Хвороба Осгуда-Шляттера – патологічний стан горбистості великогомілкової кістки (остеохондропатія), яке супроводжується руйнуванням з відривом уламків в ділянці прикріплення підколінної зв’язки.

Причини хвороби Осгуда-Шляттера

Хвороба Осгуда-Шляттера виникає у підлітків в віці від 10 до 18 років, в основному у хлопців в період інтенсивного росту скелета. Це захворювання суглобів у дівчат зустрічається набагато рідше, що пов’язано з тим, що вони рідше займаються такими видами спорту, як хлопці.

Хвороба Осгуда-Шляттера виникає в період інтенсивного росту кісток під впливом фізичних навантажень на коліна і м’язи стегна. При заняттях такими видами спорту, як футбол, баскетбол, хокей, спортивна гімнастика та інші, відбувається сильне навантаження на ділянку прикріплення зв’язок до горбистості великогомілкових кісток, що викликає травмування, розвиток запального процесу, також порушується кровопостачання цієї ділянки з крововиливами, розвивається асептичний некроз з відривом фрагментів горбистості. Такий хронічний перебіг хвороби Осгуда-Шляттера призводить до чергування процесів некрозу і відновлення, що проявляється формуванням специфічних горбиків під колінними чашками. Це гіпертрофована горбистість великогомілкової кістки.

Симптоми хвороби Осгуда-Шляттера

На початкових етапах хвороба Осгуда-Шляттера практично ніяк не проявляється. Потім поступово наростає біль в коліні, який посилюється при присіданні, підскакуванні, підніманні і спусканні по сходинкам. Пізніше болі в колінах посилюються при згинанні колін, при бігу, а також при ходьбі. Біль локалізується під коліном, в ділянці горбистості великогомілкової кістки.

При огляді виявляється припухлість в ділянці горбистості зі згладженими контурами. При пальпації відмічається болючість. Пізніше добре помітними стають горбики під колінними чашечками.

Хвороба Осгуда-Шляттера характеризується періодами загострення та ремісії, і, як правило, проходить до момента закінчення росту скелету.

Діагностика хвороби Осгуда-Шляттера

Для діагностики достатньо враховувати клінічні дані з типовою локалізацією патологічного процесу, дані огляду та пальпації, а також врахування віку хворого. Додатково проводиться рентгенографія в двох проекціях з акцентом на горбистість великогомілкової кістки. На знімках при хворобі Осгуда-Шляттера спостерігаються процеси підвищеної та пониженої щільності, фрагментація горбистості.

Дуже цінним діагностичним засобом виступає ультразвукова діагностика.

Лікування хвороби Осгуда-Шляттера

Лікування хвороби Осгуда-Шляттера в медичному центрі “Меднеан” проводиться консервативно. Метою лікування є зняття запального процесу, знеболення, стимуляція відновних процесів і відновлення функції кінцівок. Хворому рекомендується обмежити фізичні навантаження і забезпечити спокій нижнім кінцівкам. Іноді виправдано використання фіксуючих наколінників, але на короткий час.

Для зняття набряку і запального процесу проводиться ультразвукова терапія, яка дозволяє значно зменшити симптоми навіть після першого застосування, також використовується магнітотерапія з імпульсним магнітним полем. Для знеболення та регенерації тканин проводиться лазеротерапія, яка в медичному центрі “Меднеан” передбачає застосування різних приладів з лазерним випромінюванням. Так, застосовується низькоінтенсивний лазер, надсучасна лазерна установка для проведення MLS терапії, а також лазер високої потужності – HILT-терапія. Вид лазерної терапії підбирається індивідуально для максимально ефективного знеболення та посилення процесів заживлення тканин. Біостимулюючий вплив лазера при хворобі Осгуда-Шляттера незамінний для швидкого одужання.

Лікування також включає використання спеціальних струмів для зняття болю. Електротерапія також дозволяє стимулювати або розслаблювати м’язи, в залежності від необхідності. Різновидом електротерапії є високотонова терапія, яка, окрім знеболюючого ефекту, має сильний стимулюючий вплив на загальний метаболізм організму.

Лікування хвороби Осгуда-Шляттера проводиться також з допомогою теплових процедур: вигрівання сольовими грілками, парафіном, озокеритом. Вони комбінуються почергово з екстремальним холодом: проводиться локальна кріотерапія для знеболення та посилення кровопостачання.

Ударно-хвильова терапія проводиться в під гострому періоді для посилення кровопостачання тканин, знеболення і руйнування патологічних відкладень солей кальцію.

Показане проведення масажу кінцівок, дуже корисним є гідромасаж для розслаблення м’язів, посилення кровообігу та мікроциркуляції. Інфрачервона сауна застосовується для глибокого прогрівання, розслаблення та покращення емоційного стану.

В дуже рідких випадках виникає потреба в оперативному втручанні.

Після перенесеної хвороби Осгуда-Шляттера у більшості хворих шишкоподібні вип’ячування залишаються, але не спричиняють ніяких незручностей. Але в деяких випадках ця хвороба може виступати фактором, який сприяє розвитку такого захворювання, як артроз колінного суглоба.

Звертайтесь в медичний центр “Меднеан” для лікування хвороби Осгуда-Шляттера! Також, ви можете ознайомитись з іншими методами лікування захворювань суглобів.