Люмбоішіалгія – це біль у попереку, який віддає в сідницю, стегно чи гомілку, або одночасно турбує по всій нозі. Це симптомокомплекс, який виникає при наявності захворювання в поперековому відділі хребта, що викликає запалення сідничного нерва. Зазвичай спочатку виникає біль у попереку, який згодом поширюється по ходу сідничного нерва чи його гілочок. При цьому, прояви люмбоішіалгії поєднуються з порушенням чутливості в нижній кінцівці та спазмами чи “корчами” в литкових м’язах.

Часто біль в спині посилюється при незначних рухах тулуба, під час кашлю, чханні, при довготривалому положенні сидячи або стоячи. Біль може супроводжуватись відчуттям холоду чи жару, “ватних ніг”, затіканням та затерпанням в ногах. Як правило, має місце обмеження при нахилі вперед, присутнім є також напруга м’язів спини, збільшення лордозу або сколіозу.

Термін “любоішіалгія” використовується не в якості діагнозу, а як ціла сукупність симптомів, які вказують на наявність болю в попереку та запалення сідничного нерва, внаслідок защемлення чи подразнення нервових волокон в поперековому відділі хребта при його патології.

Симптоми люмбоішіалгії

Люмбоішіалгія супроводжується наступними симптомами:

  • обмеження рухів в поперековому відділі
  • посилення болю при зміні положення тіла
  • защемлення сідничного нерва, часта іррадіація болю по ходу нерва при рухах (ішіас)
  • фіксація спини в злегка зігнутому положенні вперед
  • може змінюватися колір і температура шкірних покривів нижніх кінцівок (за рахунок порушення кровонаповнення)
  • боляче наступити на ногу
  • оніміння ніг.

 

Причини люмбоішіалгії

Основними причинами люмбоішіалгії є різноманітні захворювання хребта, поява яких часто пов’язана з надмірними та тривалими фізичними навантаженнями, особливо на фоні дегенеративних змін в міжхребцевих дисках. Тобто, остеохондроз, як один із процесів старіння організму, приводить до різноманітних ускладнень при наявності провокуючих факторів. Ці ускладнення, чи захворювання приводять до подразнення чи защемлення нервових корінців, розвитку запального процесу (радикуліту), що і являється основним механізмом виникнення больового синдрому, тобто, люмбоішіалгії.

Серед провокуючих факторів, від яких болить спина, обов’язково слід виділити навантаження, що виконується неправильно, наприклад, піднімання вантажу не присідаючи, а нахиляючись. При цьому напруження в попереку значно зростає. Також небезпечним є піднімання вантажу з одночасними поворотами в боки (скручування).

Найчастішими причинами люмбоішіалгії є розвиток протрузії або уже сформованої міжхребцевої грижі, які приводять до компресії нервових корінців у корінцевому каналі, а також зміщення хребців. Крім того люмбоішіалгія виникає при паталогії крижово-тазового з’єднання, захворювань кульшових суглобів і синдромі грушовидного м’язу. Це так звані тунельні синдроми, що виникають при компресії нервів поза межами корінцевого каналу, тобто, на протязі їх анатомічного розташування.

Ретельне обстеження з використанням таких методів, як ультразвукова діагностика, комп’ютерна томографія, магнітно-резонансна томографія (МРТ), термографія, дають можливість точного встановлення причини.

Лікування люмбоішіалгії

Це захворювання носить доброякісний характер і досить успішно лікується. Вибір методу лікування є одним з найважливіших питань, що матиме вплив на прогноз. Наприклад, застосування медикаментозного лікування не забезпечить повного виліковування, адже воно не впливає на причину, а лише на симптоми. В такому випадку хвороба себе знову проявить одразу після припинення прийому медикаментів або через нетривалий час.

Стосовно оперативного втручання – не завжди операція є найкращим методом, не враховуючи навіть можливі ускладнення. Частота рецидивів досить висока, наприклад, повторна поява грижі після операції характерна приблизно для половини пацієнтів. Як же лікувати хвороби хребта, що викликають люмбоішіалгію?

В кожному окремому випадку лікування повинно бути направлено в першу чергу на причину, а вже потім на симптоми. Методом впливу на причину в більшості випадків являється мануальна терапія, яка дозволяє усунути зміщення хребців, зняти функціональні блоки, відновити рухомість сегментів та є основою лікування міжхребцевої грижі.

В медичному центрі “Меднеан” поряд із застосуванням мануальної терапії ефективно застосовується фізіотерапія, яка дозволяє позбутися прийому медикаментів і, відповідно, їх побічних ефектів, а також дозволяє чудово справлятись із симптомами та стимулювати власні сили організму до відновлення. Процедури проводяться на сучасному обладнанні, що дає змогу підбирати індивідуальні параметри для кожного пацієнта, враховуючи наявність супутньої патології та протипоказів.

Окремо слід виділити ударно-хвильову терапію, що володіє чудовим знеболюючим впливом, дає можливість відновлювати рухливість, а також приводить до руйнування патологічних відкладень солей кальцію. Це має особливе значення при наявності остеофітів, які подразнюють нервові корінці. Також вона чудово усуває м’язові трігерні точки та спазми.

Також в лікуванні використовується ручний масаж спини або механічний масаж, гідромасаж та озонові ванни, вигріваючі процедури та кріотерапія. Застосовується ультразвукова терапія для зменшення набряку нервових корінців та запального процесу, знеболення та розслаблення м’язів. Магнітотерапія застосовується в постійному та імпульсному режимах для покращення мікроциркуляції, зменшення симптомів запалення та підвищення адаптаційних можливостей організму. Для загального прогрівання, з метою зменшення симптомів та покращення кровопостачання, застосовується інфрачервона сауна. Вибір процедур залежить від яскравості клінічної симптоматики та індивідуальних особливостей пацієнта.

Обов’язково в процесі лікування люмбоішіалгії застосовується лазеротерапія. Це метод, що є найкращим біостимулятором для організму, який здатний стимулювати процеси регенерації хрящової тканини, покращувати та відновлювати нервову провідність, чудово знеболювати та знімати запальний процес. Застосування лазеру значно прискорює процес одужання та зменшує період реабілітації.

Звертайтесь в медичний центр “Меднеан” для безпечного лікування люмбоішіалгії!