Судоми литкових м’язів – це мимовільне та неусвідомлене скорочення м’язів гомілки чи окремих м’язових волокон, що викликано підвищеною збудливістю нервової тканини.

Судоми є явищем частим, практично кожному доводилось відчувати на собі спазм литкових м’язів, який частіш за все з’являється вночі без певних причин і викликає сильний біль. Іноді судоми появляються при купанні, особливо коли вода холодна. Причини, які викликають судоми, достатньо різноманітні і, щоб розібратись в них, потрібно зрозуміти одну річ – основна причина судом полягає у підвищеній збудливості нервової тканини, з причинами якої ми розберемось нище.

Судоми можуть проявлятись у вигляді повного скорочення м’язів гомілки, або посмикуваннями окремих волокон. Відповідно, при першому варіанті виникає різкий біль з відчуттям розпирання та печіння, а при іншому, зазвичай, болю немає.

Причини судом

Основні причини, що викликають судоми литкових м’язів:

 • порушення балансу та концентрації електролітів – зменшення концентрації кальцію, магнію, калію та натрію і їх співвідношення приводить до порушення нервової збудливості, передачі нервових імпульсів та актино-міозинової взаємодії; причинами такого дизбалансу може виступати втрата рідини та електролітів при блювоті та проносі, підвищеному потовиділенні при лихоманці, тощо;
 • перевтома – сильне фізичне навантаження, тривале ходіння не незвичну відстань чи тривале статичне напруження викликають спазм чи судоми в нічний час, у спокої;
 • захворювання щитовидної та паращитовидних залоз – приводять до порушення обміну кальцію, що також може викликати судоми;
 • забій литкових м’язів при травмі;
 • запалення м’язової тканини (міозит);
 • ахілобурсит та запалення ахілового сухожилля часто приводять до спазму чи окремим посмикуванням м’язів;
 • спам і судоми литкових м’язів виникають при отруєнні медикаментами та різними отрутами;
 • патологія головного мозку та його оболонок (пухлини, епілепсія, енцефалопатія, запалення оболонок, тощо) – частіше виникають генералізовані судоми, іноді спазми та ригідність м’язів, все залежить від конкретного захворювання;
 • хвороби хребта – судоми литкових м’язів частіше проявляються у вигляді окремих посмикувань, які можна побачити при огляді хворого; причиною є подразнення чи защемлення нервових корінців чи великих нервових стовбурів на своєму протязі, наприклад, спазм грушевидного м’язу приводить до защемлення сідничного нерва, що викликає порушення нервової провідності і підвищену збудливість нервової тканини;
 • варикозна хвороба;
 • переохолодження та різкі перепади температури – наприклад, різке занурення в холодну воду викликає судоми;
 • захворювання судин (хвороба Рейно, геморагічний васкуліт, діабетична ангіопатія) – порушення кровопостачання м’язів також провокує судоми литкових м’язів;

 

Варто згадати і про взуття з високими каблуками. Дуже часто високі каблуки приводять до перенапруження м’язів гомілки, що може провокувати судоми.

Лікування судом

Лікування включає в себе вплив на основну причину, яка викликає судоми, а також усунення спазму і скорочень м’язів. Проводиться корекція електролітів крові, поповнюються втрати рідини, проводиться лікування інфекційних хвороб, які викликають лихоманку.

При захворюваннях центральної нервової системи проводиться відповідне лікування, часто показане застосування препаратів, що розслаблюють м’язи.

У випадках, коли причиною судом є патодлогія хребта, проводиться її лікування. З цією метою в медичному центрі “Меднеан” застосовується мануальна терапія та фізіотерапія. При усуненні причини спазм чи судоми зазвичай проходять самостійно, але додатково застосовується електротерапія з розслаблюючими струмами, ультразвукова терапія для розслаблення та усунення болю.

З метою профілактики потрібно скоригувати свій раціон харчування та режим навантажень, своєчасно проводити лікування захворювань хребта, займатись загартовуванням та виконувати ранкову гімнастику. Також слід підбирати зручне взуття та носити взуття на високих каблуках періодично або краще віддати перевагу низькому каблуку.

Що робити, коли виникає судома?

Для усунення спазму литкових м’язів можна самостійно їх розтирати, а також достатньо ефективним є підтягування стопи до себе з допомогою рук. При цьому м’язи розтягуються, що приводить до розслаблення. Можна також походити по холодній підлозі, що також добре допомагає при судомах. Але потім обов’язково слід звернутись до лікаря для з’ясування причини та призначення правильного лікування.