Мігрень (головний біль) – неврологічне захворювання, яке проявляється приступами сильного головного болю, що періодично виникає та локалізується частіше з одного боку голови. Це досить неприємна патологія і не лише через наявність сильного головного болю, а й через те, що вона вибиває хвору людину із нормального соціального життя. Розберемось детальніше в причинах та методах лікування мігрені.

Причини мігрені

Причина виникнення мігрені до цих пір вважається невідомою. Появу цього стану пов’язують з генетичними факторами, а також із впливом певних провокуючих факторів навколишнього середовища. Однак, дуже важливу роль у виникненні мігрені відіграє наявність захворювань хребта шийного відділу, які приводять до подразнення нервових корінців, порушення інервації та розладів вегетативної нервової системи, що в свою чергу негативно відображається на тонусі судин. Адже основою мігрені є епізодичне звуження та розширення судин головного мозку. Недарма мігрень відносять до хвороб судинно-нервового розладу.

Серед провокуючих факторів та потенційних причин можна виділити наступні:

  • хвороби хребта (отеохондроззміщення хребців, спинно-мозкова грижа)
  • стресові фактори
  • яскраве світло, світлове миготіння, сильний шум
  • гормональний фон (на початку менструації)
  • харчова алергія
  • інфекційні захворювання

 

Окрім того, слід відмітити, що хвороби хребта, наприклад, зміщення шийних хребців, призводять до утрудненого кровопостачання по вертебральним артеріям та погіршення венозного відтоку, в результаті цього порушується мозковий кровообіг, виникає кисневе голодування і як результат – провокація головного болю.

Симптоми мігрені

Мігрень, симптоми якої виникають раптово, проявляється сильним болем, що локалізований частіше на одному боці голови, може супроводжуватися порушенням зору, нудотою, іноді блюванням. Найбільш часта форма мігрені починається із так званої аури (наявність певних передвісників), яка супроводжується такими симптомами, як туман, пелена перед очима, миготіння. Симптоми мігрені виникають внаслідок провокуючих стресових факторів, харчових алергенів, сильних зовнішніх впливів.

Також, як вже вказувалось вище, симптоми мігрені можуть провокуватися захворюваннями шийного відділу хребта, адже він відповідає за кровопотачання по вертебральним артеріям та нормальне функціонування периферичної нервової системи, в тому числі вегетативної. Захворювання цього відділу приводят не тільки до головного болю, а й до підвищення чи пониження артеріального тиску, порушення зору, шуму у вухах та інших симптомів. Тому лікування захворювань хребта при мігрені обов’язкове.

Наслідком не лікування мігрені є мігренозний статус – це напади нестерпного головного болю, які виникають один за іншим і без адекватного лікування можуть привести до розвитку інсульту мозку.

Лікування мігрені

Лікування мігрені включає в себе не лише купування основного нападу, а також і уникнення провокуючих факторів та профілактичне застосування препаратів для попередження розвитку нападу. Для цього застосовуються різноманітні медикаменти, про ефективність яких є різні дискусії, однак потрібно індивідуально підбирати найбільш підходячі. Часто потрібно підключати медикаментозну терапію у вигляді заспокійливих для зменшення емоційної складової мігрені, а також снодійних засобів, тощо.

Слід також лікувати захворювання хребта, особливо шийного його відділу, що дозволить уникнути провокуючої дії з його боку та покращити нервову провідність. В медичному центрі “Меднеан” лікування патології хребта проводиться з допомогою мануальної терапії та цілого комплексу фізіотерапевтичних процедур, що проводяться на сучасному обладнанні. Застосовується ручний масаж та гідромасаж для розслаблення та покращення емоційного стану, а також процедури електротерапії, високотонова терапія, тощо. Для покращення нервової провідності та стану периферичної нервової системи застосовується лазеротерапія. Також проводяться процедури ультразвукової терапії, магнітотерапії, ударно-хвильової терапії.

Прогноз захворювання досить неоднозначний, враховуючи те, що остаточна причина мігрені достовірно невідома. В деяких випадках вона повністю зникає, в інших періодично виникає і досить добре купується, а в деяких хворих може прогресувати і приводити до різних ускладнень, наприклад, до розвитку інсульту чи серцевої недостатності.