Артроз колінного суглоба характеризується прогресуючим перебігом і певною симптоматикою, прояви якої залежать від ступеню патологічного процесу. І частіш за все прогноз залежить від того, в якій стадії захворювання було розпочате лікування, тобто, наскільки швидко хворий звернувся за кваліфікованою допомогою.

Артроз колінного суглоба – найчастіша причина, яка викликає біль в коліні, причини якої обумовлені дегенеративно-дистрофічними процесами в колінному суглобі. Саме це являється основною ціллю, на яку направлене лікування. Відновлення структури хрящової тканини дає можливість призупинити прогресування артрозу. Окрім того, лікування артрозу колінного суглоба направлене на усунення симптомів, відновлення рухливості колінного суглобу.

Ступені артрозу колінного суглоба

Перша ступінь артрозу колінного суглоба характеризується незначними больовими відчуттями, що виникають після тривалої ходьби і проходять в спокої; іноді хрустять колінні суглоби, виникає бурсит колінного суглобу. На рентгенограмі відмічається незначне звуження суглобової щілини.

Артроз другого ступеня відмічається подальшим руйнуванням хрящової тканини, що клінічно проявляється посиленням болю при навантаженні і збільшенням інтервалу відпочинку для його зменшення. Також обмежуються рухи, хрустять суглоби, з’являється деформація коліна. На рентгенівських знімках суглобова щілина значно звужена, відмічаються крайові розростання.

Артроз третього ступеня відрізняється сильними больовими відчуттями навіть в спокої, значно деформується суглоб і обмежується рух. Деформований колінний суглоб призводить до компресії нервових волокон у підколінній ямці, від чого виникає оніміння ніг. Рентгенологічно відмічається різке звуження або повна відсутність суглобової щілини, виражені остеофіти та деформація суглобових кісток.

Лікування колінного артрозу буде значно відрізнятися, в залежності від його ступеня, але є певні принципи лікування, які використовуються, незалежно від вираженості артрозу.

Для діагностики цього захворювання суглобів інформативними методами являється рентген, ультразвукова діагностика (УЗД), термографія. При необхідності проводиться МРТ.

Артроз колінного суглоба – як проводити лікування?

Дуже важливий момент – вилікувати артроз колінного суглоба неможливо! Як неможливо повернути молодість, так і лікування артрозу не закінчується повним одужанням. Лікування колінного артрозу направлене на усунення симптомів, збереження рухової активності, покращення живлення хрящової тканини і її регенерацію, а також на призупинення прогресування захворювання. Також воно направлене на недопущення можливих ускладнень і побічних ефектів від самого лікування.

Всі зусилля лікувальних заходів направлені на те, щоб хворий почував себе повноцінною людиною в суспільстві.

Для усунення больового синдрому використовуються не стероїдні протизапальні препарати. Але потрібно пам’ятати, що їх використання не призводить до виліковування і призупинення прогресування артрозу колінного суглоба і, правду кажучи, не завжди вони дають позитивний лікувальний ефект.

Зазвичай хворі самі приймають ці препарати, не враховуючи множинні побічні ефекти від їх застосування. Вони дуже агресивні до слизової оболонки шлунка, тому дуже часто викликають гастрит і виразку. Для зменшення ризику цих ускладнень потрібно захищати слизову оболонку шлунка спеціальними засобами або хоча б приймати їх після їди. Тому лікуванням повинен займатись грамотний спеціаліст, а самолікування може призвести до негативних наслідків.

Іноді застосовують гормональні препарати, але вони дають дуже багато побічних ефектів, що суттєво обмежує їх використання.

Як уже було сказано, основою лікування являється відновлення хрящової тканини. Для цього існують хондропротектори, тобто речовини, які у своєму складі мають гіалуронову кислоту, хондроїтинсульфат, глікозамін – будівельні матеріали для клітин хряща. Але варто сказати, що ці медикаменти мають уповільнену дію і їх потрібно приймати дуже довгий час, також періодично повторювати курси, що вартує не дешево. Крім того, при артрозі відбувається звапнення термінальної пластинки, тому проникнення для цих препаратів значно знижене. Звичайно, можна вводити препарати прямо в колінний суглоб, але постійне травмування голкою тільки ускладнить ситуацію.

Лікування з допомогою мануальної терапії та фізіотерапії

Артроз колінного суглоба початкового ступеню чудово піддається впливу мануальної терапії. Навіть після декількох сеансів наступає значне полегшення. Мануальна терапія у поєднанні з такими методами, як підводна витяжка і іншими фізіотерапевтичними процедурами, дає високі результати. Тільки комплексне лікування артрозу колінного суглоба призводить до тривалої ремісії і нормального самопочуття.

Фізіотерапевтичні методи лікування мають багато переваг. Фізіотерапія не має побічних впливів, добре знімає симптоматику і постійно вдосконалюється, що дає нові можливості.

добре знімає біль, підвищує виведення суглобової рідини при запаленні синовіальної оболонки, покращує кровопостачання. Вона чудовий помічник при умілому використанні.

Магнітотерапія підвищує циркуляцію крові за рахунок розширення судин, знімає біль і запальний процес, підвищує стійкість організму до змін погодних умов і магнітних бурь.

Електротерапія усуває біль і м’язові спазми, дозволяє стимулювати м’язи при необхідності. Високотонова терапія, як різновид електротерапії, знеболює, посилює метаболізм і покращує емоційний стан.

Просто незамінним методом лікування є ударно-хвильова терапія. Ударна хвиля проходить через м’які тканини і поглинається кістковими структурами, що дозволяє розбивати молекулярну структуру патологічних відкладень солей кальцію. Грубо кажучи, вона розбиває шипи, крайові відкладення, кальцинати. Лікування з її допомогою набуває нового змісту.

Не забуваємо і про саме основне – вплив на патогенез. Для регенерації хрящової тканини застосовується лазеротерапія. Лазерний промінь проникає в колінний суглоб і посилює метаболізм хондроцитів, що обумовлює поділ клітин. Чудовою новинкою являється HILT-терапія, яка, завдяки своїм особливим параметрам і високій потужності, глибше проникає в колінний суглоб і впливає більш ефективно. Крім того, лікування цим методом дає кращий знеболюючий ефект, ніж медикаменти. Артроз колінного суглоба призупиняє своє прогресування після такого впливу.

Для відновлення рухливості в суглобах без навантаження на хрящову тканину застосовується механотерапія на спеціальному обладнанні. Симптоматичне лікування доповнюється тепловими процедурами, грязьовими аплікаціями, радоновими ваннами, активно використовується гідромасаж.

Лікування артрозу колінного суглоба потребує лікувальної гімнастики і спеціальних фізичних вправ, які використовуються в період ремісії.

Існує багато народних методів, які мають право на існування і використання, але після консультації лікаря.

Підводячи підсумок, потрібно сказати, що лікування артрозу колінного суглоба потребує активної участі хворого в плані виконання всіх рекомендацій лікаря тому, що лікування суглобів і реабілітація опорно-рухового апарату дуже трудомісткий і тривалий процес. Читайте детальніше, як саме проводиться лікування суглобів.