мануальна терапія.

В більш важких випадках виникає необхідність хірургічного втручання. Проводиться зашивання пошкодженого меніска або часткове чи повне його видалення. Зазвичай, хірургічне лікування проводиться з допомогою артроскопії, що дозволяє мінімально травмувати суглоб і зменшує реабілітаційний період.

Лікування також включає реабілітаційні заходи по відновленню функції колінного суглоба і недопущення ускладнень. Артроз колінного суглоба є одним із основних ускладнень, тому оптимальне лікування та своєчасна реабілітація має дуже важливе значення для попередження його розвитку.

Звертайтесь в медичний центр “Меднеан” для якісного та ефективного лікування розриву меніска, а також швидкого відновлення працездатності!