Спазм литкових м’язів знайомий майже кожній людині, більшість називають цей стан, як судоми литкових м’язів або говорять зловили корчі. Це дуже болючий і неприємний стан, який являє собою мимовільне скорочення литкових м’язів або окремих їх волокон при різних захворюваннях. Пропоную розібратись в причинах спазму литкових м’язів та його лікуванні.

Які ж причини спазму литкових м’язів?

Основна причина, яка викликає спазм, заснована на підвищеній збудливості нервової тканини, причини якої в свою чергу дуже різноманітні.

Причини, що викликають спазм:

 • перевантаження та перевтома литкових м’язів – при сильному навантаженні або при звичайній ходьбі, але на незвичну відстань, можуть виникати судоми або спазм у спокої, зазвичай у нічний час;
 • електролітний дисбаланс – порушення концентрації та співвідношення калію, кальцію, натрію та магнію також провокує спазм; це може відбуватися при втраті рідини і електролітів при блювоті, проносі, підвищеному потовиділенні та інше;
 • запальний процес (міозит);
 • травма литкових м’язів;
 • ахілобурсит, а також запалення ахілового сухожилля – достатньо часті причини спазму;
 • розрив ахілового сухожилля – викликає різкий спазм литкових м’язів з вираженим больовим синдромом;
 • спазм грушевидного м’язу – цей стан викликає защемлення сідничного нерва, що в свою чергу приводить до порушення інервації нижньої кінцівки і підвищеної збудливості нервової та м’язової тканини;
 • різкі перепади температур – також часті причини, що викликають спазм, наприклад, швидке занурення в холодну воду без попередньої підготовки;
 • захворювання центральної нервової системи;
 • отруєння медикаментами та отрутами;
 • міопатії;
 • цукровий діабет та оклюзійні захворювання судин – при цих захворюваннях порушується кровопостачання литкових м’язів, що провокує їх спазм;
 • запалення сідничного нерва – виникає при таких хворобах хребта, як протрузія чи міжхребцева грижа, остеохондроз та спондильоз, а також зміщення хребців. Вони приводять до защемлення корінців, які формують сідничний нерв, викликають запалення і як один із симптомів – спазм литкових м’язів; ці причини часто викликають спазм або окремі посмикування литкових м’язів з порушенням чутливості, онімінням пальців ніг та ослабленням рефлексів.

 

Також спазм литкових м’язів може появляться без причини, під час сну, при зміні положення тіла.

Лікування

Лікування повинно проводитись лише після того, як будуть вияснені основні причини, адже спазм може бути сигналом розвитку серйозних захворювань. Для діагностики проводяться різні обстеження, в тому числі біохімічні та інструментальні.

Проводиться лікування захворювань, які привели до втрати рідини, а також проводиться корекція електролітів крові. В таких ситуаціях цих заходів достатньо для того, щоб усунути спазм, адже забирається основна причина.

Проводиться протизапальна терапія при міозиті та запаленні ахілового сухожилля, часто показане застосування міорелаксантів. Проводиться масаж литкових м’язів, використовуються фізіотерапевтичні процедури. Електротерапія з допомогою розслаблюючих струмів дозволяє чудово знімати спазм та знеболювати. Високотонова терапія не лише усуває спазм, а й має благо приємний вплив на загальний метаболізм.

В медичному центрі “Меднеан” проводиться лікування міжхребцевої грижі та інших хвороб хребта, коли вони є причинами спазму, а також симптоматичне лікування, направлене на розслаблення м’язів, посилення кровопостачання і знеболення. Для цього проводиться ударно-хвильова терапія в ділянці гомілки, застосовуються розслаблюючі струми, лазеротерапія, магнітотерапія, ультразвукова терапія. Мануальна терапія є методикою, яка дозволяє усунути спазм литкових м’язів одразу після застосування за рахунок звільнення нервових корінців поперекового відділу, а також після певних маніпуляцій на м’язах гомілки.

Варто сказати, що вчасно розпочате лікування є запорукою швидкого одужання і попередження ускладнень. У випадках, коли лікування проводиться самостійно без кваліфікованої допомоги, хвороба прогресує з розвитком атрофії м’язів, м’язовою слабкістю, аж до появи парезів та паралічів.

Всім відомо, що профілактика завжди краща, ніж лікування, тому активний спосіб життя, раціональний режим навантажень і своєчасне лікування захворювань хребта являються факторами, які попереджують виникнення спазму, тобто, однієї із причин, від якої болять ноги.