Запалення сідничного нерва (по науковому ішіас) представляє собою захворювання, при якому під впливом певних причин появляється подразнення та запальний процес в нервових корінцях, що формують цей нерв. Тобто, це попереково-крижовий радикуліт, який проявляється болем у попереку з поширенням по всій нозі і порушенням її функцій.

Защемлення та запалення сідничного нерва досить виснажуюче явище, яке приносить багато страждань хворому. Але часто при запаленні сідничного нерва симптоматика досить в’яла, тобто, немає виражениих больових реакцій, що не змушує хворого звертатись за допомогою. Чому так відбувається?

Від чого виникає запалення сідничного нерва?

Сідничний нерв формується з нервових корінців поперекового (L4, L5) і крижового (S1-S3) відділів хребта. Найбільш часто запалення сідничного нерва появляється при подразненні чи защемленні їх на рівні поперекового відділу і рідше на рівні крижового, що пов’язано з анатомічними особливостями.

Защемлення сідничного нерва виникає при гострому зміщенні хребців або при формуванні грижі хребта, що викликає гостру запальну реакцію і дуже сильний біль у попереку і по нозі. Больовий синдром настільки виражений, що нерідко приковує хворого до ліжка. Але часто хвороба проявляється помірно і виникає періодично при певній провокації. Це пов’язано з тим, що, в цьому випадку, відсутнє гостре защемлення корінців. При цьому присутнє лише їх подразнення при певному положенні тіла або при певних навантаженнях, але у спокої біль затихає. Цим і пояснюється різна інтенсивність проявів захворювання у різних хворих.

Основні причини, що викликають запалення сідничного нерва:

  • зміщення хребців – часта причина гострого защемлення та розвитку запального процесу сідничного нерва, яка пов’язана із сильним напруженням або навантаженням на поперековий відділ;
  • міжхребцева грижа – досить частий фактор, що призводить до запалення сідничного нерва, при якому вип’ячування здавлює нервові корінці в ділянці міжхребцевих отворів;
  • нестабільність хребців;
  • сакроілеїт, хвороба Бехтерева;
  • остеохондроз – дистрофічні процеси в міжхребцевих дисках сприяють їх просіданню і подразненню нервових корінців;
  • спондильоз, спондилоартроз – крайові розростання тіл хребців призводять до подразнення корінців і їх запалення;
  • синдром грушевидного м’язу – спазм цього м’язу приводить до здавлюванння і запалення сідничного нерва, що проходить під ним;
  • пухлини поперекового і крижового відділів.

 

Також захворювання може виникнути при переохолодженні, внаслідок сидіння на холодній поверхні, при різкій зміні температур, а також при протягах.

Як проявляється ішіас?

Основний симптом захворювання – сильний біль у попереку, який поширюється в сідницю, стегно і гомілку. Біль в спині проявляється неврологічною симптоматикою: порушення чутливості, повзання мурах, оніміння ніг. Дуже часто виникає спазм м’язів гомілки. З часом м’язи атрофуються. В деяких випадках хворі відчувають простріл по всій нозі, тобто розвивається гостре люмбаго.

Іноді біль відчувається лише у певних місцях: боковій або задній частині стегна, в підколінній ямці, біль у п’ятці або пальцях. Іноді хвороба проявляється у вигляді м’язової слабкості, нестійкої та хиткої ходьби.

Варто пам’ятати, що слабковиражена симптоматика не повинна наштовхувати на думку, що нічого страшного немає, і що все пройде самостійно. Якщо не проводити адекватного лікування, з часом, при провокації, відбудеться загострення, навіть до того ступеню, що хвороба приковує до ліжка. Люмбоішіалгія стає настільки сильною, що терпіти стає неможливо і важко знайти положення, при якому біль затихає. Тривалий перебіг приводить до хронізації процесу, що погіршує положення хворого і подовжує час реабілітації.

Лікування запалення сідничного нерва

Не потрібно забувати, що запалення сідничного нерва є проявом різних захворювань та станів, тому лікування включає в себе, в першу чергу, лікування безпосередньої причини, а в другу – усунення больового синдрому та інших симптомів. Часто усунення основної причини приводить до зникнення самих симптомів. Наприклад, мануальна терапія, при наявності зміщень хребців, здатна покращити стан хворого одразу після її застосування.

Проводиться лікування міжхребцевої грижі та інших захворювань хребта, що викликають запалення сідничного нерва, а також проводиться лікування, направлене на симптоми. Для зменшення больового синдрому та запалення перевагу слід віддати фізіотерапевтичним процедурам. Вони досить добре роблять свою роботу без побічних впливів, які характерні для медикаментів. Але в деяких випадках не обійтись без препаратів, інколи навіть дуже сильних для купування больового синдрому.

Із фізіотерапії ефективно використовується лазеротерапія, магнітотерапія, а також більш сучасна лазерна терапія MLS та HILT-терапія. Чудово знімає біль та запалення ультразвукова терапія. Для усунення спазму мязів слід застосовувати електротерапію з релаксуючими струмами. Іноді показана тракційна терапія.

Лікування запалення сідничного нерва має позитивну динаміку при правильному підході і ранньому зверненні за кваліфікованою допомогою. В запущених випадках лікування потребує більше часу та сил, але прогноз все одно благоприємний.

Звертайтесь в медичний центр “Меднеан” для безпечного та ефективного лікування запалення сідничного нерва!