Зміщення хребців (спонділолістез) – зміщення тіла хребця відносно іншого з відхиленням вісі хребта. Це частий стан, який останнім часом зустрічається практично у кожної людини працездатного віку, а також у людей похилого віку. При зміщенні хребців відбувається подразнення нервових корінців, що викликає біль в спині та сковує хворого.

Часто можна почути фразу “зміщення міжхребцевих дисків”, “вискочив диск в спині”, “злетіли диски”, тощо. Однак це дещо неправильне формулювання і воно, зазвичай, використовується в народі, виходячи із такого його розуміння. Зміщуватись можуть лише хребці. Іноді умовно можна говорити про зміщення міжхребцевих дисків, коли є вип’ячування диску в спинно-мозковий канал, однак правильно цей стан називається протрузія або сформована міжхребцева грижа.

Ступені зміщення хребців

Зміщення хребців частіше відбувається в поперековій ділянці, що пов’язано з найбільшими навантаженнями на цю ділянку. Існують чотири ступені розвитку зміщення хребців:

 1. У поперековій ділянці з’являється біль, який посилюється при сидінні і нахилах.
 2. Біль у попереку набуває постійного характеру і посилюються при активних рухах. З’являється більш виражене зміщення п’ятого хребця.
 3. Відбувається вкорочення тулуба за рахунок осідання його в таз. З’являється обмеження руху в попереку.
 4. У кінцевій стадії відбувається витягування грудної клітки та живота вперед, змінюється хода, ноги згинаються в колінних суглобах.

 

Причини зміщення хребців

Від чого зміщуються хребці і, відповідно, болить спина? В деяких випадках воно виникає при сильних навантаженнях, особливо при неправильному підніманні вантажу, а в деяких навіть невдалий нахил вперед чи в бік може викликати цей стан. Це пов’язано із наявністю сприяючих факторів, наприклад, дегенеративні зміни в хрящовій тканині (остеохондроз) значно послаблюють міцність хребта. Крім того, слабкість м’язів також відіграє важливу роль у розвитку цього захворювання.

Причини зміщення хребців наступні:

 • надмірні, неправильні навантаження
 • статичне навантаження (одноманітна робота чи поза, сидяче положення)
 • травми хребта
 • остеохондроз хребта та його ускладнення
 • спондильоз
 • слабкість м’язів

 

Симптоми зміщення хребців

Симптоми зміщення хребців залежать від локалізації процесу та ступеню зміщення. Незалежно від того, в якому відділі хребта відбулося зміщення, воно приводить до подразнення корінців або повного їх защемлення, що викликає набряк корінців, розвиток запального процесу та ниючий чи гострий біль в спині. Радикулопатія, яка розвивається при компресії корінців, супроводжується порушенням інервації в певній ділянці шкіри чи органа.

Симптоми при зміщенні в шийному відділі:

 • болі в шиї, головний біль
 • обмеження рухів (поворотів і нахилів голови)
 • наявність хрускоту, лускання при рухах
 • порушення інервації верхніх кінцівок (оніміння пальців, повзання мурах, мерзлякуватість чи жар, біль в руці)
 • синдром хребетної артерії (церебро-васкулярні розлади, вегетосудинна дистонія, лабільність артеріального тиску, шум у вухах)

 

Симптоми зміщення хребців у грудному відділі:

 

Симптоми зміщення в поперековому відділі:

 

Важливо розуміти, що при розвитку зміщення хребців симптоми можуть виявлятися не відразу, а через кілька днів або навіть років. Як приклад, при хлистових травмах після ДТП, у людини через 3-6 місяців можуть початися головні болі, невралгії, погіршення зору та слуху. Також, наприклад, людину може незначно турбувати біль в спині, а потім самостійно пройти, однак, через деякий час, під час навантаження чи неправильного нахилу стан може загостритись через збільшення величини зміщення. Тому лікування повинно бути своєчасним для попередження можливих ускладнень.

Лікування зміщень хребців в центрі “Меднеан”

Лікування зміщень хребців потребує впливу мануальної терапії. Це єдиний ефективний метод, який дозволяє усунути причину, тобто провести репозицію хребців та ефективно лікувати хвороби хребта. Дуже часто пацієнт одразу після мануальної терапії відчуває себе значно краще або повністю здоровим. Це залежить від багатьох факторів: давності процесу, віку, наявності запального процесу і інше. Дуже важливо, щоб мануальну терапію проводив спеціаліст, бо можливий зворотній ефект.

Лікування зміщень хребців в медичному центрі “Меднеан” полягає якраз в застосуванні мануальної терапії, як основи лікувального процесу. Також для лікування застосовується фізіотерапія в якості допоміжної симптоматичної терапії, а також для стимуляції власних сил організму до відновлення. Фізіотерапія достатньо ефективно усуває симптоми та прискорює одужання, а також позбавлена побічних впливів, що характерні для медикаментів.

Застосовується механічний масаж з допомогою спеціальних масажних ліжок, що розробляють хребет та м’язи і являються підготовчим етапом до проведення мануальної терапії. Також проводиться ручний масаж спини для розслаблення м’язів, покращення кровопостачання, усунення трігерних точок та покращення емоційного стану пацієнта.

Застосовуються теплові процедури у вигляді вигрівання сольовими грілками, також проводиться загальне вигрівання з допомогою інфрачервоної сауни. Цим досягається глибоке прогрівання тканин та знеболення, посилення кровообігу та потовиділення, прискорення обміну речовин.

Теплові процедури комбінуються з локальною кріотерапією також з метою глибокого прогрівання. Ця процедура полягає у впливі екстремального холоду на шкірні покриви, що викликає спочатку різкий спазм судин, а потім компенсаторне розширення та посилення кровообігу, а також має знеболюючий ефект. Вона проводиться перед ударно-хвильовою терапією для безболісного та комфортнішого перенесення цієї процедури.

При потребі застосовується підводне чи сухе витягування хребта для розвантаження міжхребцевих дисків та звільнення нервових корінців від компресії. Для цього в центрі “Меднеан” застосовується витяжка для горизонтального витягування у спеціальній ванні та під дією гідромасажу, а також два різновиди сухої витяжки із електронним управлінням.

Лазеротерапія проводиться з метою знеболення та зменшення запального процесу, прискорення процесів регенерації хрящової тканини та покращення нервової провідності для відновлення інервації тканин. Лазерна терапія є досить сильним біостимулятором, що дозволяє значно прискорювати процес одужання природним хляхом. Особливо слід відмітити HILT-терапію та MLS-терапію, де застосовується лазерний промінь високої потужності та комбіноване застосування лазера на різних довжинах хвилі. Це дозволяє проникати глибше в тканини та впливати ефективніше.

Для усунення набряку корінців проводиться ультразвукова терапія, для покращення кровопостачання та підвищення адаптаційних можливостей організму проводиться магнітотерапія. Електротерапія у вигляді розслаблюючих струмів ефективно діє при наявності спазмів, а високотонова терапія, як один із різновидів електротерапії, чудово знеболює та посилює метаболізм у тканинах. Застосовується також і багато інших процедур, в залежності від потреби.

Зміщення хребців добре піддаються корекції, однак не варто запускати, щоб не привести до виникнення ускладнень. Тому, якщо почав турбувати біль в спині, потрібно одразу звертатись за допомогою.

Звертайтесь в медичний центр “Меднеан” для ефективного та безпечного лікування захворювань хребта.