Тендовагініт – гостре або хронічне запалення синовіальної сумки сухожилля, обумовлене впливом різних факторів зовнішнього середовища. Найчастіше причиною тендовагініту є перенапруження сухожиль при певному виді професійної діяльності. Розберемось детальніше.

Тендовагініт розвивається лише у місцях існування спеціальних сухожильних сумок – піхв. Такі сумки присутні на кистях і гомілковостопних суглобах і забезпечують легкий рух для сухожиль м’язів згиначів і розгиначів кистей і стоп. Це фіброзна оболонка, яка покрита з внутрішнього боку синовіальним шаром клітин, які виділяють спеціальну рідину для зменшення тертя. Піхви забезпечують не лише легке ковзання сухожиль, але і безперешкодний рух їх під великими кутами.

Причини тендовагініту

В залежності від причини його виникнення, виділяють наступні види:

  • неінфекційний (асептичний), тобто не пов’язаний з будь-яким інфекційним збудником; він в свою чергу поділяється на професійний, який виникає у людей певних професій, та реактивний, виникнення якого пов’язане із наявністю інших хвороб, наприклад, системних захворювань сполучної тканини;
  • інфекційний, який поділяється на специфічний та неспецифічний.

 

Тендовагініт частіше виникає при постійному навантаженні на сухожилля, що обумовлено професійною діяльністю людини – однотипні маніпуляції руками протягом тривалого часу з перевантаженням. Хворіють частіше піаністи, машиністки, вантажники, слюсарі, столяри, масажисти, а також спортсмени. Також причиною виникнення тендовагініту може служити пряма травма сухожилля, що буває як у спортсменів, так і в побутових умовах.

Тендовагініт може бути вторинним, тобто розвиватися при попаданні інфекції. При цьому він може бути як специфічним (туберкульозним, сифілітичним, бруцельозним), так і неспецифічним. Інфекційний тендовагініт виникає при попаданні інфекції у піхву сухожилля при порізах, травмах із пошкодженням шкірних покривів, при наявності інфекції в дистальних відділах кінцівки, наприклад, панарицію.

Тендовагініт може також розвиватися при системних захворюваннях сполучної тканини. Серед них частою причиною виступає ревматоїдний артрит.

Симптоми тендовагініту

В залежності від клінічної картини, тривалості та характеру перебігу захворювання, виділяють два типи тендовагініту:

  • гострий
  • хронічний

 

По особливостям запального процесу тендовагініт може бути серозним, серозно-фібринозним та гнійним.

Гострий тендовагініт характеризується швидким початком з появою гострого болю, набряку в місці запалення і почервоніння. При пальпації відмічається хруст або так звана крепітація. Також значно обмежується рухова активність того чи іншого сегменту кінцівки (в залежності від локалізації запального процесу) та посилюється біль при любих рухах.

Гнійний, на відміну від гострого асептичного тендовагініту (виникає без наявності інфекційного збудника), може супроводжуватись симптомами загальної інтоксикації: підвищення загальної температури, озноб, недомагання, тощо.

Найбільш часто тендовагініт розвивається на тильній поверхні кисті в синовіальних оболонках розгиначів, рідше – на внутрішній поверхні. При запаленні загальної піхви згиначів кисті відбувається подразнення серединного нерва, від чого розвивається синдром зап’ясного каналу чи так званий тунельний карпальний синдром, і оніміння пальців. Також тендовагініт розвивається на тильній поверхні стоп, а також в ділянці міжгорбкової піхви двоголового м’язу плеча. Останній тип тендовагініту виникає досить часто і супроводжується болем в плечі, припухлістю та крепітацією в цій ділянці при пальпації.

Хронічний перебіг супроводжується слабо вираженими симптомами, але більш явними ознаками порушення функції сухожиль: обмеження рухів, формування фіброзних ущільнень і відкладання солей кальцію. Хронічний тендовагініт при відсутності лікування часто призводить до повного порушення функції піхви сухожилля і формування стенозуючого тендовагініту і контрактур. Також часто виникає гігрома.

Для уточнення діагнозу використовується термографія, а також ультразвукова діагностика.

Лікування тендовагініту

При гострому тендовагініті лікування направлене на усунення больового синдрому, запалення та відновлення функції оболонки. Для цього в медичному центрі “Меднеан” використовується фізіотерапія у вигляді цілого комплексу різноманітних та сучасних процедур. Надзвичайною ефективністю володіє ультразвукова терапія, яка чудово усуває набряк, зменшує запальний процес, знеболює та покращує кровопостачання. Полегшення, зазвичай, наступає одразу після виконання процедури.

Високою ефективністю володіє лазеротерапія, яка являється надзвичайно потужним стимулятором, тобто, прискорює біологічні процеси в тканинах та посилює їх регенерацію. Окрім того, лазерна терапія усуває запальний процес та знеболює. В медичному центрі “Меднеан” використовуються різні види лазеру, в тому числі і сучасну HILT-терапію, яка завдяки своїй потужності значно прискорює процес реабілітації.

Хронічний тендовагініт супроводжується відкладаннями солей кальцію або фіброзними змінами сухожильних піхв, тому в таких випадках проводиться ударно-хвильова терапія. Перед її використанням проводиться локальна кріотерапія, що дозволяє проводити процедуру ударно-хвильової терапії безболісно. Крім того, вона зменшує набряк і суттєво посилює кровообіг.

При наявності гнійного тендовагініту потрібно обов’язково проводити дренування і поєднувати антибактеріальну терапію.

Тендовагініт добре піддається лікуванню при правильному підході, але якщо процес запущений і він набуває хронічного перебігу, можливі такі ускладнення, як контрактури. Тому лікування повинно бути своєчасним і патогенетично обґрунтованим.

Звертайтесь в медичний центр “Меднеан” вже зараз! Від вашої рішучості в даний момент буде залежати ваше здоров’я в майбутньому!