Для того, щоб розібратись, як лікувати артроз, потрібно спочатку зрозуміти механізм його розвитку і особливості перебігу. Але яке б лікування ви не вибрали, не слід забувати, що вилікувати повністю артроз неможливо. Адже неможливо запустити зворотні процеси розвитку, тобто, повернути молодість, принаймні в наш час. Звичайно, не будемо враховувати ті рідкі випадки, коли відбувалось майже повне одужання, яке скоріше варто назвати тривалою ремісією, ніж одужанням. Це, скоріш за все, виключення з правил, що залежить від повного виконання рекомендацій лікаря, а також вибору правильних методів лікування.

У більшості ж випадків лікування артрозу передбачає усунення симптомів, тобто, знеболення, усунення набряку та покращення рухливості, а також стимуляцію регенерації (відновлення) хряща і призупинення прогресування артрозу. Адже навіть ефективне лікування хвороб суглобів і переведення їх в стан ремісії не гарантує, що хворий після лікувального процесу буде дотримуватися рекомендацій, а також не буде надто навантажувати хворий суглоб і не приведе до нового загострення.

Отже, що таке артроз і як його лікувати?

Для того, щоб ефективно лікувати артроз, потрібно розуміти, що основою його розвитку є пошкодження суглобового хряща. Виходячи з цього, при використанні, наприклад, хондропротекторів, повинно би відбуватися відновлення хряща і лікувати артроз стало би можливим. Але не все так просто. При прийомі всередину ці препарати попадуть у хворий суглоб в дуже обмеженій кількості, адже при артрозі відбувається кальцинування термінальної пластинки, через яку відбувається живлення суглобового хряща, а також обмежується їх поступлення і через синовіальну оболонку через її подразнення кістковими розростаннями і запальним процесом. Але ж можна вводити препарати безпосередньо в суглоб і цим самим обійти цю перешкоду. Це так, але додаткове травмування синовіальної оболонки при ін’єкціях лише погіршує ситуацію.

Тоді виникає запитання – як все-таки лікувати артроз? Невже всі спроби марні? Виявляється, що все-таки можна і потрібно стимулювати хрящ, але лише, якщо забезпечити адекватне поступлення поживних речовин всередину суглоба. Та, правду кажучи, приймати хондропротектори немає змісту, якщо проникнення поживних речовин буде адекватним, а достатню кількість необхідних поживних речовин забезпечити за рахунок збалансованого харчування. Крім того, в якості стимулятора регенерації хрящової тканини краще застосовувати лазер. Лазерна терапія не лише стимулює клітини хряща до поділу, але й покращує кровопостачання і знеболює.

Слід сказати, що при артрозі хрящ руйнується в основному у місцях найбільшого тиску, а в інших місцях, особливо по бокових поверхнях, відбувається компенсаторне розростання з відкладенням солей кальцію по периферії, що значно зменшує амплітуду рухів і подразнює синовіальну оболонку. Що робити в такому випадку? В цьому випадку незамінною є ударно-хвильова терапія, яка здатна руйнувати патологічні відкладення солей кальцію, відновлювати рух в суглобі, знеболювати і посилювати кровопостачання.

Лікувати артроз потрібно рухом

Якщо ви встигли вловити основну суть, то вам стало зрозумілим, що ефективно лікувати артроз можна при умові адекватного живлення суглобового хряща, що можна забезпечити за рахунок посилення осмосу поживних речовин через синовіальну оболонку і термінальну пластинку. Варто нагадати, що суглобова порожнина, в тому числі хрящ, не мають своїх судин, а живлення їх відбувається шляхом дифузії та осмосу речовин через синовіальну оболонку і в ділянці дотику хряща з кісткою (термінальна пластинка). Ці речовини забезпечують не лише живлення хряща, але також являються змазкою, що забезпечує ковзання в суглобі.

Так ось, виявляється, що, якщо забезпечити притік крові до голівок кісток, які формують суглоб, а також до суглобової капсули і синовіальної оболонки, ми забезпечимо нормальну дифузію та осмос речовин в суглобову порожнину. Тобто, якщо приймати препарати, які посилюють кровотік та розширюють судини, ми досягнемо ефекту? На жаль, так лікувати артроз неможливо. Існує фізіологічна потреба в русі, тобто, при рухах відбувається не лише посилення кровотоку, але й посилюється проникаюча здатність синовіальної оболонки. Рух є свого роду насосом, який посилює осмос в суглобову щілину. Виявляється, лікувати артроз можна рухом?

Звичайно, можна зробити висновок, що активні рухи і навантаження на суглоб сприяють виліковуванню артрозу, що, доречі, пропагується багатьма фахівцями. Але, давайте уявимо собі ситуацію: хворий виконує певні вправи і навантажує хворий суглоб. Що відбувається? Це приводить до того, що вже пошкоджений хрящ отримує сильне навантаження і не встигає відновлюватися, навіть при застосуванні різних стимуляторів. При цьому він ще більше руйнується, що приводить до прогресування хвороби, а хворий, в короткий період часу, може втратити суглоб. Тоді як лікувати артроз рухом?

Виходячи з логіки, рухи в суглобі потрібні, але без навантаження на хрящ. Як цього досягнути? Для цього потрібно враховувати закони фізики, тобто, земне тяжіння, вагу тіла, амплітуду рухів та використовувати ці закони для максимального лікувального ефекту і мінімального пошкоджуючого впливу. Наприклад, лікувати артроз колінного суглоба можна з використанням вправи “велосипед”, але в положенні на спині і в середній амплітуді рухів, що значно зменшить навантаження на колінні суглоби. Ідеальним варіантом є виконання вправ під водою, що створює умови невагомості з виключенням навантаження на хрящову тканину.

В клінічних умовах застосовується різноманітне обладнання, яке проводить пасивну розробку суглобів без навантаження на хрящову тканину. Так, в медичному центрі “Меднеан” застосовується CPM-терапія – різновид механотерапії, який забезпечує постійний, пасивний рух для відновлення амплітуди рухів, покращення живлення та відновлення функції суглоба.

Ці принципи повинні використовуватися для розробки певних вправ для тих чи інших суглобів, уражених артрозом, для того, щоб ефективно лікувати та реабілітувати хворих.

В заключення можна сказати з впевненістю, що правильно підібране лікування з одночасним застосуванням пасивних рухів без навантажень, можуть привести до тривалої ремісії і хорошого самопочуття.

Хоча артроз і не можна вилікувати, не варто засмучуватися і втрачати віру в себе і повне одужання, адже людські можливості необмежені і є можливість повного зцілення. Доказом цього служать багаточисельні випадки зцілення неймовірним чином, навіть від злоякісних пухлин, що офіційна медицина до цих пір пояснити не може. Однак людство ще не навчилось використовувати та контролювати ці можливості. Можливо в майбутньому все зміниться.