Захворювання суглобів розвиваються майже у третини населення, якщо не більше, і являються однією із основних причин втрати працездатності та інвалідності. Крім того, захворювання суглобів, як і хвороби хребта, стають нормою не лише для похилого віку, але все частіше з’являються і в молодому віці. І не дивно, адже чим більше людство прогресує, тим більше розплачується хворобами опорно-рухового апарату.

Слід сказати, що захворювання суглобів являються практично нормою для людей похилого віку. Тобто, це фізіологічні процеси старіння організму і опорно-рухового апарату в тому числі, але різні пошкоджуючі фактори можуть значно прискорювати ці процеси, які вже являються патологічними.

Причини захворювань суглобів

Захворювання суглобів виникають від впливу дуже багатьох факторів, причетність яких не завжди можна прослідкувати. Але їх можна згрупувати в захворювання суглобів запального і дегенеративно-дистрофічного характеру. Окремо потрібно сказати про ураження суглобів пухлинами і продуктами порушеного обміну речовин.

Основні причини захворювання суглобів:

  • Інфекційне ураження – специфічна або неспецифічна інфекція проникає в суглобову порожнину або суглобову капсулу і викликає артрит і бурсит з характерними симптомами.
  • Автоімунні захворювання суглобів – циркулюючі імунні комплекси осідають в сполучній тканині, в тому числі і у м’яких тканинах суглобів, і викликають сенсибілізацію імунної системи до власних антигенів, що призводить до асептичного запалення. До таких захворювань вірогідно відноситься ревматоїдний артрит.
  • Травми суглобів. Гострі травми можуть викликати запальні процеси, наприклад, бурсит ліктьового суглобу при гострій травмі ліктя, а також різні пошкодження, наприклад, пошкодження меніска колінного суглобу (найбільш часто розрив меніска). Гострі травми також приводять до переломів кісток, а також до внутрішньосуглобових переломів.

 

Хронічні травми викликають дегенеративно-дистрофічні захворювання суглобів, які пов’язані з порушення живлення внутрішньосуглобового хряща. Це артроз суглобів, який розвивається у суглобах, що отримують найбільше навантаження. Наприклад, коксартроз, а також пошкодження колінних суглобів (артроз колінного суглоба).

Варто вказати, що перенесені запальні захворювання суглобів сприяють розвитку артрозу у майбутньому.

  • Ендокринні захворювання. Гормональний дисбаланс приводить до порушення мінерального обміну, що викликає остеопороз, також розвивається артроз внаслідок дегенеративних змін, виникає діабетичний артрит з послідуючим розвитком артрозу через порушення кровопостачання, а також інші захворювання суглобів.
  • Хвороби обміну речовин – подагричний артрит виникає внаслідок подразнення тканин сіллю сечової кислоти, яка відкладається в суглобах.
  • Судинні захворювання – порушення кровопостачання суглобів внаслідок оклюзійних або інших захворювань судин призводить до дистрофічних процесів.

 

Сприяючими факторами виступає гіподинамія, ожиріння, нераціональне харчування, спадкова схильність, а також шкідливий вплив оточуючого середовища. Також сприяючими факторами виступають аномалії розвитку, наприклад, дисплазія кульшових суглобів.

Часто буває так, що хворі не звертаються вчасно за допомогою, а самостійно приймають препарати або застосовують різноманітні народні методи, а іноді сподіваються, що все пройде самостійно. Це призводить до прогресування захворювання, що зменшує шанси на ефективне лікування.

Лікування захворювань суглобів на ранніх стадіях дає більше шансів на призупинення прогресування захворювання і відновлення працездатності. Наприклад, лікування артрозу на більш пізніх стадіях має неблагоприємний прогноз і направлено, в основному, на зменшення симптомів і полегшення стану хворого, але ніяк не на повне одужання.

Раннє лікування з використанням самих ефективних методів, а також заходи профілактики у вигляді гімнастики і дозованих фізичних навантажень, нормалізації ваги і збалансованого харчування убезпечать від ускладнень і прогресування захворювань суглобів, а також забезпечать нормальну рухову активність і повноцінне життя.

Захворювання суглобів