Питання про те, як лікувати остеохондроз, є дуже актуальним в наш час, адже він в останні десятиліття дуже помолодшав. Якщо раніше остеохондроз вважався надбанням похилого віку, то тепер він розвивається у працездатного населення і навіть в юному віці. І, якщо враховувати, що остеохондроз являється не чим іншим, як процесом старіння організму, то можна припустити, що людина почала старіти раніше, тобто почала зменшуватись тривалість її життя.

Для того, щоб зрозуміти, яке лікування остеохондрозу обирати, потрібно спочатку розібратись з питанням про причини, які його викликають, і про патологічні процеси, які при цьому відбуваються. Усунення причин та сприяючих факторів вже буде своєрідним лікувальним та профілактичним засобом.

Як відомо, остеохондроз хребта починається з пошкодження або порушення живлення хрящової тканини міжхребцевого диску, що в свою чергу приводить до змін всіх структур хребтового сегменту. Основними причинами є сильні фізичні перенавантаження, які є прямими пошкоджуючими факторами, і погіршують дифузію поживних речовин через термінальну пластинку хребця. І навпаки, сидячий спосіб життя чи сидяча робота, недостатньо активний спосіб життя, ожиріння, приводять до ослаблення тонусу м’язів та їх атрофії. А м’язи, як відомо, підтримують хребет в певному фізіологічному положенні та стримують навантаження на міжхребцеві диски. Сприяючими факторами виступають генетична схильність, аномалії розвитку, атеросклероз.

Вказані фактори приводять до дегідратації пульпозного ядра диску, що зменшує його еластичність та тургор. Це в свою чергу приводить до просідання диску, формуванню шиповидних кісткових розростань по краям тіл хребців. Це, можна сказати, слідуюча стадія розвитку остеохондрозу – спондильоз, який є пристосувальним механізмом для недопущення вип’ячування диску за межі хребця.

З часом виникають мікророзриви та тріщини у фіброзному кільці, що є сприяючим фактором таких ускладнень, як протрузія та міжхребцева грижа. Також наслідком його є нестабільність хребців та зміщення, а також кальцинування зв’язок та сухожилля; також формується остеоартроз суглобів міжхребцевих з’єднань.

Так як же все-таки лікують остеохондроз?

Перед тим, як розбиратись у проблемі, як лікувати остеохондроз, потрібно пам’ятати просту істину: повністю його вилікувати неможливо. Ці процеси неможливо повернути назад та повернутись до минулого стану. Може скластися враження, що, якщо вилікувати його неможливо, то для чого його лікувати. Лікувати остеохондроз потрібно для гарантії недопущення його подальшого розвитку, а також для усунення викликаних ним ускладнень.

Отже, яким чином можна лікувати остеохондроз? Можна застосовувати медикаменти, скажете ви, наприклад, знеболюючі та протизапальні. Можна, але це лише симптоматичне лікування, яке не впливає на патогенез хвороби, цього недостатньо.

А, якщо застосовувати хондропротектори? Це може покращити ситуацію, але не варто забувати, що проникнення складових цих медикаментів всередину диску сильно обмежене через кальцинування термінальної пластинки. Тому хоча б якийсь результат міг би бути лише після тривалого прийому препаратів. Це дуже дорого і недоцільно. Так що ж робити, як лікувати остеохондроз правильніше?

Очевидно, що фізіотерапія в даному випадку є методом вибору, адже, по-перше, вона не має побічних ефектів, які характерні для медикаментозного лікування, а по-друге – стимулює власні резерви до самовідновлення.

Лікування остеохондрозу хребта та його ускладнень в медичному центрі “Меднеан” передбачає застосування мануальної терапії та фізіотерапії. Такий підхід є не лише симптоматичним, але й цілеспрямовано впливає на причину болю в спині, тобто, усуває ускладнення остеохондрозу. Цей принцип застосовується і при лікуванні міжхребцевої грижі та протрузії, зміщення та нестабільності хребців, і при інших захворюваннях хребта.

Лазеротерапія, стимулюючий вплив якої незамінний для заживлення та відновлення хрящової тканини, нервової провідності та покращення мікроциркуляції, ефективно застосовується в медичному центрі “Меднеан” в комплексі з іншими методами. В якості засобу, який руйнує патологічні відкладення солей кальцію та відновлює проникність термінальної пластинки хребців, виступає ударно-хвильова терапія. Вона відновлює рух, знеболює та посилює кровопостачання в ділянці застосування.

Застосовуються і інші не менш ефективні методи: електротерапія, магнітотерапія, високотонова терапія, ультразвукова терапія, при необхідності – суха чи підводна витяжка та інші.

Лікувати остеохондроз потрібно рухом

Але навіть вищевказане лікування дасть тимчасовий ефект, якщо не усунути провокуючі фактори. Потрібно, по можливості, обмежити сильні фізичні навантаження, правильно їх виконувати та повноцінно відпочивати. Також дуже важливо змінити своє відношення до свого здоров’я: вести активний спосіб життя, займатися активними видами спорту, виконувати ранкову гімнастику та дозовані фізичні навантаження. Це сприяє підтриманню м’язового тонусу та нормальної циркуляції крові і є профілактикою прогресування остеохондрозу.

Під час основного лікування можна виконувати вправи, які підбираються індивідуально, в залежності від наявності тих чи інших ускладнень чи проявів, і проводяться на спеціальному обладнанні. Активна кінезітерапія може проводитись навіть при наявності больового синдрому. Наприклад, кінезотерапія на системі “Редкорд” проводиться в пасивному і активному режимах для поступової адаптації хворого до дозованих навантажень.

Профілактика завжди краща за лікування – давно відома істина, яку чомусь ігнорують. А пам’ятати про неї потрібно не лише тоді, коли виникає хвороба, а весь час підтримувати здоров’я відповідним способом життя.