Запалення ахілового сухожилля (ахіліт) – захворювання, яке супроводжується болем в цьому сухожиллі і порушенням функції нижньої кінцівки. По іншому це захворювання називається тендиніт ахілового сухожилля.

Ахілове сухожилля є самим потужним в організмі людини і витримує значні навантаження. Воно є з’єднувальною ланкою між м’язами гомілки та п’ятковою кісткою і забезпечує безпечне функціонування нижньої кінцівки: стрибання, біг, підйом на носки та інше.

Але у випадках надмірного фізичного навантаження або при певних захворюваннях виникає запалення ахілового сухожилля (тендиніт) з вираженим больовим синдромом і порушенням функції кінцівки. Найбільш часто цим захворюванням страждають спортсмени. При сильних стрибках або сильному напруженні виникають мікророзриви або розтягнення сухожилля, що викликає запалення.

Від чого виникає ахіліт?

Основні причини, що викликають запалення ахілового сухожилля:

 • сильні фізичні навантаження, особливо без відповідної підготовки м’язів гомілки – розігріва та розтягування сухожилля;
 • розтягнення ахілового сухожилля при перенавантаженні;
 • ахілобурсит – запалення сумки ахілового сухожилля може призвести до тендиніту;
 • різноманітні травми п’яткової кістки і сухожилля;
 • п’яткова шпора;
 • постійне подразнення при незручному чи вузькому взутті;
 • деформація Хаглунда;
 • інфекційне запалення ахілового сухожилля;
 • системні захворювання сполучної тканини і суглобів (ревматоїдний артрит);
 • подагра, цукровий діабет можуть також виступати причинами запалення ахілового сухожилля;
 • постійне носіння взуття на високих каблуках являється фактором ризику.

 

Симптоми тендиніту ахілового сухожилля

Основним симптомом є сильний біль вище п’ятки в ділянці сухожилля. Іноді біль пекучий, віддає в м’язи гомілки і посилюється при любих рухах. В деяких випадках ахілодинія помірна і супроводжується незнаним кульганням. Болить ахілове сухожилля після бігу, тренувань, іноді болить вранці і супроводжується скутістю в гомілково-стопному суглобі.

Також часто виникає набряк в ділянці ахіла з місцевим підвищенням температури. При хронічному запаленні у місці мікророзривів може формуватись губа сполучна тканина з утворенням ущільнення, а також при відкладання солей кальцію в цьому місці формуються кальцинати. Гуля на ахіловому сухожиллі постійно натирає, що приводить до запалення оточуючих тканин.

Лікування запалення ахілового сухожилля

Лікування повинно починатися прямо на місці отримання травми, яке включає в себе накладання фіксуючої пов’язки та прикладання холоду. Спортивні лікарі з цією метою застосовують спеціальні балончики з кріогенним газом. Холод забезпечує знеболення і попереджує розвитку набряку тканин.

Часто виникає запитання, як лікувати ахілове сухожилля в домашніх умовах. Для цього також можна місцево прикладати лід, закутаного в рушник, але тільки в першу добу після травми. Потім можна вигрівати підігрітою сіллю, мукою чи піском, або ж водяною грілкою. Можна застосовувати протизапальну мазь, а також приймати у вигляді таблеток. Але варто враховувати наявність протипоказів та ускладнень.

Якщо ж запалення не пов’язано із травмою і розвивалось поступово, бажано звернутись за професійною допомогою, щоб не ускладнити хворобу. Адже це захворювання часто виникає при досить серйозних станах, таких як інфекційні, системні та хвороби обміну речовин. Тому лікувати ахілове сухожилля в домашніх умовах не зовсім правильно.

В клінічних умовах проводиться ультразвукова діагностика для оцінки стану ахілового сухожилля, виявлення наявності розривів і набряку тканин.

Наступним етапом лікування є протизапальна терапія, яка проводиться або з допомогою медикаментів, або застосовується фізіотерапія. Фізіотерапевтичні процедури мають багато переваг по відношенню до медикаментозного лікування, але вибір методів залежить від моливостей тієї чи іншої клініки.

Ультразвукова терапія проводиться для усунення набряку тканин, зменшення запалення і знеболення. Проводиться локальна кріотерапія також з метою знеболення, зменшення набряку та для стимуляції біологічних процесів заживлення. Лазерна терапія дозволяє стимулювати регенерацію тканин, що значно прискорює процес одужання. Крім того, лазеротерапія здатна зменшувати запалення та знімати больовий синдром.

При хронічному запаленні, коли присутні ущільнення чи кальцинати, проводиться ударно-хвильова терапія. Це радикальний метод, який пом’якшує грубу сполучну тканину і руйнує патологічні відкладення солей кальцію. Крім того, ударно-хвильова терапія посилює кровообіг в ділянці впливу і усуває біль.

Реабілітаційний період включає в себе проведення масажу гомілки, дозовані навантаження і розтягнення для повного відновлення функцій нижньої кінцівки.

Для профілактики повторного виникнення захворювання слід перед навантаженням проводити розминку і розтягнення м’язів гомілки і ахілового сухожилля, а також слід підбирати зручне взуття.