Сколіоз – це хвороба хребта, яка характеризується стійким боковим відхиленням від його осі з обов’язковою ротацією тіл хребців. При відсутності ротації мова йде про порушення постави, тобто, про наявність пресколіотичного стану. Для сколіозу характерна саме ротація хребців, яку зазвичай виявляють з допомогою рентгену.

Термін сколіоз (від грецького “scolios”) вперше використав Гален ще у ІІ столітті. Тобто, хвороба відома досить давно і спроби її лікування відбувались ще в древності. Які ж причини цього захворювання і як воно проявляється?

Причини сколіозу

Причини сколіозу дуже множинні і їх не завжди можна визначити. Тут можуть бути задіяні генетичні фактори, вплив зовнішнього середовища та раціон харчування, а також спосіб життя людини.

По походженню сколіоз можна поділити на наступні види:

  • вроджений
  • набутий

 

Причини вродженого сколіозу часто обумовлені аномаліями розвитку хребта, такими, як: додатковий клиноподібний хребець, напівхребець, синостоз остистих відростків, а також причиною являється дисплазія – незарощення дужок хребців, спондилоліз, “spina bifida”, люмбалізація, тощо.

Причини набутого сколіозу обумовлені нейрогенним, статичним, пострахітичним і посттравматичним факторами. Крім того виділяють ідіопатичний сколіоз (причини не вияснені).

Симптоми сколіозу

При пресколіотичному стані симптоми проявляються асиметрією надпліч, незначним відставанням однієї із лопаток і, навіть боковим вигином, який видно клінічно і на ренгенограмі в стоячому положенні. Але симптом викривлення зникає при нахилі вперед і під час ренгенографії в лежачому положенні. При сколіозі в таких випадках він залишається помітним.

При наявності сколіозу виявляються такі симптоми: одне плече вище іншого, лопатка на ввігнутому боці знаходиться ближче до остистих відростків, ніж на випуклому, чітко видно асиметрію трикутників талії. Вираженість цих симптомів залежить від ступеня викривлення. При прогресуванні сколіозу деформується не лише хребет, а й грудна клітка, а це в свою чергу веде до виникнення симптомів порушення діяльності серцево-судинної та дихальної систем, а також всіх внутрішніх органів.

З’являється біль в спині, причиною якого є подразнення нервових корінців за рахунок торсії хребців, також порушується рухливість грудної клітки, що приводить до неможливості повноцінно вдихати, сприяє хронізації запальних процесів в бронхо-легеневій системі, також турбує підвищена втомлюваність, слабкість. Часто болить спина після тривалого сидіння за комп’ютером, особливо в згорбленому стані.

За рахунок зміни вісі хребта змінюється навантаження на кульшові та колінні суглоби, що веде до розвитку вторинних захворювань. Так, зміна навантаження на колінні суглоби може бути причиною розвитку артрозу колінного суглоба в майбутньому. Така ж ситуація може відбуватись і з кульшовими суглобами. Тому лікування повинно проводитись якнайшвидше.

Ступені сколіозу

  1. при першому ступені спостерігається асиметрія трикутників талії, хоча деформація виражена слабо і зникає в лежачому положенні. Початкове порушення вісі хребта можна виявити лише тоді, коли хворий нахиляється і видно остисті відростки. Це вказує на початкове скручування, хоча на ренгенограмі в лежачому положенні воно відсутнє, а встоячому – не більше 10°. Реберний горб не визначається.
  2. при другому ступені сколіоз чітко візуалізується, чітко видно асиметрію трикутників талії, незначне S-подібне бокове викривлення вісі і реберний горб. На знімках видно деформацію тіл хребців на вершині викривлення, а кут сягає 30°.
  3. при третьому ступені з’являється виражена деформація, кут нахилу на ренгенограмі дорівнює 30-50°. На вершині викривлення хребці клиноподібно деформовані, торсійно зміщені остисті відростки, міжхребцеві щілини звужені на ввігнутому боці і розширені на випуклому. Чітко видно реберний горб на випуклому боці хребта і спереду з протилежного боку.
  4. при четвертому ступені сколіозу проявляється важка фіксована деформація з кутом викривлення більше 50° і різко вираженим реберним горбом. Ренгенологічно видно симптоми спондилоартрозу, кальцинації зв’язок. Рухи різко обмежені.

 

Методи лікування сколіозу в центрі “Меднеан”

Лікування сколіозу повинно починатися якомога раніше і повинно бути направлене на виявлення і усунення причини, а також лікування симптомів і призупинення прогресування захворювання. Дуже важливо своєчасно виявити порушення постави і деформацію спини, своєчасно розпочати лікування і не допустити прогресування сколіозу.

Лікування сколіозу першого, другого та третього ступенів проводиться за допомогою мануальної терапії. Мануальна терапія дозволяє виправляти хребет, усувати зміщення хребців та функціональні блоки і, цим самим, усувати корінцевий синдром. Це основа лікування сколіозу в медичному центрі “Меднеан”, яка дозволяє проводити репозицію хребців та вирівнювати вісь хребта. Її ефективність прямо залежить від віку: у дітей корекція проводиться набагато легше та ефективніше, ніж у дорослих. Але, навіть можливість неповного, а часткового виправлення сколіозу у дорослих дозволяє значно покращити стан, усунути симптоми та дає можливість відчувати себе повноцінним членом суспільства.

В процесі лікування обов’язково призначається ручний масаж спини для розслаблюючого впливу на м’язи та посилення мікроциркуляції, також застосовуються процедури гідромасажу та інші види фізіотерапії. Фізіотерапія проводиться для зняття запального процесу та болю і включає такі процедури, як вигрівання, лазеротерапію, ультразвукову терапію, магнітотерапію, тощо. Застосовується електротерапія, яка стимулює м’язи на ввігнутій стороні сколіотичної кривої та для розслаблення на протилежній стороні.

Проводиться процедура ударно-хвильової терапії для відновлення руху, знеболення та покращення кровопостачання тканин. Інфрачервона сауна дає глибоке прогрівання тканин, що покращує кровопостачання, розслаблює та сприяє очищенню організму через потовиділення. Обов’язково призначаються спеціальні вправи.

При четвертому ступені проводиться підтримуюча терапія, показано використання спеціальних корсетів, іноді показане оперативне втручання.

Запорукою успішного лікування є раннє виявлення, що в першу чергу лежить на плечах батьків, вихователів та педіатрів.

Звертайтесь в центр “Меднеан” для лікування та профілактики сколіозу!