Шийний остеохондроз, як і остеохондроз в любому іншому відділі хребта, являє собою процес дегенерації та дистрофії в міжхребцевому диску з втягненням і інших структур. Простіше кажучи, шийний остеохондроз є не чим іншим, як наслідком старіння організму.

Остеохондроз розвивається у кожної людини в похилому віці, але при певних обставинах він починає розвиватись і в більш молодшому віці, що вже само по собі є патологією. Такими обставинами являються генетичні аномалії ровитку, які сприяють прискоренню дегенеративних процесів, а також малорухомий спосіб життя, сильні навантаження, неправильне виконання навантажень та нераціональний відпочинок.

Сприяючими факторами виступають погані звички, надмірна вага, сидяча робота, незручна подушка чи погано підібраний матрас. Очевидно, що сприяючим фактором виступає і погіршення екологічної ситуації, масове впровадження в харчову промисловість хімічних сполук та домішок.

Крім того, не варто забувати, що шийний відділ самий рухомий, тому може легко піддаватись різним травмуванням, сильне перевантаження м’язів може викликати зміщення хребців та утворення грижі.

Симптоми шийного остеохондрозу

Анатомічні та фізіологічні особливості шийного відділу хребта зумовлюють досить різноманітні клінічні симптоми.

Шийний остеохондроз довгий час може ніяк себе не проявляти. Може виникати деяка скутість вранці або важкість у потилиці, незначні ниючі болі в шиї, поступово виникає хруст, періодично може з’являтись оніміння пальців рук. Це пов’язано з просіданням диску внаслідок зниження його тургору, що призводить до подразнення корінців.

Але, з часом, при різних фізичних провокаціях, перебуванні на протягах чи при наявності інших сприяючих факторів симптоми загострюються. Таке загострення пов’язане більше не з самим остеохондрозом, а з розвитком його ускладнень. Найбільш часто виникає зміщення хребців, при якому відбувається подразнення чи компресія спинномозкових нервів та розвивається шийна радикулопатія.

Протрузія та міжхребцева грижа також розвиваються на фоні шийного остеохондрозу при певних навантаженнях чи травмах і теж викликають подразнення корінців та здавлювання хребетних артерій. Синдром хребетної артерії, який при цьому виникає, супроводжується сильним головним болем, головокружінням, порушенням зору та слуху, нестабільністю артеріального тиску.

Спондильоз хребта, який є продовженням або наступною стадією шийного остеохондрозу, супроводжується крайовими розростаннями у вигляді дзьобів та шипів, які також подразнюють корінці та здавлюють судини.

Основні симптоми:

 

При здавлюванні спинного мозку грижею виникає в’ялий парез верхніх кінцівок та спастичний парез нижніх кінцівок. В аналогічній ситуації поперековий остеохондроз та його ускладнення можуть викликати парез нижніх кінцівок.

Лікування шийного остеохондрозу

При наявності вищеперерахованих симптомів слід звернутися за допомогою до спеціаліста і не займатись самолікуванням. Це убезпечить від виникнення ускладнень та значно покращить прогноз.  Спочатку проводиться комплексне обстеження для з’ясування стану хребта (рентгенографія, КТ, МРТ) та хребетних артерій (ультразвукова доплерографія).

Одразу варто сказати, що вилікувати остеохондроз неможливо. Лікування шийного остеохондрозу направлене на призупинення прогресування захворювання, а також на боротьбу з ускладненнями. І чим раніше почате лікування, тим більше шансів на повноцінне життя.

В медичному центрі “Меднеан” проводиться лікування захворювань хребта, в тому числі лікування міжхребцевої грижі та протрузії. З цією метою застосовується мануальна терапія в комплексі з фізіотерапією, яка проводиться з допомогою сучасного обладнання.

Для призупинення процесів дегенерації хрящової тканини високою ефективністю володіє лазеротерапія, яка в медичному центрі “Меднеан” проводиться на різних лазерних установках з різними параметрами та потужністю.

Ударно-хвильова терапія проводиться при наявності остеофітів для їх руйнування, а також для збільшення рухливості в шиї та посилення кровопостачання. Крім того, застосовується магнітотерапія, електротерапія, високотонова терапія, витягування хребта при потребі та багато інших методів.

Як вже вказувалось, вилікувати остеохондроз неможливо, тому профілактичні заходи являються засобом, який віддаляє розвиток дегенеративних процесів на більш пізні строки, що забезпечує повноцінне життя та здоров’я.

Читайте також: