Люмбалгія – це біль у попереку, який є однією з найбільш частих скарг, з якою звертаються люди працездатного та похилого віку. Це один із перших симптомів, який виникає при розвитку тієї чи іншої хвороби хребта та стосується конкретно поперекового відділу. Адже визначення люмбалгії походить від латинських слів “lumbus” – поперек, “algos” – біль.

Біль у попереку, як наслідок виникнення певної патології в поперековому відділі хребта, займає одне із провідних місць по втраті працездатності. Адже поперековий відділ хребта отримує найбільше навантаження у порівнянні з іншими відділами. Крім того, враховуючи розвиток дегенеративних змін в міжхребцевих дисках практично у кожного після тридцяти років, вірогідність пошкоджень та формування протрузії чи грижі диску під час важкої роботи чи фізичних навантажень досить висока.

Причини люмбалгії

Причинами люмбалгії найчастіше виступають важкі фізичні навантаження, тривале перенапруження поперекового відділу при статичному навантаженні, різні травми, невдалий нахил тулуба чи поворот, переохолодження, тощо. Всі ці фактори приводять до розвитку певних патологічних станів в структурах хребта та оточуючих його тканинах, які приводять до компресії спинного мозку чи його нервових корінців, від чого і болить спина.

Слід також нагадати і про поперековий остеохондроз хребта, який являється фізіологічним процесом старіння організму, зокрема, дегенерацією хрящової тканини міжхребцевих дисків, а також його наступну стадію – спондильоз. Ці процеси значно знижують адаптаційні можливості хребта витримувати навантаження та здійснювати амортизаційну функцію, що може приводити до пошкоджень та ускладнень навіть при незначних фізичних навантаженнях.

При втраті своїх функцій, а саме тургору та еластичності, відбувається просідання диску при незначних навантаженнях, що з часом провокує подразнення та запалення нервових корінців. Крім того, при значному фізичному навантаженні на фоні ослабленого диску може відбуватись його вип’ячування (протрузія) або розрив зовнішнього фіброзного кільця та вихід внутрішнього вмісту назовні (грижа диску). Це може приводити до здавлювання спинного мозку або гострого защемлення корінців, що викликає люмбалгію та інші симптоми.

Люмбалгія також виникає при зміщенні хребців, яке може з’явитись при неправильному нахилі чи різкому скручуванні, неправильному підніманні вантажу чи навіть при невдалому повороті під час сну. Це також відбувається на фоні остеохондрозу та є одним із його ускладнень, що також приводить до защемлення корінців спинного мозку та розвитку больового синдрому.

Симптоми люмбалгії

Існує 3 основних типи симптомів:

  • Локальна дорсалгія – викликаний подразненням структур у попереку, включаючи кістки, м’язи, зв’язки і суглоби. Біль зазвичай не інтенсивний і має чітку локалізацію.
  • Відбитий біль – може бути викликаний проблемами, не пов’язаними з хребтом (наприклад, аневризма черевної аорти), але біль може сприйматися як люмбальний. Іноді відбитий біль може переходити в стегна або сідниці. Біль, пов’язана з проблемами в крижах може переходити в пах і передню поверхню стегна. Відбитий біль вкрай рідко може переходити нижче колін або у стопи.
  • Радикулярний біль – викликаний подразненням нервових корінців та розвитком радикуліту (сучасна назва радикулопатія), іноді виникає внаслідок повного защемлення при зміщенні хребців чи внаслідок компресії міжхребцевою грижою. Наприклад, защемлення сідничного нерва, а саме корінців, які його формують, супроводжується радикулярним болем у попереку та по всій нижній кінцівці.

 

Радикулярний біль зазвичай більш інтенсивний, ніж відбитий і має велику дистальну іррадіацію. Супроводжується неврологічними симптомами: порушенням чутливості та функцій органів і тканин в ділянках іннервації ураженого нервового корінця, оніміння ніг, відчуття печіння або холоду. Це типово для запалення сідничного нерва (ішіас), яке супроводжується неврологічними симптомами вздовж всієї нижньої кінцівки.

Люмбалгія буває настільки вираженою, що змушує займати певне вимушене положення для полегшення стану. Наприклад, при гострому люмбаго хворий нахиляється в один чи інший бік для зменшення тиску на корінець та зменшення болю. Крім того, відмічається стійке напруження м’язів, що слугує захисним механізмом для зменшення рухливості патологічної ділянки хребта та, відповідно, зменшення больових відчуттів.

Іноді біль в спині настільки інтенсивний, що не дозволяє рухатися та повністю приковує хворого до ліжка. Крім того, люмбалгія часто посилюється при кашлі або чханні, що викликано збільшенням тиску спинномозкової рідини та посилення компресії.

Лікування люмбалгії в центрі “Меднеан”

Лікування люмбалгії повинно завжди починатися з вияснення основної її причини, адже основним принципом терапії є усунення причини, а не симптому. Для цього проводиться комплексне обстеження з урахуванням таких додаткових методів, як ультразвукова діагностика, термографія, а при потребі, комп’ютерна томографія чи магнітно-резонансна томографія.

Також слід вказати, що ефективність лікування буде залежати від вибору методів та їх комбінації, з урахуванням наявності супутньої патології та протипоказань. Люмбалгія перебігає у кожного по-різному, тому лікування повинно бути індивідуальним.

В медичному центрі “Меднеан” проводиться лікування захворювань хребта, які викликають люмбалгію, з допомогою сучасних та безпечних методів. Основним методом являється мануальна терапія, яка знімає функціональні блоки і зміщення хребців, звільняє нервові корінці, відновлює рух в сегментах хребта та впливає на регресію протрузіі і грижі дисків. Тобто, мануальна терапія, в комплексі з іншими методами, є основою лікування міжхребцевої грижі.

В якості допоміжного засобу застосовуються різноманітні фізіотерапевтичні процедури, що проводяться на сучасному обладнанні, є досить ефективними та безпечними. Вони підбираються індивідуально та комбінуються в залежності від потреби.

Для зменшення запального процесу та знеболення ефективно використовується ультразвукова терапія, яка також покращує мікроциркуляцію та усуває м’язові трігерні точки. Застосовується електротерапія та її сучасний аналог – високотонова терапія, які чудово розслаблюють м’язи, знеболюють, покращують кровопостачання та метаболізм в тканинах. Електротерапія також проводиться в якості стимулятора м’язів при їх атрофії, для чого використовуються спеціальні стимулюючі струми.

Незамінним засобом для відновлення хрящової тканини, а також покращення та відновлення нервової провідності являється лазеротерапія, яка, крім того, чудово знеболює та зменшує запальний процес. З цією метою в медичному центрі “Меднеан” застосовується низькоінтенсивний лазерний кластер, MLS-терапія та сучасна HILT-терапія.

Проводяться сеанси магнітотерапії, які чудово адаптують метеочутливих пацієнтів до змін навколишнього середовища, розширюють судини та покращують мікроциркуляцію, усувають больовий синдром. Для розробки хребта застосовується механічний або ручний масаж спини з акцентом на поперекову ділянку, а також гідромасаж. Застосовуються теплові процедури: вигрівання сольовими грілками, а також загальне вигрівання з допомогою інфрачервоної сауни.

Теплові процедури комбінуються з локальною кріотерапією, яка, завдяки впливу стресового холоду, дає сильну стимуляцію захисних сил організму і сильно підвищує кровопостачання тканин через деякий час після процедури.

Ударно-хвильова терапія руйнує патологічні відкладення солей кальцію, що призводить до покращення рухливості та знеболення, посилення притоку крові до цієї ділянки, а також застосовується в комплексному лікуванні остеохондрозу хребта, артрозу суглобів, п’яткових шпор та больового синдрому любої локалізації. В комплексному лікуванні люмбалгії використовується витягування хребта, для чого застосовуються два різновиди сухої витяжки, а також підводна для горизонтального витягування.

Звертайтесь в медичний центр “Меднеан” для ефективного та безпечного лікування болю у попереку чи будь-якому іншому відділі хребта!