Артрит – запалення суглоба, яке виникає внаслідок впливу багатьох причин і супроводжується припухлістю суглоба, вираженим болем, втратою рухливості, що призводить не лише до втрати працездатності, але й до інвалідності.

Раніше вважалось, що виникнення артриту характерне для людей похилого віку, після 40 років. Однак, на сьогоднішній день ми бачимо появу цього захворювання не лише в старечому віці, але й у юнацькому і дитячому. Давайте з’ясуємо причини розвитку артриту та особливості перебігу даного захворювання.

Які ж причини артриту?

Причин, які викликають артрит, дуже багато і не всі достатньо вивчені. Іноді детальне обстеження не може дати відповідь про причину розвитку запального процесу в суглобі.

Серед відомих причин цього захворювання суглобів слід виділити наступні:

  • інфекційне ураження суглобів певним видом стрептокока (ревматичний артрит);
  • системні захворювання сполучної тканини з аутоімунним патогенезом та невиясненою етіологією (ревматоїдний артрит);
  • інфекція – бактеріальний або вірусний агент (рідше грибковий), попадаючи в тканину суглоба, викликає запальний процес (інфекційний артрит);
  • хвороби обміну речовин – відкладання солей сечової кислоти в суглобах викликає реактивне запалення (подагричний артрит);
  • травми суглобів.

 

Враховуючи той факт, що причини розвитку артриту дуже різноманітні, лікування його буде ефективним в разі позитивного діагностичного пошуку, направленого на їх виявлення.

Симптоми артриту

Розглянемо основні симптоми і деякі особливості їх перебігу:

  • біль в суглобі – частіше посилюється в спокої, вночі, полегшується при рухах (при артрозі навпаки, біль посилюється при навантаженнях та зменшується в спокої);
  • летучий характер болю – спочатку запалюється один суглоб, через декілька днів все проходить і починається в іншому суглобі (характерно для ревматичного артриту);
  • припухлість суглобу через розвиток набряку (наприклад, артрит колінного суглоба супроводжується набряком по всій окружності коліна);
  • скованість в суглобах одразу ж після пробудження, яка проходить через декілька годин;
  • деформація, почервоніння суглобу, місцеве підвищення температури;
  • на більш пізніших стадіях хрустять суглоби;
  • загальна слабкість, підвищення температури тіла, головний біль (мігрень);
  • поява вузликів під шкірою – характерно для ревматоїдного артриту.

 

Враховуючи наявність різних форм артриту симптоми можуть відрізнятись. При хронічному перебігу артриту відбувається пошкодження суглобового хряща, що в послідуючому приводить до розвитку артрозу (артроз колінного суглоба).

Лікування артриту

В основі ефективного лікування лежить своєчасне звернення за допомогою та комплексний підхід. Дуже важливо звертатися за допомогою одразу при появі перших симптомів, що дає більше шансів на одужання і збереження працездатності. Крім того, повинен бути індивідуальний підхід і якісна діагностика причин артриту.

В залежності від причини, лікування носить строго специфічний характер. Наприклад, подагричний артрит передбачає спеціальну дієту і медикаменти, які виводять сечову кислоту з організму. Інфекційний артрит потребує застосування антибіотиків, вакцин. Ревматоїдний артрит, лікування якого потребує застосування протизапальних препаратів, потребує також застосування імунодепресантів та цитостатиків.

Комплексне лікування включає в себе протизапальну терапію, знеболення, відновлення тканин суглобу. Для цих цілей зазвичай використовуються знеболюючі, нестероїдні протизапальні препарати, іноді призначаються гормональні. Але як не крути, всі ці препарати мають множинні побічні ефекти, тому альтернативою виступає фізіотерапія. В медичному центрі “Меднеан” для лікування захворювань суглобів застосовується сучасне та різноманітне фізіотерапевтичне обладнання.

Для покращення всмоктування внутрішньосуглобового випоту та зменшення набряку, а також знеболення та усунення запального процесу, ефективним засобом виступає ультразвукова терапія. Вона проводиться із застосуванням протизапальної мазі, що посилює ефективність. З метою покращення кровопостачання та в якості заспокійливого та протизапального засобу проводиться процедура магнітотерапії.

Для зняття напруження в м’язах ефективно використовується електротерапія. Хорошим засобом являються теплові процедури: вигрівання сольовими грілками, парафіном, озокеритом. Також використовуються грязеві аплікації на суглоби.

Для лікування артриту ефективно використовується лазеротерапія – під час лікування запального процесу в суглобі, відбувається стимулюючий вплив на суглобовий хрящ, що сприяє його відновленню та запобігає розвитку артрозу, як одного із можливих ускладнень. В медичному центрі “Меднеан” застосовуються різні прилади для лазерної терапії, в тому числі і HILT-терапія.

При вираженій деформації суглобів і для лікування артрозу суглобів, який часто розвивається як ускладнення після несвоєчасного чи неправильного лікування артриту, застосовується ударно-хвильова терапія для відновлення рухливості, знеболення та руйнування патологічних відкладень солей кальцію.

Існують також оперативні методи лікування суглобів, які включають в себе протезування, тобто заміну суглобу штучним. Але це крайні і не завжди виправдані заходи. Потрібно намагатися зберегти власний суглоб. Читайте, як лікувати суглоби без операції.

Після лікування обов’язково слід проводити лікувальну гімнастику: рухи в суглобах без навантаження (в лежачому положенні), ідеальним варіантом є заняття в басейні. Також потрібно скоректувати свою вагу для зняття додаткового навантаження на суглоби.

Що стосується профілактики, то це справа кожної людини особисто і визначається відношенням до свого здоров’я: чи робить вона гімнастику і постійні дозовані навантаження, чи правильно харчується і контролює свою вагу, чи уникає травм і негативних звичок, чи проводить своєчасно лікування інфекційних захворювань. І дуже важливий момент – чи звертається вона одразу за допомогою до спеціалістів, чи лікується дома самостійно з допомогою різних засобів і “чудодійних” апаратів, які пропонуються лише заради наживи.