Вегетосудинна дистонія (ВСД) — це стан, який виникає через порушення вегетативної функції серця, кровоносних судин, внутрішніх органів, ендокринних залоз. Порушення це пов’язане із первинними або вторинними відхиленнями в функції периферичної нервової системи, а найчастіше це захворювання є наслідком патології сегментарного апарату спинного мозку.

Що стосується вегетосудинної дистонії, то вона є однією із найбільш поширених патологій серед дітей та підлітків, і виникає як синдром при багатьох захворюваннях. У дітей вегетативні порушення йдуть разом із порушеннями серцево-судинної, а також травної, дихальної та інших систем.

Причини вегетосудинної дистонії

Вегетосудинна дистонія може виникнути внаслідок несприятливого перебігу вагітності та пологів. Внутрішньоутробна або родова гіпоксія впливає безпосередньо на найчутливіший до ушкодження відділ мозку — гіпоталамус, що на оптимальному рівні підтримує обмін речовин,  діяльність залоз внутрішньої секреції та внутрішніх органів, окрім того забезпечує нормальну зміну сну на стан активної діяльності, регулює і підтримує природну температуру тіла. Гіпоталамус насамперед регулюється корою головною мозку, що координує вісцеральні і соматичні функції. Синдром вегетосудинної дистонії виникє через недостатність, надлишок або неадекватність пристосувальних регуляторних систем.

Головною причиною виникнення дистонії є хвороби сегментарного апарату спинного мозку. Причини, такі як остеохондроз хребта, зміщення хребців, спондильоз викликають синдром хребетної артерії, а також гіпертензійно-гідроцефальний синдром і, відповідно, до проявів дистонії. Для виявлення таких станів, а також для оцінки кровотоку по хребетним артеріям використовується ультразвукова діагностика, також термографія. Для оцінки стану серця проводиться електрокардіографія.

Окрім того, значну роль у виникнені ВСД виконує спадковість, природжені вади розвитку або отримані пошкодження центральної нервової системи, до яких належать відкриті і закриті травми черепу, пухлини, інтоксикації, інфекції. Також провокують виникнення вегетососудистої дистонії розумова перевтома, психоемоційне напруження в сім’ї, хронічний емоційний стрес. Саме ці фактори призводять до пошкодження вегетативної нервової системи, що можуть призвести до вегетативної дисфункції і навіть до психологічних відхилень.

Симптоми вегетосудинної дистонії

Вегетосудинна дистонія проявляється дужерізноманітними клінічними симптомами. В основі вегетосудинної дистонії лежить дисфункція вегетативної нервової системи. Такі порушення впливають на розлади травного каналу, на появу функціональної кардіоміопатії, судинної дистонії по гіпотонічному та гіпертонічному типу.

Симптоми при гіпотонічному типі дистонії:

  • з боку серцево-судинної системи: біль в серці, пониження тиску, зменшення частоти серцевих скорочень, пониження тонусу серцевого м’язу і, відповідно, збільшення розмірів серця
  • шлунково-кишковий тракт: зниження апетиту, нудота, слинотеча, розлитий біль в животі
  • нервова система: відчуття “комка” в горлі, нестача повітря, головокружіння, вестибулярні розлади, апатія, депресія
  • шкірні покриви: підвищене потовиділення та продукція сальних залоз, посиніння та мерзлякуватість дистальних відділів кінцівок, прищі, алергічні прояви, набряки

Симптоми при гіпертонічному типі:

  • підвищення артеріального тиску, тахікардія, відчуття серцебиття
  • підвищення апетиту, закрепи
  • часта зміна настрою, часті неврози, неуважність
  • сухість і блідість шкірних покривів, стійкий білий демографізм
  • безпричинне підвищення температури тіла

Лікування вегетосудинної дистонії

Вегетосудинна дистонія потребує не лише усунення причини та лікування симптомів, а й виключення провокуючих факторів. Важливо створити нормальну психологічну ситуацію в сім’ї, відрегулювати режим дня, нормалізувати рухову активність та харчування, обмежити стресові фактори.

Сильний вплив на сегменти хребта і, відповідно, на дане захворювання, має мануальна терапія, яка відновлює кровотік по хребетним артеріям шляхом усунення функціональних блоків і зміщень хребців.

Інфрачервона сауна стабілізує тиск при правильних умовах перебування, а також покращує кровотік і, що важливо, емоційний стан. Показаний і ручний масаж спини та гідромасаж. Використовуються і інші фізіотерапевтичні процедури: вигрівання, лазеротерапія, ультразвукова терапія, магнітотерапія, електротерапія. Вони комбінуються в залежності від проявів.

Іноді необхідно проводити медикаментозне лікування: седативні препарати, препарати для нормалізації артеріального тиску.

Лікувальний прогноз благоприємний при своєчасному зверненні за допомогою та при правильно призначеному лікуванні.